plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by eugenflorinmanea »

Salutare! odata cu intalnirea de la Iasi m-am ales si cu o amenda - radar pe care trebuie sa o platesc pana maine (48 ore). Intrebare: stiti cumva unde o pot plati in afara de CEC? (nu prea am timp sa ajung). Am inteles ca se poate plati prin bancomat City sau internet banking?? Sau erau niste ghisee non-stop- dar nu stiu daca nu cumva sunt pentru anumite sectoare...

Multumesc mult,
Eugen
SAAB 9-5

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by Ogy »

Incearca si la Taxe si Impozite in sectorul unde ai domiciliul. Poti trimite prin posta dupa, copie la chitanta cu plata amenzii...

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by SeKAh »

eugenflorinmanea wrote: ...Intrebare: stiti cumva unde o pot plati in afara de CEC?
Vezi ca scrie pe foaia aia unde se poate plati. Tin minte asta, fiinca si eu am patit-o acum un an.

Sfat: o platesti dar nu o mai transmiti nicaieri! :wink: Aia din comuna X sunt obligati sa-si faca treaba, adica sa caute in arhiva daca ai platit, nu sa le dai mura-n gura!
Daca la plata impozitului anual comenteaza ca apari cu debit suma respectiva, te prezinti cu chitanta care atesta ca ai platit si le tai instantaneu clanta. :wink:

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by eugenflorinmanea »

Multumesc ptr ajutor. Am platit la CEC. E...mai bine sa nu vada taica-miu...ca dc vede ca mi-am luat amenda 540 RON (270 in 48 de ore) ptr 150 km la ora...nu e de bine :):)
SAAB 9-5

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by SeKAh »

era radar fix, nou instalat? detectorul ce "spunea" in momentele alea?

PS: intreb de curiozitate.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by eugenflorinmanea »

pai... eu in localitate merg legal- adica 60. M-a ajuns o masina rosie din urma cu numar de MAI, am fost surprins in afara localitatii cum 150 km la ora...o bagasem pe maneca (la 50 in plus papa carnet). De fapt erau 149 asa ca am privit partea buna a lucrurilor :):) Unde mai pui ca si incetinisem ca se apropia localitate...

Detectorul.... l-am cumparat de la Iasi ca nu aveam, m-am enervat si din toata saracia mi-am luat!! Beltronic- f multumit de el , la intoarcere a simtit tot ce trebuia!! Inclusiv unul de noapte, in masina verde cu numar de MAI.
Drumul de la Focsani la Iasi e criminal...in fiecare localitate daca nu ai radar fix, e masina de politie.

Eu de cand fac Bucuresti- Focsani (de 8 ani) nu am intalnit radar in afara localitatii... Al draq moldoveni...cred ca nu mai aveau loc in localitate de colegii lor...si au iesit afara!!

Asta e, oricum am avut noroc!!

Ca o paranteza- consumul a fost OK- 8 litrii/suta la dus si 7.5 % la intors. Asta in conditiile in care afara mergeam peste 150 ...pana la radar, iar in localitati 60. La intoarcere am venit tot cam asa ca era noapte si aveam si detector.
SAAB 9-5

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by zombi »

Sa-ti faci si niste copii dupa procesul verbal si dovada platii (chitanta). Vor fi, probabil, necesare la plata impozitului pe anul viitor, eu asa am patit-o: in fiecare an trebuie sa ma duc si cu chitanta de la o amenda, sa-i demonstrez doamnei de la ghiseu ca am platit-o.
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by SeKAh »

eugenflorinmanea wrote:Detectorul.... l-am cumparat de la Iasi ca nu aveam, m-am enervat si din toata saracia mi-am luat!!
O decizie buna, ca ai cumparat detector. E nebunie pe sosele. Plin de radare, si nu numai zona moldovei.
Totusi e bine sa ai maxim 140 in afara localitatii ca sa ai timp sa franezi in caz ca primesti avertizari.

Fratilor, aveti grija de radare, ca e nenorocire in toata tara!
Noi n-avem drumuri dar avem radare.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by eugenflorinmanea »

Beltronic 940 la indemnul lui Mihai (sorry nu ii stiu nickul). Si chiar isi merita banii, inainte aveam Cobra pe care nu l-am mai luat cu mine pentru ca tipa tot timpul. Asta la benzinarii doar da un beep scurt si tace. In schimb la radare face urat rau :)
SAAB 9-5

danny86

Re: plata amenzi Bucuresti primite in provincie

Post by danny86 »

eugenflorinmanea wrote:Beltronic 940 la indemnul lui Mihai (sorry nu ii stiu nickul). Si chiar isi merita banii, inainte aveam Cobra pe care nu l-am mai luat cu mine pentru ca tipa tot timpul. Asta la benzinarii doar da un beep scurt si tace. In schimb la radare face urat rau :)
Beltronic 940 tocmai am achizitionat si eu de curand unul ...este fff tare......acu 2 zile la Rompetrolul de langa Dristor a inceput sa tiuie ca naiba si am crezut ca era de la peco....insa surpriza radar in peco si la 100de metrii i-a tras pe toti pe dreapta care au depasit viteza....cum spuneam e super mai ales ca are 2 varinate de city si de hyway......am auzit ca ar mai fi aparut unul si mai tare 990 daca nu ma insel si parca ma bate gandul sa il achiitionez si pe acesta....pe 940 am dat 630ron de Carrfour Baneasa si am gasit acum pe cineva care le vinde pe cel de 990 cu 500 de ron deci mi-am cam luat teapa insa nu stiam de aparitia lui.......stiu ca nu este topic pt subiect insa mi-a parut interesanta discutia despre radare asa ca sper sa nu primesc BAN.......mersi pt intelegere...eventual daca mai dezbatem subiectul acesta hai sa facem un topic

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”