CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dubluve2009 »

Salutare tuturor,

In curand imi expira polita casco la masina. In cautarile mele pentru o oferta cat mai buna, am ajuns la o firma de brokeri. Acestia mi-au facut o oferta care bate cu mult celelalte oferte existente pe piata. Ei mi-au propus un asigurator care, din ce m-am documentat eu pe net, e recent pe piata asigurarilor, de prin 2007. Asiguratorul e CreditEuropAsigurari, divizia de asigurari a bancii Credit Europ, fostul FinansBank. Mai multe informatii puteti gasi pe site-ul lor:
www.ceasigurari.ro

Calculatia facuta de broker ajunge undeva la ~470 euro fara franciza pe eveniment, cu plata in rate.

Exista cineva, posesor de KIA, care are incheiata o polita la acest asigurator? Aveti idee cum/daca lucreaza service-urile KIA cu acesta? Ma gandesc ca pe varianta unui asigurator "clasic", gen BDR, Asiban, Omniasig etc, service-urile KIA merg si pe varianta aceptului de plata pentru ridicarea masinii din service, dar nu stiu care ar fi "reactia" fata de acest asigurator. Ma gandesc sa nu fie reticenti si sa mearga pe varianta finalizarii platii pentru ridicarea masinii.
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by mrs »

eu am casco la credit europe ,am facut anul trecut in octombrie cand am luat masina si ma costat 462euro in 2 rate. valoarea masinii 11854. este fara fransiza pe eveniment,dar are fransiza de 10% la dauna totala sau furt.au decontare cu mit motors.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dubluve2009 »

Salutare,

Da, intr-adevar e o franciza de 10% doar la furt total si nu se poate scoate. Oricum, ma bucur sa vad ca exista cineva cu casco la asiguratorul acesta:D:D. Eu sunt din Iasi si singurul service functional in acest moment este Klado..dar exista si un dealer MIT ....care inca nu a deschis service...se chinuie de vreun an:D:D:D
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by mrs »

salutare
incearca si cere o oferta aici http://www.rca-auto.ro/ eu de aici i-am luat si am intrebat si cu ce service-uri kia lucreaza.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dubluve2009 »

Salut,

Am vazut ca pe site-ul respectiv brokerul nu are punct de lucru si in Iasi, deci din pct meu de vedere pica. As dori ca polita sa fie incheiata cu mine de fata, sa citesc conditiile etc nu sa imi fie livrata prin curier gata completata. Oricum multumesc.

Am o intrebare: ai avut, bineinteles din pacate, pb care sa le fi rezolvat pe casco? Sunt tare curios cat de repede s-au miscat cei de la asigurari.
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dinu2007 »

incearca si la Bt asigurari eu am obtinut un procent de 3.69%.
Plata integrala
destul de bun zic eu.
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by mrs »

@dubluve2009 nu am avut probleme cu masina. incearca la o sucursala CreditEurope.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dubluve2009 »

Salutare,

Cei de la BT asigurari nu asigura numai furtul si avariile? Nu cred ca au inclus in polita si vandalism. Sper sa ma insel, dar poate imi poti da mai multe detalii legate de riscurile asigurate.


Thanks!
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dinu2007 »

Nu sunt incluse urmatoarele:

1. persoanelor care iau parte la acte de vandalism;
2. persoanelor care iau parte la greve, tulburări/mişcări civile, mitinguri spontane, revolte;
3. autorilor necunoscuţi.

Dar se pot adauga obtional.
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dubluve2009 »

Salutare,

In cele din urma am dat curs ofertei celor de la Credit Europe Asigurari dupa ce in prealabil m-am documentat bine, am sunat si la service etc. Oferta finala a fost de 444 EURO pe un an cu plata in 2 rate, fara franciza pe eveniment. Riscurile asigurate sunt: avarii, furt, vandalism, calamitati naturale, bagaje (doar 3 euro in plus :D:D) etc. doar pe teritoriul Romaniei, adik cam toate cele ce intra intr-o asigurare full casco.

