Sfat plecare Germania URGENT!

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
madalin_red
Posts: 28
Joined: 07 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: Nomand
Contact:

Sfat plecare Germania URGENT!

Post by madalin_red »

Salutare!
Iata dilema mea:
Am un Cee'd 1.4 luat de curand la sh cu 13600 in bord prin aprilie, momentan aproape fac 17000. Tocmai am aflat ca am fost acceptat la un doctorat in germania si cam in jur de 1 august trebuie sa fiu acolo. Se pare ca o sa dureze cam 3 ani si sincer sa fiu as cam vrea sa raman pe acolo.
Momentan am doar rca la masina iar persoana de la care am luat-o a facut inspectia la 10081 km in 13 10 2008. Alte date : data livrare 15/11/07 inmatriculare 13/12/2007 in cartea de identitate, si ian 2008 in certif de inmatriclare :shock: )
Urmatorul ITP este trecut in talon 13-12-2009.

1) Ce casco imi recomandati sa fac (daca sa fac) ca sa fiu asigurat si inafara granitelor iar in eventualitatea unui incident afara care este procedura de reparare? (este obligatoriu sau doar recomandat sa ai si ceva suplimentar peste rca la trecerea granitelor?) Ma gandeam sa apelez la o firma de brokeraj. Masina este inmatriculata in Neamt dar eu sunt student prin Bucuresti.
2) Am o aripa stearsa si usor creponata si un stop spate spart din care este sarit o bucata se plastic cam de 3 cm^2. O sa am probleme mari la casco sau la revizia din Germania in sensul ca o sa ma oblige sa imi schimb tot stopul (sa rezolv de acum cu onix o combinatie sa imi pun doar unul zgariat?)
3) Eventualele taxe de drum banuiesc ca se platesc prin vama.
4)Revizia de 2 ani banuiesc ca o sa o fac fara probleme la un service acolo dar la care din datele de mai sus? Data livrarii+2ani, data ultimei inspectii+1 an sau care?(Banuiesc ca nu o sa fac 10000+15000 pana la sfarsitul anului)
5)Ce o sa fac cu ITP-ul in cazul in care nu o sa mai ajung anul asta in tara cu ea?
6)Cat am dreptul sa circul acolo cu ea cu actele din romania?
7)Alte chestiuni la care ar trebui sa ma gandesc pe langa cele de sus?

Cam astea imi sunt chestiunile care imi sunt neclare si ar cam trebui sa le clarific in urmatoarea luna!!!!
Astept sugestii de la voi si eventual noi chestiuni pe care ar trebui sa mi le pun.
Va rog sa imi raspundeti punctual
Mersi anticipat!
Cee'd 1.4, negru, 24*10^3
NT-13-RED _ Bucuresti/Roman/Darmstadt

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Sfat plecare Germania URGENT!

Post by LeCCa »

nu prea stiu sa-ti zic nimic, doar ca avatarul tau e f tare :lol:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Sfat plecare Germania URGENT!

Post by aeon »

eu iti pot raspunde doar la pct. 2 ...stiu ca nimeni adika nici un asigurator nu iti face casco daca nu ai masina intacta...adika tre sa iti schimbi stopul si sa rezolvi problema de la aripa...pana si parbrizul tre sa il ai ok...adika sa nu fie ciupit
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Sfat plecare Germania URGENT!

Post by dox »

Eu iti spun sigur ca iti face casco, insa nu acopera si partile care le ai defecte. Am intrebat la o societate, ca aveam aripa indoita. Mi-au spus ca nu e nici o problema, doar ca aripa aia o fac pe banii mei si apoi ma duc la ei sa faca poze si sa o includa in polita.
ODO: 100000km din 06.2008

PICASSO
Ex-user aurelianpintilie
Posts: 25
Joined: 27 Jun 2009, 20:42
Auto:
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Sfat plecare Germania URGENT!

Post by PICASSO »

Salut,
Iti faci cam multe griji.
In primul rand RCA nostru sau cartea verde este valabil oriunde in europa, asa ca o data facut , n-ai treaba.
Cand iesi din tara, te vor verfica ai nostri daca ai rovinieta(pentru romanica), la intrarea in ungaria si austria vei plati si acolo rovinietele lor, sunt subtiri la pret, de ordinul a 10 euro.
Nu stiu daca la nemti conteaza unde e inscrisa masina, atata timp cat ai actele in regula si asigurarile platite.
Cei de la Kia baneasa sunt pe felie cu Asito Kapital pentru casco, in sensul ca , constata repede, varsa banii repede si se repara masina repede.
Farul sau alte socoteli din astea scumpe la dealer, poti sa incerci sa-l gasesti pe www.ebay.de sau www.ebay.co.uk, situri partenere , kia a vandut multe masini in anglia si germania asa ca gasesti inclusiv piese noi la un pret de nimic,
Succes, la studii :wink:
KIA SORENTO, 2.5, CRDI, EX, AT, NEGRU, B-88-JJS
KIA RIO, 1.4, BENZ, MT, GRI, B-88JJR
KIA OPIRUS, 3.5, BENZ, EX, AT, GRI, P-2419-AH
MITSUBISHI PAJERO, BENZ, AT, VERDE P-7951-AH

madalin_red
Posts: 28
Joined: 07 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: Nomand
Contact:

Re: Sfat plecare Germania URGENT!

Post by madalin_red »

Mersi mult aurelianpintilie in legatura cu AsitoKapital, am facut o simulare online pentru masina mea si am iesit la o suma lunara rezonabila aparent fara fransiza [-o< .
Cee'd 1.4, negru, 24*10^3
NT-13-RED _ Bucuresti/Roman/Darmstadt

madalin_red
Posts: 28
Joined: 07 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: Nomand
Contact:

Re: Sfat plecare Germania URGENT!

Post by madalin_red »

Sa inteleg ca, cam asta a fost... :(
Mersi mult baieti, mai pastram legatura cand o sa ajung pe acolea, eu zic ca o sa mai raman relativ activ pe forum.
Bafta!
Cee'd 1.4, negru, 24*10^3
NT-13-RED _ Bucuresti/Roman/Darmstadt

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”