Masuri de luat in cazul in care contractul nu este respectat

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

mda, acum am inteles si eu ca atunci cand apare seriad e sasiu trebuie achitata toata masina :o doar ca in cazul creat de kia romanica...chiar nu stiu in ce configuratie va veni masina, si parca nu imi vine sa dau banii pe vrabia de pe gard... :( va fi o chestie...hm!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@bMe...evident ca mai sunt si inca foarte multi ! asa cum mai spuneam, kia romanaia va reveni la dormit(o)are ! mie cel putin imi este de ajuns!!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@bMe ... deocamdata nu ai ce face ... oricum, sper ca nu'ti faci ganduri sa platesti diferenta. Din moment ce avem deja contracte semnate, indiferent ce clauze invoca dealer'ul, acestea trebuie onorate. Ca s'au trecut cu vederea chestii minore (sa le zicem aspectelor privind jantele, cheia pliabila, geamurile electrice spate etc), deja sa vii la mai bine de o luna si ceva dupa lansarea comenzii si sa spui ca aceasta nu poate fi onorata ... e absurd.
Daca intr'adevar erau probleme de la fabrica, acestea ar fi fost semnalate imediat dupa 1 iunie, cand acestea ar fi fost trimise la Zilina. Insa acum deja bate la ochi.
I'am trimis un mail d'lui Burcea pe adresa care o are la MIT Motors cerand lamuriri in aceasta privinta.
Abia dup'aia putem vedea ce e de facut mai departe ...
Pentru ca ... evident, nu esti singurul care'a dat comanda in mai de Base + optionale. Mai mult de jumatate din cei de'aici care avem comenzi date avem pentru Base "Ltd Edition" :P Se anunta interesante zilele urmatoare :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@andrei...se pare ca informatiile de pe forum incep sa convearga...chiar si dl Burcea recunostea - implicit- intr-un post de mai sus acelasi lucru ! cred ca si lui ii este cam jena sa spuna...da, vor veni zile chiar mai fierbinti decat este acum afara...dar parca nu ma amuza de loc Cap_PDT_01_04 frunza verde elefant, e...jenant !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

ida01ro wrote:@andrei[...]chiar si dl Burcea recunostea - implicit- intr-un post de mai sus acelasi lucru ! !
Chiar intr'un post pe pagina 2 din acest topic d'nul Burcea anunta ca pentru cei care au dat comanda de Base "Ldt" pana pe 1 iunie, acestea vor fi onorate ("mai putin cele care nu se potriveau cum ar fi geamurile electrice spate, sau faimoasa cheie de contact pliabila care nu costa 26 de euro ci 104 euro " ... si probabil jantele de 16" tip C)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

exact..pt ca dupa ceva timp sa schimbe ideea! vai ce balacareala (scuzati expresia) doar ca tot ce am stabilit la data comenzii degenereaza ingrozitor! nici nu imi vine sa cred, dar nici sa il intreb pe dealer ..de teama sa nu imi confirme! Cap_PDT_01_03 xcum, deja studiez alte oferte...o sa fie interesant viitorul apropiat ! :lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Olala suna a proces aici!!!!:? Daca esti singurul in situatia asta este ciudat daca suntem mai multi .... inseamna ca este suficient un singur avocat care sa se ocupe de proces! Dar asta inseamna ca nu ne vor veni masinutele ... :cry:
Totusi .... am impresia ca dealerul local nu a cazut la o intelegere cu importatorul cu privire la costurile suplimentare ale masinii ( reducerea oferita) si atunci a preferat sa anuleze comenzile....Deci s-ar putea sa aiba ghinion doar cei care au comandat la acel dealer. .... Nici nu stiu ce sa zic dar ... e destul de urat ce se intampla. Prea urat ....

Cum ai primit aceasta informare, pe email sau scrisoare de la posta? E destul de important. Apropo cine semneaza aceasta scrisoare?
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Post by ticalos »

Andrei Burcea wrote:Hmmm ....... pentru toti cei care au comandat masina pana la data de 1.06.2007, aceasta va veni cu optionalele LX Best plus ceea ce ati pus dumneavoastra mai putin cele care nu se potriveau cum ar fi geamurile electrice spate, sau faimoasa cheie de contact pliabila care nu costa 26 de euro ci 104 euro .
Si astfel se confirma ceea ce intuisem majoritatea:decizia de a bloca optionalele pe fosta Base si implicit scumpirea e decizie a importtorului roman si nu a producatorului.Acesta are pachetele sale care nu corespund cu cele din Romania.Ideea e ca cei care au comandat pana pe01.06.2007 fosta Base cu optionale,sa nu se lase prostiti si sa solicite ceea ce au in precontract.

bMe
Posts: 24
Joined: 22 May 2007, 18:43
Auto:
Location: TM/AR

Post by bMe »

am primit pe email, dupa o comvorbire telefonica.
O "semneaza" cel cu care am facut actele.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

Hm ! mi se pare ca dealeru din tm este mai cu bun simtz si isi anunta clientii - eventuali! :P - despre ce se intampla! mai devreme sau mai tarziu ceilalti vor confirma! ..ca veni vorba, duminica m-am plimbat un pik pe la caravana kia...dealerul local m-a vazut apoi a plecat ochii in pamant si a avut brusc treaba in spatele cortului ! am avut o senzatie..care acu' este explicabila, nu ? Cap_PDT_01_05
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Bme : Suna la MIT MOTORS sau KIA AUTOROM pentru confirmarea acestui fapt! Noi inca nu am primit nici unul asa ceva si suntem in Bucuresti! Cere confirmarea oficiala de la importator!

Eu am impresia ca este o gluma de prost gust.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

@ida01ro

La tine este explicabil eu stiu cat l-ai chinuit pe sarmanul om? :P Poate nu mai avea chef sa-i pui vreo intrebare la care iar sa nu stie raspunsul .... Eu am patit-o la fel pe 1 iunie ... dar cica nu eram prezentabil ca aveam sandale de piele in picioare si am fost evitat... Cap_PDT_01_03
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

yesssss ! :-& vezi ca informatiile converg ?! fir-ar sa fie...ai grija, sa ma pui pe lista pt balul anuntzat ! :lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Eu sper sa te pun pe lista celor care vor sarbatori venirea samintelor nu pentru ..... :evil:
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

[-o< ...foarte serios acum, eu nu vad cum as da banii pe ceva care nu stiu cum arata, si nici macar importatorul nu stie !! xcum am facut o prostie in a ma baga la ceva care inca nu rula in romanica... sa mai fac una ar fi prea mult, m-as confunda cu fapta ! :lol:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”