Intrebare

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
alina_2008
Posts: 8
Joined: 24 Sep 2008, 19:21
Auto:

Intrebare

Post by alina_2008 »

stie cineva daca se poate accepta devizul de plata de catre un service si in cazul in care am casco la o companie de asigurari care nu are contract direct cu ei???!!!mai exact cu cei de la kia!

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intrebare

Post by abulurd »

Si eu am avut o astfel de situatie, am preferat sa achit cash factura si apoi am mers cu factura la casco. Partea neplacuta ar fi ca mi-am recuperat banii in 24 de zile sau cam asa ceva, dar nu a mai stat masina o saptamana in service ca sa primeasca ok-ul de la casco.

Iti recomand sa mergi la un service "recomandat" de compania de asigurare. Eviti toata nebunia si iti poti ridica masina din service mult mai repede.
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Post by Akbhar »

Daca societatea de asigurari nu are decontare directa cu serviceul situatia este ceva mai complicata. Daca serviceul este acreditat RAR, nu ar trebui sa fie nici o problema, numai ca procedura dureaza mai mult.

In acest caz, pentru a putea folosi masina cat mai repede dupa ce a fost reparata si pana cand se face plata de la asigurator la service, de obicei posesorul plateste serviceului si urmeaza sa isi recupereze banii de la asigurator.

Procedura completa este urmatoarea:
1. dovada de reparatie de la politie (atentie sa cuprinda cat mai exact reperele afectate)
2. constatare la centrul de daune al asiguratoului (atentie sa fie incluse toate reperele afectate, atat cele vizibile - elemente de caroserie in special, cat si suporti, cleme de fixare, care de obicei cedeaza)
3. reparatie in service; orice nu este trecut in doasrul de dauna trebuie reconstatat de asigurator pentru ca acesta sa aprobe inlocuirea/reparatia.
4. plata serviceului de catre posesor.
5. recuperearea banilor de la asigurator.

Mult succes.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

alina_2008
Posts: 8
Joined: 24 Sep 2008, 19:21
Auto:

Re: intrebare

Post by alina_2008 »

va multumesc ptr informatii,
problema mea este ca in primul rand nu pot plati din buzunar si nu in cateva zile ca este vb de vreo 4000 euro , plus eu am avut un mic accident in alta tara si a treb sa fie adusa direct la service-ul kia din baneasa pe platforma; si n-am mai mutat-o la alt service!
dupa ce m-am chinuit sa mi-o faca ptr ca nu vroiau decat prin noiembrie ,acum nu pot s-o iau ca n-au decont direct! si nu am cum sa platesc si sperrrr ca cei de la asig sa se tina de cuvant si in 15zile lucratoare (cat au zis ca dureaza) sa livreze banii !

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Post by c.ciprian »

Bate-i la cap! Esti cumva in leasing?

alina_2008
Posts: 8
Joined: 24 Sep 2008, 19:21
Auto:

Re: intrebare

Post by alina_2008 »

nu sunt pe leasing! insa unde am eu casco ,unita, nu au ctr direct cu ei si dupa cate am citit am inteles ca mai indicat este sa dau banii eu si apoi sa-i recuperez de la unita!
probl este ca am fost s-o vad , ca mi s-a spus ca este gata masina dar nu o pot ridica din cauza ca treb sa le dau sau eu banii sau unita si am gasit-o zgariata pe capota si tapiteria la scaune era facuta praff adika plina de praf si cred , mai mult ca sigur, ca s-au pus cu salopete pe scaune fara sa puna folie!! sunt sub orice criticaa ,imi pare rau ca mi-am luat KIA C'EED in orice caz am inpecut sa le fac o reclama ff proasta .
este inadmisibil masina luata noua de 2 luni , am schimbat doar radiatorul si cei de la service sa -si bata joc de ea! mai ales ca stiu cum am lasat-o!
in orice caz le fac reclamatie!!!