Sper ca am facut alegerea corecta si vor fi promti in eventualitatea unor daune. Va voi tine la curent daca voi apela vreodata la casco.
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

juliansmith
Posts: 1
Joined: 06 Sep 2009, 14:02
Auto:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by juliansmith »

am lucrat la credit europe asigurari.
pentru mine este deja foarte amuzant cum oamenii cauta cele mai mici oferte fara a se gindi la consecinte. iti faci CASCO pentru a te simti protejat in cazul unei daune la masina. pina de curind cea mai buna oferta in raportul calitate pret era cea de la BCR Asigurari. de curind GrupAma, cei care au preluat BT Asigurari, OTP asigurari si ASIBAN, au inceput sa vina cu oferte pertinente.
credit europe asigurari sunt turci. nu au agenti constatatori decit in Buc. lucreaza cu orice service pentru ca nu vor sa lucreze cu reprezentante. cereti, va rog, o lista cu service-urile cu decontare dircta. eu am lucrat acolo si nu stiu care sunt acestea.

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dubluve2009 »

Salut,

Vrei sa sugerezi faptul ca daca am o dauna si merg la service-ul kia ei vor refuza sa faca plata? Ma pot ei obliga sa merg la service-ul din coltul blocului si acela sa imi faca mie comanda la piese originale???.. In lista aia de service-uri de care zici sunt service-uri "agreate" nici decum impuse..iar chestia asta cu decontare directa e pur marketing....la o dauna ceva mai serioase TOATE societatile de asigurari intarzie platile chiar daca esti intr-un service cu decontare directa. Deocamdata nu am daune si nici nu vreau sa fac...cu toate ca ma gandeam si la varianta unei testari a acestei societati sa vad ce e de capu lor.

Oricum, casco a facut prin intermediul unui broker care in caz de dauna se ocupa si de dosar. NU tb sa merg si sa umblu eu. Sa speram ca nu o sa fie nevoie..dar sincer iti spun..daca voi avea dauna si voi face pe casco voi pune toate informatiile pe forum + reclama negativa pe unde se poate daca se dovedeste ca ceea ce zici tu chiar e adevarat :)
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dubluve2009 »

Salutare,

Revin dupa aproape un an de zile sa va povestesc cum au decurs lucrurile cu acest asigurator.

Intr-o dimineata am gasit portiera stanga fata zgaraiata. Toate bune si frumoase, am decis sa merg sa fac masina pe CASCO. Am stabilit o intalnire cu inspectorul de daune, s-a uitat la masina, a facut poze, ba mai mult a observat ca aveam si aripa stanga un pic infundata intr-un loc. Mi-a dat la repartie atat portiera cat si aripa. Am completat toate cele necesare si in plus mi-a sugerat sa semnez in avans si alte hartii care urmau sa fie semnate dupa iesirea din service. Mi-a spus ca nu e necasar sa le semnez acum insa ar fi trbuit sa ii mai fac o vizita. Eu m-am uitat pe acele hartogarii si am decis sa le semnez.

Pasul 2: Mi-a recomandat un service, am mers acolo am lasat masina si a doua zi am fost sa o iau. De la service mi-au dat doar certificat de garantie pe lucrare si am plecat acasa :D . Fara deviz de plata, fara accept de plata fara alte plimbari intre CASCO si service, deci super tare din punctul meu de vedere.

Anul asta voi continua cu siguranta cu ei.

Cele bune.
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

timama66
Posts: 5
Joined: 28 Dec 2010, 22:32
Auto:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by timama66 »

Citeste mai jos si poate te conving sa-ti faci casco in alta parte.
Apropo, citeste inainte de a incheia o polita casco conditiile generale la polita, ca sunt parsivi.

In data de 06.10.2010 am incheiat o polita casco la renumita firma de asigurari CREDIT EUROPE ASIGURARI-REASIGURARI. In data de 06.11.2010, la o luna de la incheierea politei am avut accident cu masina, un HYUNDAI ACCENT de 1.5 CRDI. Masina a fost asigurata conform politei casco la suma de 8659 euro.
Mai jos va redau toata discutia purtata cu acestia

From: Alupoaie C-tin [mailto:timama_66@yahoo.com]
Sent: Monday, November 29, 2010 2:37 PM
To: CEA_daune
Subject: TM 77 AMI - dosar dauna CEA/0033C010

In data de 12.11.2010 a fost deschis dosarul nr CEA/0033C010 pentru masina cu numarul TM 77 AMI, HYUNDAI ACCENT, avand polita de asigurare seria AAFA nr. 0118470 cu valabilitate din data de 11.10.2010 pina in data de 11.10.2011.
Doresc sa stiu, in calitate de beneficiar al politei de asigurare, modul de solutionare a acestui dosar deoarece nici pina la acesat data nu am primit nici o solutie, tinana cont de faptiul ca, conform conditiilor generale din contract cap. IX punctul 14, despagubirea se face in termen de 15 zile de data inaintari dosarului complet.

