Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Eu am ales BCR.
Degeaba e ieftin daca nu au decontare directa, daca nu iti dau banii s.a
Cei mai buni erau Allianz cica,dar ma costa 2.000 euro.
Asa m-a costat 1.000 si ceva platibili in 4 rate.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

In mod sigur CU. Masina e noua si se pot intampla multe.

Better safe than sorry.

Cauta mai multe oferte, eventual la brokeri diferiti si poate gasesti cotatii mai mici.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

OTP Garancia si cred ca au preturi mai mici pentru OTP Leasing pentru ca am de plata anual cam 1800 ron full CASCO fara franciza si pentru toate inclusiv vandalism. Sper sa nu ma folosesc niciodata de asigurarea CASCO.
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

Malata
Posts: 81
Joined: 20 Aug 2007, 15:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Malata »

Tocmai am petrecut azi vreo 2 ore la Omniasig Bucuresti pentru o zgarietura.
Conditiile super - stai la o singura coada si pentru politie si pentru dosarul de daune; cu nr de ordine, cafenea, internet, tv, caldurica, decontare directa cu service-ul.
Pretul - full CASCO fara fransiza = 560 euro la o val de 13321 euro.
Cee'd 1.4 GSL - Pewter beige cu proiectoare ceata, jenti aliaj, scaun sofer reglabil, volan si schimbator in piele, alarma si foarte frumoasa

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Si la Politie nu trebuie sa te mai duci sau cum ?

danielt014
one tommy
Posts: 34
Joined: 04 Mar 2008, 19:41
Auto:
Location: Braila, Galati
Contact:

Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by danielt014 »

Live long the queen!
Gata, de ieri sunt mandrul posesor al unui LX BEST 1,4 abbys blue.
Care sunt cele mai bune oferte ale asiguratorilor?
Astept parerea voastra!

Daniel
cee'd reloaded
109 CP & 39.293 km şi aici s-a oprit contorul!
cee'd 1.4 GSL LX BEST- PISTON GREY ; B-75-TXK
>>> this is history (11 iunie 2009)
cee'd 1.4 GSL LX BEST- ABBYS BLUE ; GL-67-TMY (03 iulie 2009)

marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by marceli »

Am avut asigurare casco si rca la BCR asigurari, unde am platit pentru casco 604 euro pe an.
Zilele astea imi expira asigurarea si am zis hai sa vad ce zice concurenta, dupa ce cei de la BCR mi-au spus ca neavand daune imi fac reducere pana la 535 euro.
Am fost la: Astra= 545 euro, Generali= 2000 RON si Allianz-Tiriac= 2500 ron.
Alaltaieri am intrat pe www.allianzdirect.ro si am cerut o oferta, dupa care am avut o surpriza placuta: 1640 ron/an.
Azi am fost la Allianz-Tiriac unde s-a facut inspectia masinii si dupa ce platesc prima rata: 410 Ron/trim. voi primi prin fan curier polita originala :)
Polita rca era peste tot aprox. 420 ron/an.
-
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by scdvv »

Masina noua, la Generali 1900 RON/an cu franciza 100 EUR/eveniment, totul inclus, incl tractare gratuita bonus.

Nu stiu cum se misca in caz de nevoie, dar brokerul mi-a spus ca are decontare directa cu kia
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by tipitip »

Oferta pentru membri viewtopic.php?f=50&t=6101 ?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by aeon »

trebuie sa fac casco si as dori si eu sa stiu pe unde mai aveti facut casco fara franciza si cat ar ajunge un best 1.4 martie 2008...nevoie urgent de aceasta info...pe 6 martie imi expira casco...pana in prezent am avut la bcr si de anul asta imi baga franciza si nu imi convine...multumesc
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by octav_ceo »

marceli wrote:... ce cei de la BCR mi-au spus ca neavand daune imi fac reducere pana la 535 euro...
-
salutare
sa nu ne lasam pacaliti de asa zisa reducere...e posibil ca suma mai mica la casco sa se datorese micsorarii valorii de piata a masinii. a trecut un an peste ea si valoare e mai mica, deci si polita.
drumuri faine.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by spdblue »

In general asiguratorii scad 12%/an din valoarea masinii. Unii asiguratori au inceput sa calculeze valoarea asigurarii in functie de numarul de km.-tri ai masinii. In principiu trebuie sa fi atent la clauze. Cere explicatii detaliate de la cel care-ti prezinta referinte, asalteazal cu intrebari pana la epuizare, pregateste-ti un set de intrebari, cere un exemplar din conditii contractuale ca sa le citesti in liniste acasa, fa comparatii, vezi ce inseamna fransiza (la mine reprezinta 100 de euro la valoarea de anul trecut, care era si cea mai mare). Eu am casco la Generali, nu le fac reclama, dar atunci cand am avut nevoie nu am avut probleme cu ei. RCA-ul nu l-am facut la ei pentru ca trebuia sa platesc cu 200 ron. mai mult decat in alt loc. Atentie la conditiile din contract daca nu ai fransiza, orice contract are chichite care-ti pot da ulterior dureri de cap.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by iulian2007 »

si eu caut un CASCO cat mai bun......

