RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
CMGeorge
Posts: 82
Joined: 18 Mar 2008, 23:38
Auto:
Location: Tirgu Mures
Contact:

RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by CMGeorge »

Are cineva idee, cum se poate sa convingi asiguratorul sa iti "plateasca" pe bune intreaga reparatie a masinii?
In urma accidentului, am fost nevoit sa merge la asiguratorul RCA BCR, spre constatare.
Politia BV, pe proces, a scris: Haion, Bandou, Bara spoiler.
Asiguratorul a zis: - Haion!
-Dar bara?
-E putin deplasata se fixeaza si gata.
-Poftim? Stati sa va explic, masina din spate a fost tot un cee'd... bara de protectie e la nivelul barei mele. Haionu, a fost STRAPUN de catre varful farului (ASTA) bandoul are vreo 3-4 cm, Spoileru, find masina (nu dacie) are sisteme de siguranta pentru absorptia socului, care nu se mai comporta lafel daca a fost distur. Pentru ca haionu sa fie strapuns de far, bara mea si bara lui, trebuie sa se retracteze vreo 5cm.
-Curata te rog bara!
(frecat... dus mizeria... poza +cloncuzie)
-Bara nu are nimic, nu se vede nici o zgaietura!

(si inca o chestie misto, la BCR)
-Seria de la masina!
-In fata!
-Nu, nu... deschide capota!
(pana sa ma duc in partea soferului sa deschid capota, el baga capu in masina pe drapta, si vede sub scaun portinea aceea de mocheta semi-decupata, si incepe cu cheia sa o forteze sa se rupa)
-Domnule, sunteti sigur?
-Da. in general acolo este.
-Da aia de pe bord de ce nu e buna?
-Eu de aici vreau sa o iau, ca bordul se poate schimba, oricum la verificarea tehnica asta o sa o caute.
-Dar pana atunca mai sunt 1 an jumate
-Nu conteaza!


E asigurare, nu? Atuncea eu vrei sa imi scoata si niste greeri.
In urma accidentului mi-a aparut un greier si in stanga ambreiajului, acolo unde mai ti piciorul cand nu folosesti ambreiaju... Umpic il ating, si si incepe sa scartaie... + ce se mai aude prin masina de cand cu "POC"-ul


Ma refer la o solutie care sa nu includa amenintari... ca nu imi sta in fire.... dar daca nu este alta solutie, o accpet :D
Kia Cee'd sw 1.4 Best Machine Silver.
Incheiere acte dealer: 12 Aprilie 2008
Achitare avans: 23 Aprilie 2008
Comanda: 25 Aprilie 2008
Serie sasiu: 3 Iunie 2008
Livrare: "pe la sfarsitul lui iunie" 2008
Re-Comandat: 25 iunie 2008
Livrat: 6 Septembrie 2008
Prima mea intalnire cu masina:2 Decembrie 2008

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by scubli »

@CMGeorge: Se pare ca nu te-au tratat chiar ca pe un client... ce sa-i faci ? mai sunt si oameni de astia.

Nu stiu de ce nu sunt de acord sa repare tot cum trebuie. Eu unul nu am avut asigurari numai la Allianz Tiriac si, din fericire, nu am avut probleme de genul.
Mai streseaza-i cu cateva intrebari in legatura cu reparatia, preferabil direct conducerea institutiei.

Numai bine.

bogdan_o
Posts: 41
Joined: 12 Jan 2009, 17:27
Auto:

Re: RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by bogdan_o »

Si eu am avut o experienta neplacuta cu Unita acum ceva timp. Una cu un Tico mi-a spart bara din spate si avea RCA la ei. Constatatorul de la Unita a zis ca bara nu se schimba, se repara. Pana la urma neavand cu cine discuta m-am dus la Casco (atunci aveam la Asiban) si normal ca cei de acolo au zis ca imi schuimba bara dupa care au facut regres impotriva societatii de asigurare a vinovatului. Cum s-au inteles ei dupa aia nu m-a mai interesat. Nici nu am platit Casco mai mult anul urmator pentru ca se stia vinovatul. Am platit doar reintregirea politei.

