Nu plati in avans !

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
TORNADO_76
Posts: 47
Joined: 24 Jun 2007, 21:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by TORNADO_76 »

Daca-mi permiti o intrebare, de cand zici ca ai depus comanda pt masina ?
CEE`D 1.4 GSL LX MT/ LX BEST - MACHINE SILVER

dan0302
Posts: 70
Joined: 22 Jun 2007, 22:35
Auto:

Post by dan0302 »

dak prima serie(cea gresita) am primit.o inainte de 20.06.2007 tu cand crezi ca am avut comanda?
kia ceed lx 1,4, piston grey, OT-02-XTS

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

total de acord cu dan, nu platiti in avans.
@dan, nu cred ca rezolvi mare lucru daca manifesti aici pe forum ata de vehement supararea, poate iti face bine si te mai calmezi, dar nu te rasti la noi ca suntem in aceasi oala (eu am dat comanda in mai si ceed-ul este inca absent nemotivat); eu zic sa vorbesti cu dealerul calm, ca nu rezolvi nimic suparat; daca nu merge, du-te cu OPC, garda si ce mai vrei tu peste ei sau fa ca vecinul care a facut scandal in poarta
si te rog schimba semnatura din obtionale in optionale.
multa bafta cu masina!
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

dan0302
Posts: 70
Joined: 22 Jun 2007, 22:35
Auto:

Post by dan0302 »

scuze...nu ma ratzoi la nimeni...sunt vehement si suparat...si nu mai vreau ca cineva sa pateasca aceleasi lucru...nu cred ca e cazul sa ma apuc sa incep sa injur la poarta dealerului...mai bine renunt si gata...o sa schimb semnatura..nu am vazut...iar am scris cand eram furios...
kia ceed lx 1,4, piston grey, OT-02-XTS

grecu1976
Posts: 20
Joined: 10 Aug 2007, 11:49
Auto: kia ceed 1.4
Location: Bucuresti
Contact:

teapa KIA Ceed

Post by grecu1976 »

si eu am achitat avans pe 25 mai si toata masina pe 13 iulie...si inca o astept...dar azi am vorbit cu dealer-ul si m-a asigurat ca toate cee'd-urile comandate in luna mai vor fi la pitesti pina vinerea asta (17 august) si apoi distribuite catre dealer-ii din tara...asa cel putin au primit ei intern o scrisoare de la directorul de vinzari al importatorul oficial KIA ROMAUTO....sper sa nu fie tot o noua aminare...

Teleleu
Posts: 110
Joined: 18 Jul 2007, 13:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Teleleu »

atat de multe minciuni..cred ca astia de la kia se mint si intre ei.. chiar e valabil bancul " poti sa pierzi o masina inainte de a o cumpara?..raspuns: da , dar cu o conditie sa fie kia cee'd". am vazut ca era cineva care zicea sa nu blamam masina. toate situatiile astea se reflecta inevitabil in masina. sa stam calm? de ce? eu am masina platita integral in 2 iulie , pentru ca dealerul a mintit ca o are pe stoc. il am inregistrat cand ma mintea.. am sistem voice over-ip..la munca.si nu o minciuna ..zeci..
am avut factura incarcata cu 20 mil..nu am acum nici macar serie.. si voi spuneti sa fim calmi? pentru ca suntem noi calmi fac ei ce vor.. parca suntem niste fetite discutand despre tricotaje..sau moda.... nu vad un topic cu scrisoare la kia slovacia sau slovacia.... toti luam masuri , dar numai separat.. atunci care mai e rostul klubului..??
LX BEST 1.4 SO RED

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Vreau si eu sa achizitionez zilele astea o KIA Ceed (de fapt sa dau comanda).
Sa i'mi explice si mie cineva.. cand platesti avansul si dai comanda nu intocmesti un act (contract) cu dealerul in care sunt prevazute si penalitatiile in cazul in care nu livreaza la termen mashina?
Din ce am auzit ..la alte mashini primesti discount 7% daca omuletzi nu livreaza la timp.
Nu e la fel si la Kia?
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

ba da , este adevarat..este un contract, dar nimic in favoarea ta (adica sunt penalitatile pe care le platesti tu in cazul in care nu platesti la timp,iti baga un termen de livrare a masinii de vre-o 90 zile.s.a..m.d.p.) nimic despre penalitatile aplicate lor in caz de depasirea termenului de livrare..
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Eu am vorbit cu dealerul si mi'a zis ceva de penalitati de 0,7% pe zi la intarziere. Asadar daca aduc mashina dupa 100 de zile am mai scos 7%. :roll:
Termenul e intradevar de 90 zile.

O sa studiez contractul si revin cu detalii.
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

atunci e bine...
sa fi refacut astia contractele? :roll:
poate se dau pe brazda...
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Hmmm, ar fi o chestie daca chiar ar fi schimbat contractele. Insa m'as cam mira totusi. Oricum, ca sa ajungi la reducere de 7% ar insemna sa astepti 100 zile peste cele 90. Si decat sa astept juma de an pentru o reducere de 7%, mai bine renunt la toata smecheria :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Din ce am discutat cu dealerul (Brasov) mi'a spus ca din totalul nr. de clineti (peste 50) doar vre'o 5 au incheiat contracte cu privire la termenul de livrare.
Acum, daca e asha..nu vad de ce ar fi cei de la KIA devina pentru intarzieri. De vina sunt cei care au comandat masina fara sa incheie contractul respectiv.



PS:
Sunt chiar multumit de colaborarea cu dealerul KIA! Sper ca situatia sa nu se schimbe dupa ce o sa platesc avansul si dau comanda. In comparatie cu cei de la FORD, mi se pare ca cei de la KIA ishi dau mai mult interesul pentru clienti.


PS2:
andrei0241 wrote: Oricum, ca sa ajungi la reducere de 7% ar insemna sa astepti 100 zile peste cele 90
Daca e 0,7/zi inseamna ca la 10 zile avem 0,7X10 = 7%
Corect?
Last edited by touche on 29 Aug 2007, 13:28, edited 1 time in total.
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

@andrei -nu te contra zic...dar totusi e o schimbare in favoarea clientului (chiar daca este foarte mica..) sau extrem de mica...
@touche-bine ai venit pe forum....cand dai comanda? pentru ce?
da si tu mai multe detalii la 'membrii din Brasov'...
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

@touche': hm ! bine ai venit pe forum...dar, eu nu imi pot asuma raspunderea sa recomand nimanui kia !! e o chestie ata de relativa ca..daca ar fi sa o iau de la capat, sigur nu as mai repeta experienta kia ! :( bafta iti doresc ! de ex. ieri am dat tel la dealer sa il intreb ce mai stie de masina mea (comandata pe 20 mai ) si mi-a spus ca nu stie....am dat tel la bucuresti apoi la kiaromania...si spre stupoarea mea, duduia de la tel mi-a spus ca nu are timp sa imi spuna si nici nue imputernicita pe asta...ok, vreau sa vb cu un director, am spus...NU se poate! nu au timp pt chestii de genul asta!!! :evil: pana la urma e firesc, de ce sa ii mai intereseze daca au luat banii de mai bine de o luna !!! Cap_PDT_01_01
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, touche ... ai dreptate. Nusht la ce'mi era gandul cand am socotit aiurea

Cat despre dealeri ... si eu sunt multumit de cel din CT, insa nu inseamna ca mi'a facut placere sa astept o luna in plus livrarea masinii. La penalizari de genul celor spuse de tine, la o luna intarziere inseamna 21% penalizari. Nu e nimeni prost sa plateasca atata, stai linistit ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”