anul trecut am avut la ARDAF...cred ca un contract cu clauze mai beton ca la ei nu o sa mai gasesc....la o suma asigurata de 10600 euro, am platit in 10 rate lunare 2600 lei

anul asta nu mai pot sta la ei...ma duc in 900 euro datorita reintrgirii politei, asta e.....

la Tiriac...nici vorba sa ma duc....desi sunt cei mai seriosi de pe piata, sunt si cei mai scumpi
mai sus am scris cat am platit la o valoare data....acum la o valoare asigurata de un pic sub 9000 euro ar fi trebuit sa platesc: 1) cu o fransiza de 520 lei - 2650 lei/an (deci cat am platit cu un an in urma la Ardaf, la 10600 euro suma asigurata) si 2)fara fransiza - 3700 lei :shock: .....prea mult pt mine

apoi vin excluderile....din ce am citit pe forumuri si am tot googalit pe net, BCR sunt no.1 la acest capitol prin neseriozitate, urmati indeaproape de Carpatica si Euroins....

totodata, am aplicat online la mai multe firme de brockeraj....de unde a rezultat o foarte interesanta oferta la Generali
CASCO Complet - 410 euro /an....singura treaba nasoala este ca au fransiza la fiecare eveniment (100 euro) si nu acopera daunele provocate NUMAI jantelor si anvelopelor..... [-X fara fransiza nu se poate
si Tiriacul a refuzat sa mai acopere daunele provocate la anvelope (numai jantele sunt acoperite mai nou si la ei)
d.p.d.v. al seriozitatii, si Generali sunt ok

Omniasig.....fransiza obligatorie.....suma asigurata insa m-a lasat paf.....numai 6400 euro.....au picat si astia

Group Ama - iarasi de luat in calcul
460 euro/an, cu fransiza 0 (zero) la primul eveniment, si cu fransiza 100 euro de la al doilea eveniment
fara fransiza - 525 euro/an
si aici sunt excluse riscurile privind jante si anvelope, cu exceptia cazurilor cand pe langa ele mai ai si alte daune

cam atat pt moment....maine voi merge personal la Generali sa vad ce si cum......

iau in calcul si varianta de a nu mai incheia polita CASCO (cu toate ca nu stiu daca voi mai dormi noaptea)

numai bine
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by aeon »

eu am varianta de la bcr in continuarea acesteia care o am: casco anual 531 euro si 100 euro franciza pt fiecare dosar de dauna....e buna dar as vrea fararanciza daca se mai poate?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Asigurare CASCO - asiguratorii cu cea mai buna oferta

Post by iulian2007 »

azi am continuat periplul pe la asiguratori.....

la Generali, pt un CASCO Complet (ce include incendiu, furt, avarii accidentale, evenimente naturale si social-politice, asistenta rutiera, pierderea accidentala sau furtul cheilor, la asta din urma fara fransiza) as plati 1630 lei/an, in 4 rate si as avea masina asigurata la valoarea de 38.814 lei (9483 euro).....singurul inconvenient ar fi aplicarea unei fransize de 100 euro la fiecare eveniment constatat...si toate astea in limita a 10k km /an...daca as face 15k km/an, ar trebuii sa platesc circa 100 lei mai mult....

la Omniasig, am aplicat pt un CASCO valabil numai pt avarii (fara furt si fara vandalism) si am obtinut o suma de plata de 421 euro/an, in conditiile in care nu as avea fransiza la nici un eveniment....
daca as vrea cu fransiza de 100 euro/eveniment, atunci suma platita pt asigurare s-ar reduce pana la valoarea de 337 euro/an.....
dar.....intotdeauna exista un dar......valoarea totala a masinii data de cei de la Omniasig e de toata jena, in cazul unei daune totale: 6852 euro, la care se mai aplica o fransiza de 25%, din care rezulta "ad labam" 5139 euro, ceea ce mi se pare foarte usor de ajuns (aceasta suma) in cazul unei avarii un pic mai serioase....ori pt o masina care abia a implinit 2 ani mi se pare extrem de putin.....in fine.....
ca bonus aici, as spune ca Omniasigul nu cere reintregirea politei (cel putin asa m-a asigurat agentul lor de asigurari), precum si faptul ca au decontare directa cu service-urile KIA de la mine din zona
pt a asigura si pierderea/furtul cheilor, va trebuii sa platesc inca 5 euro/an

la Grupama. pt un CASCO ce include avarii, vandalism si furt, ar trebuii sa platesc 61 euro/luna (610 euro/an), iar daca la suma lunara as mai adauga inca 4 euro, as beneficia si de asigurarea full a locuintei...daca am retinut eu bine, la AMA se poate si cu si fara fransiza....
insa nu despagubesc jante+anvelope only

ramane sa deliberez si sa ma decid la cine merg sa-mi asigur masina
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”