Maşină zgîriată. Prelungire poliţă casco.

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
alinalin19832007
Posts: 11
Joined: 09 Jun 2008, 20:01
Auto:
Location: bucuresti

Maşină zgâriată. Prelungire poliţă casco.

Post by alinalin19832007 »

Salut

Am un kia de un an de zile si am casco la generali

Problema este ca polita casco expira luna asta .Intrebarea mea este daca fac continuare de casco la aceeasi firma pot sa imi repar masina pe niste zgarieturi din alt contract?

2.Zgarieturile sunt practic mici , nu prea ma pricep la vopsire dar cred ca una dintre ele trebuie putin kituita si apoi vobsita, aveti idee cam cat costa toata operatia asta?(ma gandesc ca daca costa mai putin de 100 de eur cat e franciza nu se merita sa fie reparata pe casco)?

O zi buna

alin

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina zgariata rezolvata si Casco

Post by crispisu »

Daca zgarieturile vor fi observate de cel care iti va inchiea noua polita, nu le vei mai putearepara pe casco. Daca nu, vei putea, dar nu spui ca sunt de 100 de ani.
Daca reparatia costa mai putin decat fransiza, va trebui sa ti-o repari singurel, Casco nu are nicio treaba...

alinalin19832007
Posts: 11
Joined: 09 Jun 2008, 20:01
Auto:
Location: bucuresti

Re: Masina zgariata rezolvata si Casco

Post by alinalin19832007 »

crispisu wrote: Daca reparatia costa mai putin decat fransiza, va trebui sa ti-o repari singurel, Casco nu are nicio treaba...
pai nu am idee cam cat costa reparatia

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Masina zgariata rezolvata si Casco

Post by crispisu »

da o fuga pana la img sa iti faca o estimare

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Masina zgariata rezolvata si Casco

Post by andrei.alexandru »

Daca iti prelungesti polita casco la aceeasi firma de asigurari nu iti mai fac poze la masina daca nu ai avut daune in anul ce a trecut.
Deci poti sa-ti faci pe polita urmatoare.

Si mie in ianuarie mi-a expirat polita si mi-am pus aceeasi problema. Am fost la service in Timisoara si pentru 5-6 zgarieturi mici mi-au zis ca trebuie revopsita jumatate de masina... si nu le-am mai facut. Oricum intr-un oras aglomerat ca Timisoara apare cam o zgarietura noua pe luna. M-am gandit ca poate le fac la anul pe urmatoarea polita ca sa prind reducerea la casco pentru 0 daune.
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Maşină zgâriată. Prelungire polţă casco.

Post by Ogy »

Dacă îţi prelungeşti poliţa casco la aceiaşi firmă, nu văd de ce să nu o poţi repara pe casco dacă reparaţia merită să o faci pe casco (franşiză, creşterea polţei etc).

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”