Masuri de luat in cazul in care contractul nu este respectat

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
booker2
Posts: 17
Joined: 31 May 2007, 14:14
Auto:

Masuri de luat in cazul in care contractul nu este respectat

Post by booker2 »

Salut

Am vazut ca suntem multi care am comandat masina cu anumite optionale si din zvonuri se pare ca nu o sa le primim pe toate. Ar fi bine sa avem o pozitie similara in fata dealer-ului atunci cand ne anunta ca ceea ce ni s-a promis nu e ceea ce o sa primim. Voi ce parere aveti?
Ce putem face? Cui ne putem adresa?

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

cred ca singura institutie este OPC.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

care OPC daca vreti si nu stiti are numar verde: 0800.080999
l-am gasit si eu pe net. inca nu l-am testat, dar abia astept.

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

OPC-ul. deabia astepta putina actiune :)

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

este mai sigur sa mergi la Opc si sa faci o hartie in scris decat la telefon. spun din proprie experienta ca invinuit(nu eu ci societatea la care lucrez). Sper sa nu ajung sa fac reclamatie, urasc asta........
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Si eu ... Observ ca multi si-au pierdut rabdarea si au inceput sa se pregateasca ptr OPC...Stati linistiti fratilor ca nu este treaba asa grava.Sa ne vedem cu obiectul in fata si dupa aia vedem ce facem.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

mda...este foarte explicabil faptul ca multi si-au pierdut rabdarea, mai ales ca pe zi ce trece isi dau seama ca stiu ce au comandat dar...NU STIU CE AU CUMPARAT DE FAPT !! :( asta se datoreaza si dealerilor care devin tot mai ezitanti atunci cand li se cer detalii, sau isi schimba declaratiile de la o zi la alta ! si ce credeti voi ca o sa le faca OPC-ul? ha? ...o amenda eventual...care nu ma incalzeste personal, cu absolut nimic... :lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

speranta moare ultima...
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

eu stau cu in harb de masina in curte pt ca mie frica sa o dau din cauza ca nu stiu ce masina imi vine. Faza este ca dealeri astia au panicat lumea. Aia nu aia nu aia poate......si nu mai sti la ce sa te astepti. Poate ne trezim toti cei care au comandat "ltd edition" cu varianta cheala + optiunele puse. Asta ar fi comic dar in acelasi timp si de plans.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Nu au cum sa'si puna in cap atata lume. Intr'adevar, din moment ce s'au balbait si au acceptat in comanda si geamuri electrice spate sau cheia pliabila la doar 26 euro sau altele, trebuiau sa inghita galusca si macar sa ofere ceva in compensatie pentru situatia aparuta. Insa daca si mai departe se vor dovedi neseriosi, sigur nu le va fi bine :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

:twisted:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

doar un panseu: imi este foarte clar ca dupa prima "avalansa" de inscrieri la kia, numarul de clienti interesati va scadea damatic !...nu e o chestie de bucurie pentru cei care au deja masina (sau o vor avea!)...importatorii de piese nu le vor aduce decat foarte greu iar reprezentantele kia vor fi din ce in ce mai putine !!! asa cum spunea cineva pe forum, cu ceva vreme in urma era o liniste teribila in reprezentantele kia...toti dormeau pe acolo din lipsa de activitate! a aparut bolboroseala "cee'd" care i-a trezit pe totzi...si s-au apucat de lucru fara ca sa se trezeasca !! :roll: dupa modul in care au lucrat se pare ca vor trece din nou la...dormitare :lol: Cap_PDT_01_03
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

probabil nu sunt obisnuiti...
au cam uitat ce atributii au reprezentantii de vanzarii...(dealerii).
isi revin ei dar nu anul asta :lol:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

eu unul sunt foarte hotarat...daca nu iese bine,facem o cheta si luam cel putin un avocat bun....ne luam noi banii inapoi. dar nu o sa mai vanda astia masini kia....decat utilitare.
(sper sa nu se ajunga pana aici...eu totusi astept sa vina masina,vad ce primesc ce conditii fata de ce am fost informat) cea ce va sfatuiesc si pe voi-luati decizia dupa ce primiti masina....nu va mai framantatii inainte sa vina! :wink:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@doringvd: sa stii ca nu imi fac griji de loc, numa ca is suparat ca am f...concediul pe anul asta, cu termenele lor de livrare! de fapt, nu numai ca o sa imi vreau banii inapoi, dar vreau si despagubiri substantiale !! :twisted: si te asigur ca atunci cand VREAU ceva, mai si obtin ! trebuie numai sa mai acumulez niste dracusori....de la kia !! :evil: :evil: mda, se pare ca la bc au sosit 3 serii de sasiu din cele comandate in mai (care au fost 15-18 bucatzi!) mai vedem... :shock:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”