Revizii cu sau fără consumabilele noastre

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Revizii cu sau fără consumabilele noastre

Post by sender78 »

Poate ma insel, si chiar sper sa fie cazul, dar se pare ca mentalitatea aplicabila in service a fost foarte frumos evidentiata prin acel NU referitor la consumabile.

Poate in 3 sapt., pana la deschiderea efectiva, juristii dansului se vor autosesiza pentru a-l informa corect asupra obligatiilor pe care le are ca prestator de servicii asa cum rezulta acestea din, deja faimosul, art. 10, Legea 296/2004 republicata: "este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs" .

In rest, sa auzim numai de bine despre ei.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: EVO 10 Motors

Post by sender78 »

Imi permit sa intreb care este situatia cu acceptarea consumabilelor aduse de client pentru revizie.

Se accepta sau nu?
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Danyutz
Posts: 11
Joined: 21 Sep 2009, 09:28
Auto:

Re: EVO 10 Motors

Post by Danyutz »

Scuze pentru intarziere,

sender, am citit ce-ai scris mai sus si ai dreptate, dar ce ai citat tu se aplica doar pentru persoanele fizice a caror masini au iesit din garantie. Masinile aflate in garantie a caror posesori sunt persoane fizice si juridice, sunt supuse unor termene si conditii pentru buna desfasurare a garantiei propriu-zise pe toata perioada acordata. Mai pe romaneste, tu ca si client, cumperi un ulei, filtru sau alte consumabile te miri ce brand(ca o fi ma ieftin) - generalizez - baietii in service ti-l schimba, iar dupa o perioada te plangi ca nu merge masina cum trebuie, cine e devina?

Scurt pe 2 - esti PF, ai masina in garantie, service-ul iti pune consumabilele
esti PF, masina a iesit din garantie, esti binevenit cu consumabilele tale

Sper ca intelegeti.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: EVO 10 Motors

Post by sender78 »

Chiar ma bucur ca ati raspuns si va felicit pentru interpretarea data acelui art din lege, insa cu tot respectul trebuie sa va spun ca sunteti intr-o mare eroare, pe care un jurist in care aveti incredere o poate lamuri mai bine.

Ca sa fiu succint, in drept exista principiul de interpretare a actelor normative conform caruia, acolo unde legea nu distinge, adica nu aduce lamuriri suplimentare asa cum faceti dumneavoastra, nici cel care o interpreteaza , adica noi toti, nu putem sa aducem alte elemente decat cele strict specificate in textul normativ.

As vrea sa imi spuneti, foarte pe scurt, care este actul prin care eu ca si utilizator am semnat si mi-am luat angajamentul ca sunt de acord sa renunt la dreptul meu de a cumpara alte consumabile si de asemenea, sa nu va suparati pe mine, dar cum supararea ati ajuns la interpretarea conform careia doar cei care au iesit din garantie au dreptul de a invoca acel art.?

Scrie undeva acest lucru, ca eu nu l-am gasit. Poate gresesc, dar ma "tem" ca nu.

Art. 2 din Legea 296/2004 specifica foarte clar caror categorii de produse se aplica prevederile inserate acolo, citez:

" Prevederile prezentului Cod se aplică comercializării produselor noi, folosite sau recondiţionate, şi a serviciilor, inclusiv a serviciilor financiare, destinate consumatorilor, ..........."

Va recomand cu caldura sa cititi aceasta Lege, pentru a intelege mai bine ce drepturi si mai ales ce obligatii aveti si sa luati legatura cu un jurist care cunoaste domeniul de activitate.

La final va aduc aminte si de prevederile art. 11 din aceeasi Lege

"Orice vânzare forţată este interzisă. Expedierea unui produs sau prestarea unui serviciu către o persoană se face numai în baza unei comenzi prealabile din partea acesteia."

Daca nu va fac comanda prealabila clara, cum imi vindeti un produs?

si va mai dau un citat al art. 6
"Prevederile cuprinse în prezentul Cod sunt obligatorii pentru toţi consumatorii şi operatorii economici care efectuează acte şi fapte de comerţ, în condiţiile legii."

