Probleme Romstal Leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
thyreus
Posts: 10
Joined: 29 Apr 2008, 16:21
Auto:

Probleme Romstal Leasing

Post by thyreus »

Salut,

Am facut o cerere de leasing la Romstal Leasing si la inceput mi-au spus ca o sa am rate de 124,81 EUR cu TVA inclus pt un Kia Ceed SW Best in valoare de 12532 DDP si cu avans de 50%. Cand mi sa aprobat dosarul rata a fost de 142 EUR TVA inclus motivand ca diferenta vine de la faptul ca dealerul vrea sa-i fie platita masina in lei la cursul BNR plus 2% si ei baga cei 2% in dobanda. Nu mi se pare deloc logic ce fac.

Vi sa intamplat acelasi lucru? Sau stiti mai multe informatii despre motivul pt care maresc dobanda afisata ? Persoana de contact de la Romstal Leasing imi da informatii foarte putine si nu pare sa stie mare lucru sau poate doar nu vrea sa spuna.

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

nu intra in panica...eu am pierdut 300 de euro numai din diferentele la cursul de schimb valutar.
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Probleme Romstal Leasing

Post by Sfinxul »

thyreus wrote: Cand mi sa aprobat dosarul rata a fost de 142 EUR TVA inclus motivand ca diferenta vine de la faptul ca dealerul vrea sa-i fie platita masina in lei la cursul BNR plus 2% si ei baga cei 2% in dobanda. Nu mi se pare deloc logic ce fac.
E ca si cum masina ta nu ar mai fi costat 12532 ci cu 2% mai mult, adica 12783 euro. Bineinteles ca fiind valoarea mai mare, se modifica automat rata & dobanda. Eu unul, nu vad nici o problema la Romstal Leasing. Problema o vad in continuare la Vanzator. Nu inteleg de ce nu-si includ aceste diferente in pret sau, daca tot cer banii in avans, de ce mai cer acesti 2%. De acord ca ei risca sa piarda un procent sau doua la schimbul valutar dar la fel de bine poate sa castige (daca sunt isteti) iar cand ceri banii in avans, mi se pare normal sa-si asume si vanzatorul un risc (care pana una alta se poate anticipa si calcula). Dar din cate vad, tot clientul, trebuie sa suporte toate riscurile ca de ..... doar i se face o mare favoare prin faptul ca i se vinde o masina. :evil:
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

thyreus
Posts: 10
Joined: 29 Apr 2008, 16:21
Auto:

Post by thyreus »

Multumesc pentru raspunsuri. Sunt de acord ca vanzatorul are o problema pentru ca adauga cei 2% la pret dar mie mi se pare ca Romsatal adauga prea mult la rate ca sa acopere cei 2%.

De ex. eu as avea de platit rate pt suma de 6266 EUR cu TVA daca nu ar fi cei 2% adaugati de vanzator si as avea o rata de 124.81 dupa oferta de la Romstal si de 124.67 folosind functia de calculat rate =PMT(7.2%/ 12,60,6266) din Excel. Dupa cum se vede cele doua rate sunt asemanatoare.

Daca adaug cei 2% * 12532 = 250.64 pt vanzator la suma de 6266 optin o suma de 6517 la care ar trebui sa platesc leasing. Daca folosesc functia din Excel de calculat rate =PMT(7.2%/ 12,60,6517) optin o rata de 129.66 EUR.

Care e departe de 142 EUR pe luna cat imi cer ei. Total eu as pierde 12 eur pe luna care inmultit cu 60 de luni e 720 eur si mi se pare mult.

thyreus
Posts: 10
Joined: 29 Apr 2008, 16:21
Auto:

Post by thyreus »

Multumesc pentru raspunsuri. Sunt de acord ca vanzatorul are o problema pentru ca adauga cei 2% la pret dar mie mi se pare ca Romsatal adauga prea mult la rate ca sa acopere cei 2%.

De ex. eu as avea de platit rate pt suma de 6266 EUR cu TVA daca nu ar fi cei 2% adaugati de vanzator si as avea o rata de 124.81 dupa oferta de la Romstal si de 124.67 folosind functia de calculat rate =PMT(7.2%/ 12,60,6266) din Excel. Dupa cum se vede cele doua rate sunt asemanatoare.

Daca adaug cei 2% * 12532 = 250.64 pt vanzator la suma de 6266 optin o suma de 6517 la care ar trebui sa platesc leasing. Daca folosesc functia din Excel de calculat rate =PMT(7.2%/ 12,60,6517) optin o rata de 129.66 EUR.

Care e departe de 142 EUR pe luna cat imi cer ei. Total eu as pierde 12 eur pe luna care inmultit cu 60 de luni e 720 eur si mi se pare mult.

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

si eu am pierdut vre-o 400 eur la cursul valutar (am platit masina la 3.72 )

ideea e ca acei 2% cu siguranta nu inseamna diferenta de la 124 pana la 142
S-ar putea ca diferenta asta sa fe valuarea reziduala pe care probabil ti-a inclus-o in rata.La fel de bine ar putea sa fie si casco.

cere desfasurator pentru suma respectiva si pentru cea initiala si vei vedea exact.

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

si eu am tot leasing la Romstal si am avut aceeasi surpriza, sa ma trezesc cu rata mai mare cu 50 EUR. Mi-au acceptat dosarul cu valoarea reziduala inclusa in rata, nu cu ea platibila la final. Poate e si la tine din aceeasi cauza. Procentual, cam tot pe acolo ar iesi.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

thyreus
Posts: 10
Joined: 29 Apr 2008, 16:21
Auto:

Post by thyreus »

tzaphoo wrote:S-ar putea ca diferenta asta sa fe valuarea reziduala pe care probabil ti-a inclus-o in rata.La fel de bine ar putea sa fie si casco.

cere desfasurator pentru suma respectiva si pentru cea initiala si vei vedea exact.
Din pacate nu e valoarea reziduala pt ca le-am spus sa o includa in rata de la inceput si nici Casco. O sa le cer un desfasurator imediat dupa sarbatori pentru ca acuma nu imi raspund la telefon. (sper ca din cauza sarbatorilor :) )

Merci

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”