Eu zic sa le dai un telefon si la cei unde ai Casco, evident, daca nu cumva ai tot la BCR.

Daca nu vrei sa apelezi la Casco mai exista inca o posibilitate sa-ti repari masina. Ce a scris pe proces agentul de la asigurari nu e batut in cuie. Cei din service, dupa ce demonteaza spoiler-ul pot vedea mai bine daca structura lui a fost afectata, daca elementele de prindere sunt inca intregi etc. Daca (,) constata ca spoiler-ul e afectat atunci ei il cheama pe agentul de asigurari care va face o noua evaluare. Evident, asta insemna ceva timp pierdut in plus.

E posibil ca spoiler-ul chiar sa nu fie afectat deloc insa armatura metalica sa fie indoita si atunci oricum ai nevoie de o recostatare.

Jucarieee
Posts: 138
Joined: 15 Jun 2008, 16:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by Jucarieee »

Eu unul nu prea am inteles nimic din ce ai zis.

"In urma accidentului.."

Sunt 2 variante
1. Daca ai fost la Politie si ai luat autorizatie de reparatie (pe care sunt scrise in mare parte avariile masinii de catre politist) te duci la asigurator iti intocmeste dosarul de dauna si te duci la service. Acolo se face reconstatare (confrunta avariile constatate de politist si de catre inspectorul de dauna al asiguratorului cu cele ale masinii). Se trimite reconstatarea la asigurator si se da acceptul de plata pentru reparatie. Oricum astea nu prea se respecta...ba se repara masina inainte ba dupa...depinde de la service la service si de la asigurator la asigurator.

2. Daca nu ai fost la Politie si nu ai autorizatia de reparatie iti face inspectia masinii inspectorul de dauna de la asigurator. El nu va sta niciodata sa desfaca masina in 100 de bucati sa vada ce este si sub avaria de la suprafata. Scrie si el ce stie pe foaia de constatare si cam atat. Mai departe cel mai indicat ar fi ca la service sa discuti cu baietii sa verifice bine masina in partea avariata. Ai grija pt ca sunt anumite service`uri care te cam duc cu zaharelul daca nu te pricepi un pic ca e defecta si aia si aia si aia...numai ca sa schimbe ei niste piese in plus si sa scoata niste bani de la asigurator. Aici apar probleme si poti sa stai 2-3 luni mai mutl sau mai putin cu masina in serrvice ea fiind reparata si nu o poti ridica din cauza ca asiguratorul nu da acceptul de plata pt masina datorita "plusurilor" constatate de service.


Cat despre acel inspector care ti`a facut tie inspectia masinii (probabil ca il cunosc :) ) la seria de sasiu...ma intreb de ce nu a dat toata mocheta masinii jos cu tot cu scaune si ce-o mai fi ca daca ai schimbat seria din bord poate ai si sudat o bucata mai mare din caroseria masinii cu aceeasi serie pe care ai acoperit`o dupa ?

Probabil era incepator :) ....

Am precizat mai sus "in mare parte" ...iti dau un exemplu...nu este necesar sa se faca o reconstatare la service daca ai oglinda retrovizoare sparta...nu da parbrizul jos ca sa faca reconstatare, intelegi ? (poate nue e un ex bun dar sper sa intelegi) .... daca ai lovit masina in fata dreapta + roata pe langa far spart aripa dreapta fara s.a.m.d e posibil sa ai si probleme la directie intelegi ? planetare si ce alte piese or mai fi pe acolo.

Si in plus nu e ca la el acasa sa faca ce`o vrea el cu masina si sa o verifice oriunde...

De ex am vazut la un broker de asig care avea un inspector de dauna din partea asiguratorului care a facut inspectia la un S600. Ss-ul la un S600 este in spate la cotiera din spate a masinii dupa o mica tablita. Acolo este shtantzata...tipul dupa ce a cautat 30 de min in fata la motor pt ca habar nu avea...(cu toate ca nu e obligat sa stie tot dar avea impresii de mare inspector) a intrat in spate sa verifice...i`a murdarit tipului masina de mazga de la motor...l-a batut ala de s-a cacat pe el in mijlocul strazii....tare nu ? !

oricum sper ca m`am facut inteles...daca nu am atins problema ta mai reformuleaza clar problema...

thx


PS. Solutia pt tine acum e sa te duci la service pt ca masina este in garantie banuiesc si sa o repari pe garantie.
Pe de alta parte sunt sanse 50-50 ca acel greier sa fi aparut din urma accidentului.
I`m just a toy so ...don`t play with me !