Stiu ca exista mult tupeu in tara asta, dar cateodata imi permit sa raman putin perplex.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: EVO 10 Motors

Post by sender78 »

cu scuzele de rigoare am uitat sa va raspund la intrebarea legata de vina.

daca o masina nu mai merge, indiferent ca au fost folosite consumabile din service sau aduse de clienti, trebuie efectuata o inspectie, a se citi expertiza, pt a se stabili cu exactitate ce si cum s-a intamplat.

nu inseamna ca daca am venit cu niste consumabile cumparate de mine, sau daca le-am cumparat pe cele din servicem, aceste consumabile au stat la baza unei defectiuni.
acest lucru trebuie dovedit si mai apoi, asa cum spuneam mai demult, am eu grija de magazinul care mi-a vandut o piesa proasta.

ajungand la acest capitol, daca sunteti amabil, spuneti-ne ce marca folositi pentru uleiul de motor, lichidul de frana, placutele de frana si pentru fiecare, daca sunteti amabil, dati-ne si un pret pe set/litru.

va multumesc
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Danyutz
Posts: 11
Joined: 21 Sep 2009, 09:28
Auto:

Re: EVO 10 Motors

Post by Danyutz »

Am impresia ca vorbim de lucruri diferite, eu nu am spus ca nu puteti aduce consumabile, dimpotriva, puteti, doar sa nu fie masina in garantie, eu va spun ce mi s-a spus si culmea ce va spun vine din partea unui jurist.

Edit: despre preturi o sa va dau detalii ceva mai tarziu, cand imi sunt comunicate de colegii de la service.

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: EVO 10 Motors

Post by sender78 »

Juristul in cauza, ar trebui, cu tot respectul fata de el si cu scuzele de rigoare, sa mai treaca inca o data pe la scoala.

Cred ca este simplu de citit ceea ce am scris anterior, astfel incat un tratament discriminatoriu fata de cei cu masina in garantie si cei a caror garantie a luat sfarsit nu are niciun temei juridic, si ma vad din nou obligat sa imi cer scuze pentru exprimare, dar este o interpretare dupa ureche si in functie de interesele pecuniare(banesti) ale unui prestator de servicii, in cazul de fata service-ul pe care il reprezentati.

Recomand inca o data citirea cu atentie a articolelor mentionate de mine pentru a intelege ca atat pentru produsele noi, cat si pentru serviciile aferente acestor produse, un prestator de servicii nu poate sa conditioneze prestarea acelui serviciu de cumpararea unui bun sau a altui serviciu.

Mai clar de atat, cred ca nu se poate.

Sincer, daca as veni la dumneavoastra in service si ati refuza sa acceptati consumabilele aduse de mine, in secunda doi as face sesizare la protectia consumatorului si la importator.

Pasul doi, dupa ancheta celor de la protectia consumatorului, ar fi un proces.

Asa cum am spus, cu mentiunea ca cei de fata se exclud, raman perplex de tupeul unora in ziua de azi.
Chiar nu mai exista cei 7 ani de acasa?

In legatura cu acel jurist care a pus la dispozitia dumneavoastra acele informatii, daca se poate, intrebati-l art., legea, ordonanta, pe care isi bazeaza afirmatiile, nu de alta dar sunt curios.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: EVO 10 Motors

Post by Teddy »

sender78 ai adus informatii utile dar pacat ca ai devenit recalcitrant la aflarea raspunsului.
EVO 10 Motors este o firma noua (nu a aparut inca nici pe site KIA) si s-au facut investitii mari in showroom şi service,eu le inteleg momentan politica.
Sunt multe service-uri KIA dar si service-uri (alte marci auto)autorizate sa faca revizia la KIA si care nu accepta consumabilele aduse de clienti.
Daca e sa vorbim financiar,tot la EVO 10 Motors am sa fac revizia poate ies mai ieftin .Un drum dus-intors pana la Deva=un drum NUMAI dus la alt service Kia.
Cei care prefera sa-si achizitioneze ei consumabilele ar trebui sa stie si sa aibe :factura fiscala si certificat de conformitate la produsele luate cu specificatia clara ptr. ce tipuri de auto sunt valabile.In cazul in care masina a patit ceva si firma respectiva NU a dat faliment sa aveti teoretic posibilitatea sa trageti pe cineva la raspundere.
Fiecare face ce crede ca e mai bine ptr. el. :idea:

Danyutz Cand aduceti Kia Soul am sa fac o vizita :D

Drum bun tuturor !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: EVO 10 Motors

Post by sender78 »

Sincer, nu eram recalcitrant, doar intrigat de raspunsul si interpretarea primita.

Sunt perfect de acord cu tine in legatura cu factura, iar pt specificatiile tehnice, sunt trecute pe factura sau ambalaj

Pacat ca un service nou, incearca o inducere in eroare legata de unele drepturi ale clientilor sai.

Investitiile nu scuza un comportament inadecvat si un refuz categoric al exercitarii unor drepturi.
Poate un respect fata de client cumulat cu aceste investitii, ar aduce un plus de imagine.

In rest, le doresc succes in activitate
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”