Doresc un raspuns in scris si nu telefonic.
Cu stima,

IN DATA DE 03.12.2010, dupa insistentele mele [riomesc acest raspuns atasat, in care domni de la asigurari im transmit ca doresc sa faca evenimentul dauna totala si sa-mi ofere sumele de: 4891 euro si fara masina avariat sau 3561 euro si masina avariat desi in caz de dauna tottal trebuie sa ma despagubeasca cu suma de 8659 euro

Ei motiveaza faptul ca valoarea reala de piata a masini este de 5320 euro, nu stiu cum au stabilit-o pt ca in conditiile generale la polita nu scrie cum se stabileste, tinand cont de faptul ca devizul de reparatii este de aproximativ 5400 euro.

In data de 07.12.2010, am trimis urmatorul e-mail, pt ca nu raspundeau nici la telefon si nici in scris:

From: Alupoaie C-tin [mailto:timama_66@yahoo.com]
Sent: Tuesday, December 07, 2010 4:20 PM
To: Cristi Paunescu
Subject: TM 77 AMI - dosar dauna CEA/0033C010

Stimate domn, asa cum am vorbit la telefon, 07.11.2010 ora 10.06, mi-ati promis ca in cursul zile de astazi imi veti da un raspuns cu privire la modul de solutionare a dosarului de dauna, dar din pacate nimic, cum ati facut si in alte randuri, ceea ce denota un total dispret din partea dumneavostra sau a SC Credit Europe, socitate pe care o reprezentati in acest dosar de dauna. Nu imi ramane decit sa rezolvam acest dosar pe alte caii legale.
Cu stima,

In data de 03.12.2010 primesc de la ei urmatorul e-mail:

Stimate domn,

Raspunsul cu privire la modalitatea de finalizare a dosarului de daune CEA0033CO10 a fost transmis catre dumneavoastra prin adresa 3902 din data de 02.12.2010, astfel:

1. In cazul in care doriti sa pastrati recuperabilele (epava), este necesar sa completati si sa mentionati in tipizatul Declaratie preluare-respingere epava si cerere declaratie acceptare. Valoare despagubire 3.561 EURO (calculul a fost detaliat in adresa 3902/02.12.2010)

2. In cazul in care nu doriti pastrarea recuperabilelor (epava), este necesar sa completati si sa mentionati in tipizatul Declaratie preluare-respingere epava, urmand ca societatea Credit Europe Asigurari Reasigurari sa gaseasca un cumparator pentru recuperabile. Valoarea despagubirii avand valoarea de 4.891 EUR si este compusa din valoarea recuperabilelor ce o veti incasa de la cumparatorul acestora si diferenta pana la 4.891 EUR de la Credit Europe Asigurari reasigurari.

Atasat gasiti tipizatele mentionate anterior.

Cu stima,

In data de 16.12.2010 le-am trimis e-mail, dar nici un rezultat

Stimate domn,

In continuare, conform celor mentionate in adresa SC TIM AMA 66 SRL cu nr. 257 din data de 03.12.2010, doresc rezolvarea dosarului de dauna cu nr. CEA/0033CO10 din data de 12.11.2010
Atasat va inantez cele doua documente trimise de catre dumneavoasta, Acordul de renuntare a epavei si cererea de acceptare si plata a sumelor corespunzatoare prevederilor politei casco seria AAFA nr. 0118410. Sunt doua fisiere pentru faptul ca las la laititudinea dumneavostra modul de despagubire, cu pastrarea epavei sau fara pastrarea epavei.
Doresc un raspuns scris din partea dumneavoastra cu semnatura si numare de inregistrare de la societate in maxim 5 zile calendaristice.
Cu stima,


Iar in data de 21.12.2010 le-am trimis ultimul e-mail si de atunci nu mai raspun la telefon nu mai zic nimic.

