Masina am ales-o, mai ramane sa aleg modul de finantare...

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Masina am ales-o, mai ramane sa aleg modul de finantare...

Post by ionutzyankoo »

dragi colegi de forum nu incingeti atmosfera va rog :D
orice informatie e binevenita
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Re: Masina am ales-o, mai ramane sa aleg modul de finantare...

Post by expeditor »

Domnule Eugen, va simtiti cumva vizat/lezat? Din cite am citit, nu s-a referit nimeni DIRECT la dumneavoastra...ci la un simplu agent de vinzari KIA, de la ORICE dealer !Ma insel? Nu s-a dat nici un nume! Sfaturile dumneavoastra sunt binevenite, va multumim pentru ele.Si daca ne spuneti si calitatea dumneavoastra (agent vinzari sau angajat banca ), intrebarile noastre vor fi poate mai la obiect.Fara resentimente si ranchiura!Asta e valabil pentru dumneavoastra ca persoana fizica.Nu cred ca dumneavoastra dictati acolo unde sunteti politica bancii sau a dealerului, ci doar o aplicati, asa si cum de altfel trebuie.
Referitor la dealer sau banca, e o alta problema.Mare.Aici s-au exprimat mai multe puncte de vedere.Parti bune sau mai putin bune.
E ok?
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

faneman
Posts: 77
Joined: 28 Sep 2007, 10:04
Auto:

Re: Masina am ales-o, mai ramane sa aleg modul de finantare...

Post by faneman »

Pentru eugenflorinmanea:
-Nu ti-am raspuns tie, sfaturile tale au fost clare si utile.
-M-am referit excusiv la agentul de vanzari care profitand de agitatia si emotia pe care o provoaca o masina noua iti recomanda nu intotdeauna cea mai avantajoasa alternativa de creditare (leasing).
Numai bine
Last edited by faneman on 18 Sep 2008, 11:05, edited 1 time in total.
Kawasaki zx9r 150 hp
kia Cee'd 1.6 crdi hp

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina am ales-o, mai ramane sa aleg modul de finantare...

Post by eugenflorinmanea »

Imi cer scuze..am crezut ca s-a facut referire la mine...

Normal ca orice dealer incearca sa obtina cat mai mult..cu efort minim si eventual zero bonusuri. Tocmai de aceea trebuie jucat tare (ca in orice negociere).
Apropo eu am incercat sa imi schimb comanda de pe Proceed Base +Optionale pe Proceed City. M-au pus sa fac cerere catre Kia Romauto... le-am scris acolo o cerere de mai mare dragul..cu argumentari ca vreau sa beneficiez de cele mai bune servicii si oferte... ca deja 2 prieteni si-au luat Kia la recomandarea mea ...Plus ca am precizat ca dc nu mi se schimba comanda, o sa renunt de tot cu riscul de a pierde avansul.
Si...vax... mi-au respins-o fara macar sa imi raspunda frumos printr-un mail de ce nu se poate. Un telefon scurt in care am fost anuntat ca cererea mea a fost respinsa...
Profita de faptul ca Kia se vinde f bine...

Cat despre Credit NP vs Credit auto vs Leasing ...raman la parerea ca cel mai bine ar fi sa se faca simulari pe suma... si sa se vada unde este cel mai bine.
Majoritatea bancilor au simulatoare online.
Cat despre leasing..nu va ganditi ca e o mare fericire (referitor la nervi, ghisee, etc). Am un prieten care lucreaza la o companie de leasing (destul de vehiculata pe aici) si spunea ca e jale.. numerele nu se livreaza la timp dupa ce expira cele rosii..asa ca stai cu masina pe tusa pana se rezolva. Suna disperati clientii si..explicatia ar fi ca nu exista destul personal.
Alte probleme la care sa ai grija (in caz ca alegi leasing):
- in caz ca vrei sa conduca si altcineva masina trebuie sa isi dea acordul compania de leasing
- in caz ca ai dauna partiala, la fel iti trebuie procura de la leasing sa mergi la asigurare (si sa nu te gandesti ca o primesti pe loc)
- comisionul de rambursare in avans- stiu ca e destul de mare
Eu zic ca pe PF tot credit auto sau de NP e mai bun.
A..si inca ceva... am auzit ca acum se poate schimba f usor buletinul pe Bucuresti din provincie... Nu iti mai trebuie nici o hartie de la Centrul de Recrutare etc. Pur si simplu mergi cu persoana care vrea sa te ia in spatiu, completati cateva cereri, poza si gata. Iar la permis la fel, te duci si completezi o cerere.

Succese si sa auzim de bine!!
SAAB 9-5

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Masina am ales-o, mai ramane sa aleg modul de finantare...

Post by ionutzyankoo »

Astazi am facut o vizita si la Mit la Baneasa si consultantul de vanzari a spus ca pot face leasing la orice societate, el facandu-mi o calculatie la Unicredit. Cu Unicredit ce experiente aveti? Cat despre asigurator a spus ca la fel pot alege ce societate vreau si el m-a indrumat spre Generali. M-am urcat intr-o ceed care era expusa acolo 1.6 Crdi Style si vreau sa zic, ca abia astept sa conduc si eu masinuta asta... :roll: :roll:
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Masina am ales-o, mai ramane sa aleg modul de finantare...

Post by ionutzyankoo »

Sa inteleg ca nu e nimeni care sa fi colaborat cu UniCredit Leasing? La o comparatie facuta pe conso.ro au iesit cam la coada clasamentului luand in considerare DAE desi diferenta la suma de rambursat intre primul clasat (Romstal Leasing) si UCL este de doar 600€.
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina am ales-o, mai ramane sa aleg modul de finantare...

Post by Orlando_LR »

Eu voi colabora cu ei...deocamdata nu iti pot spune nimic pentru ca nici prima rata nu am platit-o :lol:
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”