CMGeorge
Posts: 82
Joined: 18 Mar 2008, 23:38
Auto:
Location: Tirgu Mures
Contact:

Re: RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by CMGeorge »

@bogdan_o: sincer, se pare ca is cam pe langa cu asigurarile. Ce reprezinta "reintregirea"? adica platesc in rate reparatia? :)
Kia Cee'd sw 1.4 Best Machine Silver.
Incheiere acte dealer: 12 Aprilie 2008
Achitare avans: 23 Aprilie 2008
Comanda: 25 Aprilie 2008
Serie sasiu: 3 Iunie 2008
Livrare: "pe la sfarsitul lui iunie" 2008
Re-Comandat: 25 iunie 2008
Livrat: 6 Septembrie 2008
Prima mea intalnire cu masina:2 Decembrie 2008

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by shpid3r »

reintregirea politei este plata la expirarea contractului (in general pe un an) pentru perioada urmatoare (in general tot un an).
Adica vrea sa spuna ca nu i-a aplicat niciun malus (majorare de polita) pentru incident. Acest malus se aplica de catre societatile de casco in cazul in care ai un incident cu decontare. Recte in cazul tau, daca ai fi busit-o din cauza ta, la anul (la reintregire) ai fi primit un malus (5% suma majorata). Cum vina nu este a ta, la anul nu primesti malus.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by Akbhar »

Se face o confuzie de termeni aici: reinnoire vs. reintregire.
reinnoire - prelungirea politiei actuale cu inca o perioada de timp (de obicei un an); se poate aplica o reducere, de fidelitate.
10. Ce este si de ce trebuie platita prima suplimentara pentru reintregirea sumei asigurate?
Asiguratorul se angajeaza prin polita casco sa va despagubeasca in limita sumei asigurate. Asta inseamna ca indiferent de numarul de daune si de valoarea lor, el nu va plati in total mai mult decat suma asigurata inscrisa in polita.
Atunci cand va plateste prima dauna, asiguratorul reduce suma asigurata cu valoarea daunei platite. De ex, la o SA de 10.000 euro, dupa plata unei daune de 1.000 euro, suma asigurata devine 9.000 euro. Cum valoarea evaluata a masinii ramane de 10.000 euro, aceasta inseamna ca mai departe ea este subasigurata cu 10%. Aceasta inseamna ca la a 2-a dauna, in cazul exemplului dat, asiguratorul va plati doar 90% din valoarea daunei. Pentru a ne proteja de aceasta situatie, asiguratorul ne ofera posibilitatea ca, dupa fiecare dauna, sa reintregim SA. In exemplul dat, asiguratul va plati o prima suplimentara calculata astfel:
prima suplimentara = dauna platita * cota de prima inscrisa in polita * (nr. de luni ramase din polita / 12).
Daca vreti, aceasta reprezinta de fapt o minipolita casco pentru partea de masina proaspat reparata pe perioada ramasa din valabilitatea politei initiale.
Unii asiguratori va obliga sa reintregiti suma asiguratoare inainte de a va plati dauna (cea care a generat reducerea SA), altii va obliga sa reintregiti SA la deschiderea dosarului de dauna pentru dauna urmatoare celei care a generat reducerea SA, altii va ofera optiunea de a reintregi sau nu suma asigurata, dupa propria preferinta.
Anumiti asiguratori va ofera posibilitatea de a achizitiona la incheierea politei, contra unui cost suplimentar, o clauza de reintregire automata a sumei asigurate. Astfel, veti plati initial a anumita suma, iar pe parcursul politei, in caz de dauna, nu veti mai plati prime suplimentare, suma asigurata reintregindu-se automat.
Sfatul meu este sa reintregiti mereu suma asigurata sau sa achizitionati clauza optionala de la inceput, dupa caz.
Sursa
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

pstefan
Baller
Posts: 149
Joined: 28 Jan 2008, 19:17
Auto:
Location: Iasi

Re: RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by pstefan »