Stimate domn,
Dupa cum am spus in e-mail-ul trimis catre dumneavostra in data de 16.12.2010, astazi trebuia sa primesc un raspuns din partea dumneavostra, negativ sau pozitiv, cu privire la cererile de despagubire atasate in e-mail. Am incercat sa va contactez telefonic dar mi-ati inchis si nici nu m-ati mai sunat???????????
Pina la ora acesta nu am primit nici un raspuns din partea dumneavostra.
In continuare doresc sa va expun unele aspecte pe care nu le inteleg in legatura cu dosarul de dauna CEA/033CO10 si motivul pentru care dumneavostra va mentineti pozitia cu privire la suma despagubita, conform actului 3902/02.12.2010 tinand cont de urmatoarele oferte facute direct sau indirect catre mine, si anume:
- conform convorbiri telefonice avute cu domnul Flavius si cu dumneavoatra, mi-ati oferit, verbal suma de 4600 euro si masina pentru a face reparatia in regie proprie, oferta refuzate de mine;
- conform ofertei de reparati facute catre service-ul din Arad, ati oferit suma de 5320 euro si masina pentru a o repara, oferta refuzata de service;
- conform adresei nr. 3902/02.12.2010, mi-ati facut o oferta mult mai dezavantajoasa, tinand cont de cele doua oferte mentinate anterior, de 3561 euro si masina pentru a o repara, oferta refuzata de mine prin adresa 257/2010.
Fata de ce aratate mai sus si oferta facuta de dumneavostra prin adresa 3902/02.12.2010, nu cunosc motivul contraziceri dumneavostra in cele 3 oferte si durata asa de mare in vederea acceptarii devizului sau a modului de despagubire in dosarul de dauna mentionat mai sus, motivul pentru care dumneavostra nu acceptati plata de despagubire a sumei de 6065 euro + 250ron si masina tinand cont de faptul ca ati dorit sa o reparati masina in suma de 5320 euro??????????? Rezulta o diferenta de 800 euro???????
Asa cum am mentionat si in e-mail-ul din data de 16.12.2010 doresc un punct de vedere al dumneavostra, in scris cu semnatura si stampila, cu privire la cele relatate in cele 2 e-mail-uri pina cel tarziu in data de 22.12.2010.
Cu stima,

Le-am facut plingere la Comisia de Supraveghere a Asiguratorilor si astept raspuns de la ei.

SA FITI ATENTI LA CREDIT EUROPE ASIGURARI SI SA CITITI CONDITIILE GENERALE.
TRAGETI VOI CONCLUZIILE
[/i]

User avatar
dubluve2009
Posts: 38
Joined: 27 Jul 2008, 14:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: CASCO la Credit Europ Asigurari ??????

Post by dubluve2009 »

Salutare,

Sincer imi pare rau pentru ceea ce ti se intampla si sper ca problema sa se rezolve cat mai repede cu putinta sai in felul in care doresti tu.

Chestia asta cu valoarea asigurata / valoare primita in caz de dauna totala e o smecherie care se regaseste la toate societatile de asigurare nu numai la CEA. Nu vreau sa pozez in aparator al CEA, departe de mine gandul ala. Din punctul meu de vedere cam toate societatile de asigurare din Romania sucks cand vine vorba de plati la daune totale. Toate, dar absolut toate tergiverseaza lucrurile, le lungesc pe romaneste, incearca sa iti dea cat mai putin etc.

Ca un hint pe care ti-l pot da si poate te ajuta intr-un fel. Chestia asta cu plata la valaorea reala a masinii e numai de ei stiuta si se gaseste la toate societatile de asigurare. ei stiu algoritmul dupa care se calculeaza, algoritm care nu ti-a fost pus la dispozite in momentul in care ai semnat polita. Si inca ceva...tu platesti prima de asigurare la o anumita valaore asigurata...nu cred ca ei te-au sunat 2-3 luni mai tarziu sa iti spuna ca valoarea masinii a scazut prin urmare trebuie sa iti scada si prima ;) Stiu ca e o lege, cea cu clauza abuzive din contract, cu contracte standard ale caror clauze nu pot fi negociate etc. Eu sunt sigur ca daca ii dai in judecata ei sunt obligati sa iti plateasca valoarea asigurata cat scrie in contract.

Eu unul am citit clauzele alea de la cap la coada. Stiu ce scrie. Am avut inainte polita la Asirom, si acolo la fel. Cam peste tot contractele sunt facute de asa natura incat sa se acopere ei...sa iti dea cat mai pution la dauna totala..eventual sa nu iti dea deloc. Parerea mea e sa nu mai stai pe ganduri si sa le deschizi un proces. Nici nu iti trebuie avocat...doar sa te documentezi bine inainte...
Kia Cee'd hatchback,
1.4 Benzina,
varianta Best,
Piston Gray

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”