Vacanta Grecia

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Vacanta Grecia

Post by RLK »

Hello everyone!

Pentru ca urmeaza sa plecam intr-o vacanta in Grecia, tara in care nu am mai fost niciodata, ii rog pe cei care au calatorit acolo sa ne ajute cu orice sfat, orice informatie legata de trafic, drumuri, comunicatii, distractie, etc. Noi o sa mergem in Paralia, insa avem de gand sa ne miscam si sa vizitam cat mai multe obiective din zona.

Mersi!!!!!! :D
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by Dannyboy »

Va doresc drum bun si distractie maxima!
Ca sfat de drum, nu folositi detectorul de radar ca e interzis acolo, de fapt ar fi mai bine sa-l lasi acasa. Respectati restrictiile e viteza, intrucat politia greaca foloseste intens pistoalele radar. Eu mi-am luat-o, amenda fiind de 175 euroi platita oarecum pe loc, adica in urmatoarea localitate, dupa care te intorci la locul faptei, predai chitanta si ti se da permisul. Pentru a ajunge in Grecia, prin Bulgaria ai 2 alternative, una mai scurta prin Stara Zagora, unde am inteles ca drumurile nu sunt stralucite si nici rutele bine semnalizate, iar a doua (mai lunga) prin Sofia. Eu am mers pe a doua varianta unde drumurile sunt de la foarte bune in sus. In situatia vreunui radar primesti flashuri de la cei ce vin din sens opus, deci nu e nici o problema. Am folosit GPS-ul tot timpul, chiar si in Sofia si a fost perfect. M-a dus fara probleme. Am calculat in asa fel incat sa nu alimentez din Bulgaria. Daca faci asta inainte de intrarea sau iesirea din Bulgaria iti ajunge combustibilul.

Cm atat. Daca ai nlamuriri, spune si am sa-ti raspund.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by RLK »

Multumim foarte mult pt urari si pt sfaturi, Danny! :D
Si noi tot prin Sofia vom merge.. e cel mai sigur totusi. Zi-mi un lucru, in cate ore ai tranzitat Bulgaria?
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by Dannyboy »

Aici e o problema. Am plecat noaptea la 11.30 din Bucuresti, deci am mers mai incet. La intrarea in Sofia am ajuns in jurul orei 6.00 si traversarea Sofiei nu a durat mi mult de 30 min. La granita Greciei am ajuns in jurul orei 10-10.30. La venire e alta socoteala. Am intrat in Bulgaria in jur de 13.30 si am ajuns la vama romana cam pe la 7.30. Ce-i drept, la intors am alergat nitel, adica am avut bucati mari de drum unde sub 160 n-am mers. Repet, in Bulgaria se semnalizeaza radarele de catre cei ce vin dn sens opus. La intors am intalnit cel putin 10 echipaje si n-am avut probleme.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vacanta Grecia

Post by Dennis »

Plecam si noi in Grecia pe data de 02.09.
Nu mergem spre Paralia, ci in Vourvourou (Halkidiki).
Nu este pentru prima oara asa ca stim la ce sa ne asteptam pe drum (in special in Bg).
Confirm cele spuse mai sus de Dannyboy, si noi mergem pe drumul care trece prin Sofia.
Ca sfat personal recomand tranzitarea Bulgariei pe timp de zi->noi am tranzitat o data noaptea dus-intors si a fost nasol, in sensul ca am "cotizat" din greu la politistii bulgari care te opreau doar pt. spaga.
De asemenea politia bulgara foloseste radare tip pistol si stau ascunsi prin tot felul de tufisuri.Au limite de viteza aberante prin localitati (20/30/40 km/h).
Totusi se pare ca in ultimul timp s-au mai cumintit dar traseul trebuie abordat prudent.
Noi vom pleca din Giurgiu la ora 7.00 si daca totul merge ok estimez ca in jur de ora 17.00 vom fi la destinatie (sunt ~750 km).
Va doresc drum bun si vacanta placuta!
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by danny86 »

@Dennis...noi plecam pe 3 seara......avem de gand sa vizitam cat putem din Grecia eventual sa ajungem si pana in Atena.....poate facem un schimb de numere de telefon pe PM si poate ne vedem la un suc in Grecia ce zici?....... :lol: :lol: :lol:
Daca este ok....vorbeste cu RLK pe PM si punem de o intalnire la greci :lol: :lol: :lol:


CLUBKIA peste tot....... =D> =D> =D>


P.S: Multumim Dannyboy pentru sfaturi =D> =D> =D>
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vacanta Grecia

Post by Dennis »

Ok, Danny86.
Voi trimite acum PM catre RLK cu nr. meu de tel.
Va asteptam in Vourvourou la o bere rece, pentru ca noi nu vom explora decat cel mult imprejurimile. :)
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by danny86 »

este perfect....hai ca inca o masina doua si punem si de o intalnire lunara in Grecia :lol: :lol: :lol:
O sa va contactam cand ajungem si vedem la fata locului ce si cum........drum bun si mult soare SA AVEM CU TOTII :lol: :lol: :lol: :lol:
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by RLK »

S-a notat nr de tel... ce tare ar fi intalnire clubkia peste hotare :lol: :lol: :lol:
Vreme buna sa avem! :D
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vacanta Grecia

Post by Dennis »

Asa sa fie!
Totusi @RLK trimite-mi nr. vostru de tel. pe PM pentru ca in roaming n-am sa raspund la numere pe care nu le cunosc... :D
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by doio77 »

Salutare! Maine urmeaza sa plec si eu in grecia, si am o nelamurire. Pot sa ies cu masina zgariata pe portiera stanga fata, la casco nu am anuntat inca deoarece abia am platit o franciza si am zis sa o las asa pana se mai aduna. Or sa zica ceva aia la vama?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by Dannyboy »

s-ar putea sa fii dezamagit, adica sa nu te bage aia in seama deloc. N-au ei timp de chestii d-astea.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

doio77
Posts: 773
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by doio77 »

Aha e bine atunci , ms mult!!!
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by RLK »

Drum bun si vacanta cu mult soare in Grecia! Si pentru noi, da? [-o<
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta Grecia

Post by RLK »

Ne-am intors!!!!! Primele impresii.... Bulgarii ne bat la fund la capitolul drumuri, iar grecii ne bat la fund la toate capitolele! :lol:
A fost chiar super si ne-am simtit minunat! Recomand aceasta tara oricarei persoane care s-a saturat de mizeria, hotia, nesimtirea, preturile scumpe, etc de la noi.
Noi am dat 78 de euro pe bilet, 6 nopti cazare doar, in Paralia (la hotel Atlas, pt cine e interesat - o curatenie rar intalnita la noi si camere mari cu bucatarie mobilata si utilata, baie, frigider, tv... absolut tot ce-ai nevoie)... drumul l-am facut cu Magentisul din dotare :lol:
Deci chiar a fost ffffffff misto si noi am hotarat deja ca nu mai avem ce cauta pe litoralul romanesc in vecii vecilor! :D
Cateva poze.....
Image

Image

Image

Image
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”