Modalitati finantare achizitie KIA C'EED 5usi

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
adytzul
Posts: 5
Joined: 25 Jun 2009, 09:42
Auto:

Modalitati finantare achizitie KIA C'EED 5usi

Post by adytzul »

Salutare.
Dupa cum se vede dupa numarul posturilor mele pe acest forum sunt nou pe aici si mai ales in lumea auto :P.
As vrea sa va intreb ce modalitati de finantare pentru acihizitia unui KIA puteti recomanda.

Mersi pentru raspunsuri.

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Modalitati finantare achizitie KIA C'EED 5usi

Post by dulaul »

Una din modalitati ar fi contractarea unui credit auto, eventual in euro. M-am interesat si de posibilitatea achizitionarii masinii in leasing dar mi sa parut nu tocmai potrivita pentru mine avand in vedere costurile pe care le ai ulterior cu masina. La un calcul comparativ facut la MIT Motors Iasi a iesit castigator creditul auto. In plus la leasing va trebui sa platesti asigurarea pe firma si nu pe persoana fizica, precum e la creditul auto. Unii considera avantajos leasing-ul si ar fi bine daca cineva ar da mai multe detalii, cine stie, poate pentru tine ar fi mai atractiv.

Bafta
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modalitati finantare achizitie KIA C'EED 5usi

Post by rayman »

Avantaje leasing:
CASCO mai mic la asigurare full, in general nu ai fransiza - aici pazea la Omniasig ca ei "e mai smecheri" si dupa prima dauna modifica contractul.

Dezavantaje:
- trebuie sa iei imputernicire de fiecare data cand iesi cu masina din tara
- RCA-ul mai mare. Pe mine m-au lovit cu aprox 700 RON in anul 2. De ce, nustiu...
- in relatia cu asiguratorul, sunt 3 parti implicate. More than two is a crowd, asta-i parerea mea
- Cica OPC-ul nu se baga daca ai probleme cu asiguratorul/service-ul. Asta pentru ca tu esti doar utilizator si platitor :evil: , clientul e societatea de leasing

In rest,depinde ce oferta prinzi la dobanda. Eu am leasing, dar nu-mi mai fac ca e bataie de cap.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

leo2077us
Posts: 25
Joined: 06 Aug 2008, 11:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modalitati finantare achizitie KIA C'EED 5usi

Post by leo2077us »

rayman wrote:Avantaje leasing:
CASCO mai mic la asigurare full, in general nu ai fransiza - aici pazea la Omniasig ca ei "e mai smecheri" si dupa prima dauna modifica contractul.

Dezavantaje:
- trebuie sa iei imputernicire de fiecare data cand iesi cu masina din tara
- RCA-ul mai mare. Pe mine m-au lovit cu aprox 700 RON in anul 2. De ce, nustiu...
- in relatia cu asiguratorul, sunt 3 parti implicate. More than two is a crowd, asta-i parerea mea
- Cica OPC-ul nu se baga daca ai probleme cu asiguratorul/service-ul. Asta pentru ca tu esti doar utilizator si platitor :evil: , clientul e societatea de leasing

In rest,depinde ce oferta prinzi la dobanda. Eu am leasing, dar nu-mi mai fac ca e bataie de cap.

RCA-ul este mai mare pentru ca masina este inmatriculata pe persoana juridica.
Pro Cee'd....the BEST
B-23-LSO

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Modalitati finantare achizitie KIA C'EED 5usi

Post by rayman »

Pai da stiu asta, insa dubios e ca e mai mare decat anul trecut. Nu mai stiu exact cat fusese, parca 450 sau 500 RON.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”