Greierul de care vorbesti e din cauza plasticului suportului de picior care face contact cu plasticul gri din stanga lui cum te uiti la el. Adica plasticul pe care e montat manerul de deschidere a capotei. Se freaca. Poti da jos plasticul ala gri numai desruband surubul manerului de deschidere a capotei. E simplu. Succes
Kia Ceed 1.4 Best Piston Grey - 22k+ km
"Everybody's at war with different things...I'm at war with my own heart sometimes" - Tupac

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by Malte »

Si mie imi scartaie bucata aia de plastic pe care pui piciorul cand nu folosesti ambreiajul,dar nu in urma accidentului de la Brasov,al carui ultim si norocos beneficiar am fost si eu (reprezentat de fecior' miu,ca eu nu am putut sa particip);ultima masina lovita s-a oprit in bara noastra spate,ocazie cu care ne-a curatat gheata acumulata pe acolo si ne-a lasat un punct mic negru pe bara,alaturi de alte doua mai vechi de origine neidentificata.Imi pare rau pt cei mai ghinionisti si sper sa va rezolvati cat mai repede si cat mai bine avariile.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: RCA/CASCO - cum poti optine o masina aproape noua?

Post by spdblue »

"Daca in primul an de asigurare nu ai daune, compania te va premia si iti va face o reducere substantiala in urmatorii ani. " Si mi-a lovit grindina masina. De aici si pana la dureri de cap nu a mai fost decat un pas. Avand inregistrata dauna, conform contractului a trebuit sa o declar, calculatorul m-a inregistrat cu daune, asa ca prima de asigurare mi-a crescut cu 400 ron, chiar daca nu am folosit dosarul intocmit pentru a-mi repara dauna. :twisted: Traim in Romania doar.
Daca ai full Casco, pentru avarie partiala (accident in trafic, indiferent cine este vinovat; avarie in parcare cu autor cunoscut sau necunoscut) asiguratorul este obligat pe baza devizului facut de service sa plateasca integral costurile reparatiei. Chiar daca in procesul - verbal intocmit de politie nu s-au trecut toate daunele care nu s-au vazut, asiguratorul si cel de la service este obligat sa faca o evaluare corecta si nu cum le convine lor.
Marea problema in Ro. este comunicarea intre service si asigurator. Practic pe tine nu trebuie sa te mai doara capul deloc:
- du masina la service;
- o evaluare concreta a tuturor daunelor;
- fax. sau telefon la asigurator;
- refacerea hartiei de constatare a daunelor de catre asigurator; eventual incerca sa-l chemi la service in momentul in care o evalueaza cei de acolo;
- fa copii dupa hartiile pe care le ai;
- incearca sa ai rabdare, cel putin in prima faza, sa-i determini pe asigurator si cel de la service sa conlucreze fara a te mai pune pe drumuri;
- daca vezi ca sunt "bizoni" cred ca cei de la Protectia consumatorului vor fi incantati sa constate o sanctiune la adresa celui vinovat;
- pune presiune pe ei, dar tot tu esti cel care trebuie sa ai rabdare, vezi cazul cu cel care are masina de 2 luni in service; apropo, du masina in service in momentul in care au toate piesele, nu te lua dupa ce-ti spun ei; in momentul in care au piesele lasa-ti masina pentru reparat;
- daca vezi ca cel care s-a ocupat de constatarea pagubelor este "junior in gandire" treci de el la nivelul urmator, nu se poate sa nu dai de cineva cu experienta;
- si inca o data multa rabdare, asculta si pune intrebari, nu te da batut, despica firul in 4, reformuleaza, ramai in ofensiva permanenta.
Eventual cauta si pe aici: http://www.avocatnet.ro/content/forum|d ... 2750/.html poate te ajuta.
Bafta. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”