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intrebare

Post by florin-adrian »

Pai de ce-ti pare rau ca ti-ai luat kia ceed? Din cauza service-ului, din cauza oamenilor, din cauza societatii de casco unde ti-ai facut asigurarea? Din ce am citit, am vazut ca ai avut accident cu ea si ai probleme cu plata catre service. Cand ai cumparat-o trebuai sa te interesezi cu cine au decontare directa service din orasul tau pentru a fi mai usor pentru tine. Eu cand am vrut sa fac casco la Unita mi-au spus ca au decontare directa cu Kia, acum nu stiu ce inseamna asta in reclamele lor . Pana la urma ce vina are masina ?
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

alina_2008
Posts: 8
Joined: 24 Sep 2008, 19:21
Auto:

Re: intrebare

Post by alina_2008 »

sa inteleg din ce ai scris ca tie ti s-a spus ca UNITA are decontare directa cu KIA?! daca da atunci mie mi s-a spus contratiul! probleme nu este decontarea ca stiam de asta de la inceput si am acceptat, problema este ca cei de la service si-au batut in cel mai mare hal joc de mine di de banii mei care i-am dat cand mi-am luat masina! imi pare rau ca in service-ul kia unde am fost eu (ca sa nu generalizez ca poate exista si oameni capabili) , acolo unde am fost eu sunt pana in momentul de fata niste p....... ca sa nu-i jignesc direct, ca nu-mi place dar au ajuns sa -mi pierd orice rabdare cu ei!inafara de faptul ca regret ca nu am facut in alta tara ca cei d-acolo se mista mai repede, adika unde am avut accidentul!dar am zis sa vin aici in tara mea , dar....................

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Post by MihaiM »

Vedeti voi cu UNITA asta, ca sunt rai de plata de nu se poate daca suma e mai mare de cateva milioane.

alina_2008
Posts: 8
Joined: 24 Sep 2008, 19:21
Auto:

Re: intrebare

Post by alina_2008 »

atunci intrebare :daca eu as plati banii ca sa ridic masina din buzunar si sa zic ce este vorba de 1500euro sa inteleg ca sunt sanse sa nu mii dea inapoi?!

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: intrebare

Post by florin-adrian »

Imi pare rau atunci..dar cum am banuit, de vina sunt oamenii din service-urile din Romania, care fac in asa fel cumparatorul sa se orienteze cateodata catre alte marci. Succes. Dar, tu nu ai numarul de telefon al celui cu care ai incheiat polita? Eu cand mi-am facut asigurarea la BCR,mi-a spus sa o sun cand se intampla ceva ca ma indruma ea cum sa fac. Tu ai vorbit cu cel cu care ai incheiat polita? Eu zic ca pana nu vorbesti cu cei care ar trebui sa plateasca, adica Unita, nu te arunca sa platesti. Este totusi o suma destul de mare. Tu cand ai facut constatarea la Unita, ei nu stiau cat au de plata? Trebuiau sa-ti spuna.in legatura cu celelalte cand ai dus masina in service, se intocmeste o fisa cum se prezinta masina. Daca acolo nu apare zgarietura de pe capota si scaunul fata murdarit atunci le faci reclamatie si trebuie sa le rezolve. Pacat de masina ca este noua, in rest ar trebui sa le rezolvi pe toate.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Post by MihaiM »

alina_2008 wrote:atunci intrebare :daca eu as plati banii ca sa ridic masina din buzunar si sa zic ce este vorba de 1500euro sa inteleg ca sunt sanse sa nu mii dea inapoi?!
Nu cred sa nu ti-i dea, insa te vor plimba la maxim. Apoi mai este riscul ca ce calculeaza ei sa nu corespunda cu ce a calculat service-ul si sa-ti dea mai putini bani. Fiecare asigurator are un catalog cu piese pe care il consulta pentru ca nu cumva service-urile sa umfle pretul repratiilor. Daca asiguratorul nu are contract cu service-ul unde repari, pot aparea diferente la calculul facturii mai ales la pretul manoperei. N-ar trebui sa fie prea mari dar .....traim in romania .....
Cam astea ar fi riscurile cand societatea unde ai casco nu are intelegere cu service-ul unde repari.

alina_2008
Posts: 8
Joined: 24 Sep 2008, 19:21
Auto:

Re: intrebare

Post by alina_2008 »

AA legat de ce ai spus MIhai cu recuperarea banilor atunci e tare :) ca daca mai astept mai mult de 15 zile si nu le da UNITA nici toti banii e clar tot din buzunar dau! ce "noroc" as avea daca i s-ar intampla asta!?!!! :) in fine sunt hotarata platesc si o sa vad ce patesc, daca imi da banii inapoi sau cand mii da etc!
greseala mea ca am vrut sa ma duc la service-ul KIA ,mi-a spus cineva ca pot sa ma duc la un service autorizat dar cu conditia sa-mi aduca piese originale KIA.bineinteles ca n-aveam de unde sa stiu daca sunt sau nu originale si erau sanse sa pierd garantia!in orice caz unita mi-au dat banii pe platforma inapoi in 15 zile sper sa se tina de cuvant si cu restul

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

Post by c.ciprian »

Pana la urma in ce service ai dus-o?

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”