Cum facem cu locul de parcare

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
catalin1984

Cum facem cu locul de parcare

Post by catalin1984 »

Situatia mea.

1.Am vreo cateva garaje care ocupa abuziv locurile de parcare. In sensul ca pe locul a 4 garaje se pot parca lejer 5 masini. Insa ei platesc 4 locuri de parcare la primarie.
2. De ieri de cand au inceput sa le demoleze am constatat cu stupoare ca vreo 3 din ele erau de fapt depozite de marfa ale unora pe care nu ii vazusem vreodata.....ups ca sa vezi erau vecinii mei de acum 3-4 ani care intre timp se mutasera in alte blocuri din cartier.

Una peste alta acum au ramas ceva locuri libere si as dori sa pun mana pe unul din aceste locuri de parcare. Avand in vedere ca omul si-a facut cu spaga autorizatia(din cate stiu nu poti sa platesti locul daca nu mai stai in respectivul bloc) cum pot yo acum sa ma duc la primaria de sector si sa platesc locul de parcare.

"Vecinul" o sa lase sigur liber locul de parcare, pentru ca era singura utilitate a acestu garaj.


So cum e procedura?

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Nimic mai simplu:
Te duci la ADP -ul de sector si intri la biroul parcaje. Acolo ai sa ceri sa ti se confirme ca acele locuri sunt libere, scrii o cerere care va fi semnata stampilata de administratorul blocului in care locuiesti si in care sa se confirme ca nu detii loc de parcare si ai domiciliu stabil acolo. Cu copia CI si talon platesti taxa pentru ce a mai ramas din anul in curs si asta e.
Daca stii precis ca locurile sunt libere as zice sa te misti repede, ca altfel s-ar putea sa ramai cu buza umflata. Vestile de genul asta circula iute rau.
Daca te uiti in jur ai sa vezi zeci si zeci de masini care ar vrea si ele... 8)
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alaexus »

Eu am o cerere depusa acum un an jumate si mi s-a raspuns ca o sa ma anunte cand o sa se elibereze un loc, in ordinea cererilor depuse sau ceva in genul...Multa bafta!
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”