Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by crispisu »

Da, dar stii ca inregistrarile video nu sunt considerate probe in instanta? Adica...ma gandesc ca faci o investitie destul de maricica si daca vei avea vreodata nevoie de acele inregistrari...nu vor fi luate in considerare...

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Camera de supraveghere video in masina

Post by Razvan_G »

OFF: Eu stiam ca se pot face filmari si de catre cetateni (nu de organele ablitate), iar daca acestea pot duce la solutionarea cazului, se primeste aprobarea ulterioara a procurorului. Corecteaza-ma daca ma insel. (Luam de ex. un caz de accident auto)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inreg. video sunt/nu considerate probe in instanta

Post by crispisu »

Pai eu am vazut ce s-a intamplat in cazul bonelor care bateau copiii! Nu i-a bagat nimeni in seama pe oamenii care le-au dat in judecata deoarece acele inregistrari nu pot fi considerate probe! Cica daca nu au certificat medico-legal...pot alea sa le poceasca copiii mult si bine ca nu le face nimeni nimic!

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by Razvan_G »

Nu stiu ce sa spun, dar e clar ca in cazuri de agresivitate/violenta fizica este necesara o expertiza medico-legal pentru a se vedea unde se incadreaza fapta. Dar mi se pare absurd ca autoritatile sa nu se autosesizeze si sa primeasca (ulterior) in istanta probele video. Ca si marturie!
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by sender78 »

Prin Codul de procedura penala, art. 96 si 97, se instituie obligatia organului de cercetare penala de a ridica obiectele ce pot servi ca mijloc de proba in procesul penal.

Concluzia: nu conteaza cine a facut inregistrarile, atata timp cat acestea pot servi la solutionarea cazului sunt acceptate ca proba la dosar.

ART. 96
Organul de urmarire penala sau instanta de judecata are obligatia sa ridice obiectele si inscrisurile ce pot servi ca mijloc de proba in procesul penal.

ART. 97
(1) Orice persoana fizica sau persoana juridica, in posesia careia se afla un obiect sau un inscris ce poate servi ca mijloc de proba, este obligata sa-l prezinte si sa-l predea, sub luare de dovada, organului de urmarire penala sau instantei de judecata, la cererea acestora.
(2) Daca organul de urmarire penala sau instanta de judecata apreciaza ca si o copie de pe un inscris poate servi ca mijloc de proba, retine numai copia.
(3) Daca obiectul sau inscrisul are caracter secret ori confidential, prezentarea sau predarea se face in conditii care sa asigure pastrarea secretului ori a confidentialitatii.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by Vincze Szilard »

bine bine am inteles partea legala
se poate filmu folosi , problema e cu pozale care se pot fabrica in diverse programe dar in fine
sa trecem la sistemul de supraveghere
in cazul uni accident orecare eu cred ca te poate ajuta enorm
stie careva ceva sau daca are ceva informatie despre asa ceva, sau daca cunoaste un insturctor de scoala sa-l intrebe
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by crispisu »

@sender78: pai si daca se poate folosi ca proba de ce nu au fost folosite si in cazurile mentinate mai sus...aceste cazuri au fost fff mediatizate acum vreo luna parca si chiar asta era nemultumirea tuturor ca in ciuda filmuletelor care aratau clar ce se intampla la acei oameni in casa, acestea nu au fost folosite ca probe

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by sender78 »

@ Vincze Szilard

daca s-a inteles partea juridica a problemei, este normal ca orice inregistrare, foto sau video, care poate, la cerere, sa fie expertizata pentru a se demonstra autenticitatea acesteia, poate si trebuie sa fie folosita in instanta ca proba, inclusiv in caz de accident.

@crispisu

nu stiu cazurile in detaliu, dar daca procurorul refuza administrarea acestor probe, se poate cere acest lucru in instanta iar daca instanta nu le ia in considerare, in cadrul recursului sau apelului facut dupa emiterea unei hotarari judecatoresti, se poate invoca tocmai acest aspect in temeiul careia se cere rejudecarea cauzei sau altele.

daca se refuza peste tot in tara, exista si instante in afara, unde in majoritatea cazurilor statul roman a pierdut
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by crispisu »

Am inteles...deci conform legii romanesti sunt obligati sa ia in considerare inregistrarile video. Evident, daca se stabileste ca sunt suficient de clare...

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by sender78 »

Clatritatea poate sa fie imbunatatita, astfel incat nu poate sta la baza acceptarii sau refuzului de a include acele inregistrari in cadrul probelor. Ce este important, este ca acele inregistrari sa poata fi folosite in acel caz.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by tipitip »

Deci: acum peste 10 ani când am făcut eu procedură penală, treburile stăteau aşa:
Înregistrările video constituiau probe în procesul penal doar dacă:
1. Camerele sunt autorizate de magistrat să înregistreze imagini ce vor fi folosite ca probă.
- camere de supraveghere autorizate să funcţioneze pentru a produce probe
- camere mobile folosite la flagranturi
... în toate cazurile autorizate prealabil!
2. Înregistrări făcute cu alt scop decât probarea unor fapte, care întâmplător au prins imagini probă. (Ex. Tu filmezi doi melci cum se aleargă, iar în plan secund apar eu, dându-i la cap unui oarecare mecanic din oarecare service...ştiu eu de ce!)

Repet, asta era valabil acum vreo 10-12, ani, s-o fi schimbat C.Proc.Pen. şi în sensul ăsta... nu mai ştiu!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by sender78 »

@ tipitip

nu te pot contrazice, fiindca ai dreptate, insa doar in cazul in care vorbim despre interceptari sau inregistrari realizate in legatura cu urmarirea penala (Sectiunea V^1 din Codul de procedura penala)

la art. 96 se spune clar ca au obligatia sa ridice obiectele ce pot servi ca mijloc de proba.
HDD-ul unei camere sau dvd-ul este un obiect, iar acel obiect prin calitatile sale poate servi ca mijloc de proba.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by tipitip »

sender78 wrote:... iar acel obiect prin calitatile sale poate servi ca mijloc de proba.
Asta dacă el conţine înregistrări care pot fi considerate probe. Adică ridici HDD-ul corect, dar ce găseşti pe el trebuie să îndeplinească acele condiţii.
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by sender78 »

La art. 94 din Codul de procedura se ofera o definitie interesanta:

"Obiectele care contin sau poarta o urma a faptei savirsite, precum si orice alte obiecte care pot servi la aflarea adevarului, sint mijloace materiale de proba."

Daca coroboram aceste prevederi cu cele de la art. 96, prin care organul de urmarire penala sau instanta are obligatia sa ridice obiectele si inscrisurile ce pot servi ca mijloc de proba in procesul penal, rezulta ca orice HDD, dvd, poza, etc. , prin care se poate stabili adevarul intr-un caz, trebuie sa fie ridicat de catre instanta sau organul de urmarire penala.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inregistrarile video sunt/nu considerate probe in instanta?

Post by Bogdan »

Camerele de supraveghere din benzinarii de ex, reprezinta probe

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”