CIV: Dimensiuni anvelope

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

CIV: Dimensiuni anvelope

Post by igor_tsr »

Salutare,

am primit si CIV-ul la livrare. La dimensiuni anvelope, in loc 225/45 R17 (TX Comfort) cat am pe masina, ii trecut 195/65 R15.

Trebuie sa insist sa mi se schimbe CIV? Nu voi avea probleme cu Politia?
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Asa am avut si eu impresia dar cand m-am uitat mai bine era trecut undeva sub o rubrica drept optional, probabil cu masina de scris. Uita-te mai bine peste tot. Altfel ar trebui sa te duci la ei, desi politia nu cred sa verifice vreodata anvelopele.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Cred ca trebuie sa fim atenti la orice detaliu (chiar daca politia nu verifica acest aspect). Poate acest lucru este important atunci cand nu te astepti. Nu trebuie sa fim scrupulosi, dar trebuie sa fim atenti la banii pe care Ii investim.
Sunt curios si astept un raspuns. Bafta si numai bine. :)
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by L P »

Conform legii ,masina trebuie echipata cu anvelopele ce sint trecute in CIV.
Dupa 2 ani ,cind se va face revizia periodica ,(ITP-ul ) inspectorul poate verifica cu atentie si lucrul acesta si daca vrea te poate trimite la RAR pentru omologare . Si in talonul masinii se trece ceea ce apare pe CIV ,asa ca este situatie de noroc .-Ar trebui ca pe talon sa apara dimensiunea cu care a venit masina ,chiar daca trebuie schimbat CIV-ul
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Stiu si caz (la o masina adusa de'afara) care in talonul de'afara avea trecute 2 dimensiuni ptr pneuri ... iar neneii de la Politia Romana i'au trecut in talonul romanesc o combinatie intre cele 2 variante de pneuri ... combinatie care nici nu se gaseste (sau cel putin nu atunci cand se interesase el, ca idee)

Daca poti, fa in asa fel incat sa'ti fie trecut in talon pneul care echipeaza masina. La frati'miu, de ex, la "Dimensiuni pneuri" in talon, are trecut ptr fata/spate 185/65 R15 88H si 195/65 R15 91H, iar la Observatii: ANV. OPT. 205/55 R16 91V
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

dimensiune pneuri

Post by tcapote »

da... sunt cele mai mari pneuri ce se pot pune pe jantele de 17" la Cee'd...
vezi si aici:
viewtopic.php?t=619
intr-adevar, numai sa nu fie probleme cu Politia... bine ar fi sa ai o hartie de la dealer, cum ca asa ti-a fost livrata masina... eventual proces verbal unde sa se specifice dimensiunile jantelor si pneurilor...

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Re: dimensiune pneuri

Post by igor_tsr »

Intr-adevar, sunt cele mai mari anvelope pe Ceed (TX Comfort). In CIV exista rubrica "Modificari care nu afecteaza performantele..." la care este trecut doar 205/55 R16 91V.

Ca si hartie stampilata de la dealer am acel vestit precontract, cu lista de optionale, toate paginile stampilate de dealer. Ca-m subtirica dovada ca nu am manarit eu anvelopele, dar alta nu am. Pe de alta parte, CIV, din cate am inteles de la leasing, este completat de importator, adica KIA Romania! Nu cred-ca a fost o greseala a dealer-ului, totusi am sa insist sa mi sa dea un raspuns oficial. Sa se refaca CIV, sau sa-mi dea o hartie aditionala la CIV....

Eram curios cine mai are TX Comfort ca sa verifice si el in CIV, sa vedem poate este o greaseala doar in cazul meu, sau este la toti cu greseli in CIV.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”