Traseul cel mai bun TIMISOARA-IASI

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
Dany
Posts: 4
Joined: 20 Oct 2008, 19:20
Auto:

Traseul cel mai bun TIMISOARA-IASI

Post by Dany »

Salutare la toti!Va rog,cine stie,sa-mi spuna si mie care-i cel mai bun traseu acum pe timp de iarna intre TIMISOARA-IASI , pt ca nu am mai fost pe timp de iarna cu masina si pe GPS imi da ca traseu cel mai scurt si economic prin centrul tarii,deci prin munti,prin ALBA IULIA-SIGHISOARA-MIERCUREA CIUC-BACAU....,deci nu stiu cat de bune sunt drumurile pe acolo si ce sanse am sa raman inzapezit?Daca aveti ceva alternative va rog sa mi le spuneti (cu ceva detalii daca se poate,distanta,timp etc)pt ca inca nu sunt decis ce itinerar sa fac?Multumesc
KIA PRO CEE`D 1.4 BEST-BLACK PEARL

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Traseul cel mai bun TIMISOARA-IASI

Post by expeditor »

Pai...o sa incerc sa-ti dau jumatate din raspuns.Intrucit cunosc bine traseul Iasi-Sibiu...carpatii se pot trece prin mai multe locatii.Variante : Sibiu-Medias-Sighisoara-Sovata-Praid-Gheorgheni-Toplita-Poiana Teiului-Tg.Neamt-Pascani-Iasi.Drum bun cu exceptia a citeva sectoare Gheorghieni-Toplita,citiva km pina in Tg.Neamt...iarna pot fi surprize neplacute in zona Praid-Gheorgheni(pasul Bucin) si Toplita-Borsec.
Sibiu-Sighisoara-Miercurea Ciuc-Oituz-Onesti-Bacau-Roman-Tr Frumos -Iasi.Pasul Oituz, aceleasi probleme de iarna...in rest drum bun, tot asa cu citeva sectoare mai denivelate...
Din Gheorghieni poti trece muntii si prin Cheile Bicazului-Piatra Neamt-Roman...
Pe oricare traseu, trebuie sa treci muntii!Iar drumarii ca drumarii!Trasee splendide , dar ...cu peripetii!
Sfatul meu : Sighisoara-Brasov-Ploiesti-Buzau-Tisita...apoi ori prin Bacau ori prin Vaslui spre iasi.E mai sigur, circulatie mai mare...pentru 100 km in plus, nu cred ca vrei sa ramai sa faci sarbatorile prin creierii muntilor!Acum, depinde si de vreme.Daca nu se anunta precipitatii, poti alege orice drum!
Pina la Sibiu , te descurci!
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

kaspersky
Posts: 58
Joined: 09 May 2008, 21:12
Auto:
Location: Timisoara

Re: Traseul cel mai bun TIMISOARA-IASI

Post by kaspersky »

expeditor wrote: Sibiu-Sighisoara-Miercurea Ciuc-Oituz-Onesti-Bacau-Roman-Tr Frumos -Iasi.
din moment ce ai ajuns la Miercurea Ciuc mai bine mergi spre Comanesti >> Moinesti >> Bacau (e mai scurt)
probleme din cauza zapezii ar putea sa ai intre Odorheiul Secuiesc - Miercurea Ciuc - Ghimes dar asta numai daca incepe sa ninga si nu se mobilizeaza baietii, dar in principiu nu prea sint probleme.

un traseu poate fi: Timisoara - Buzias - Lugoj - Deva - Sibiu - Sighisoara - Miercurea Ciuc - Bacau ....
sau
Timisoara - Buzias - Lugoj - Deva - Vintu de Jos (ca sa nu intri in Sebes, ignori indicatoarele care zic ca drumul e inchis, le-au uitat acolo de cind s-a lucrat la canalizare) - Alba Iulia (mergi pe centura, drumul e bun) - Unirea (la Politie faci dreapta spre Razboieni si iesi pe la Hadareni pe drumul Cluj - Tg. Mures, drumul e ok si nu intri in Turda si Cimpia Turzii) - Ungheni - Acatari - Balauseri - Sovata si de acolo poti sa mergi spre Gheorgheni sau Odorheiul Secuiesc
KIA Ceed SW 1.6 - 01.08.2008

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”