Inmatriculare Rm. Valcea

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Inmatriculare Rm. Valcea

Post by florinhim »

Salut,

Incet incet se apropie deadline-ul pentru inmatricularea mashinutei si nu am avut timp sa ma interesez ce si cum. Va rog daca ati inmatriculat masina in Rm. Valcea sa imi spuneti si mie unde trebuie mers si care ar fi pasii.
Se poate face totul intr-o zi sau este necesar mai mult timp?daca imi aleg numere preferentiale dureaza mai mult decat daca iau numere la rand? Numerele rosii le predau numai dupa ce le ridic pe cele permanente sau trebuie predate cand se depun actele? Este obligatoriu sa le las numerele rosii?
Si inca ceva: poate cineva sa ridice numere permanente in numele meu?
Stiu, cam multe intrebari dar sunt cam in ceata cu legislatia si birocratia din Ro. In SUA intr-o juma de ora se cumpara masina, se inmatriculeaza, se da examen pt permis, se fac poze, se elibereaza permisul, se face asigurare (online) si mai ai si timp de o cafea. :)
Mersi
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

florinhim
Posts: 62
Joined: 08 Jul 2007, 11:10
Auto:
Location: Bucuresti/Rm. Valcea

Post by florinhim »

Se pare ca nimeni de pe forum nu a inmatriculat masina in Rm Valcea asa ca o sa dau tot eu raspunsul la intrebarea mea:
1. se merge cu CIV-ul la RAR (in nord vis a vis de Interex, program 8:30-16). taxa aplicare folie 12 Ron.
2. Se plateste taxa pt certificatul de inmatriculare la orice BCR (30 Ron);
3. (ultimul pas) Se merge la Sericiul Inmatriculari Auto (in Zavoi,langa stadion). Mergeti la unul dintre cele 3 birouri (eu am fost la primul cum se intra de pe alee) de langa sala unde se depun actele si spuneti ca aveti nevoie de un dosar pt inmatriculare auto. Pt 13 Ron va vor face toate copiile necesare, va completeaza Fisa de inmatriculare la masina de scris, va da o cerere de inmatriculare pt a o completa si va vor sorta actele in functie de ghiseul la care trebuie sa le depuneti. Apoi mergeti in sala unde se depun actele pt inmatriculare. Tot aici la ghiseul din fata stanga se depun actele pt calcularea taxei de prima inmatriculare (567 Ron), se plateste taxa de inmatriculare (52 Ron) si o taxa de urgenta de 10 Ron (nu intrebati ca nu am priceput de ce se percepe taxa asta) si vi se stampileaza Fisa de inmatriculare.
Atentie: in cazul in care doriti sa inscrieti o masina la o adresa la care nu sunteti proprietar trebuie sa fie prezent la ghiseu si proprietarul imobilului unde se inscrie autoturismul pt a completa o declaratie de luare in spatiu a masinii).
Se depun actele (CIV, copie CIV, copie factura, Fisa inmatriculare vizata, cerere de inmatriculare, chitanta pt taxa de prima inmatriculare, ce de inmatriculare si cea pt cert de inmatriculare, copie CI a proprietarului, hartia de la dealer prin care se dovedeste ca masina e fabricata in Europa) la primul ghiseu din dreapta. Se plateste taxa pt placute (40 Ron pt placute la rand) +45 ron pt placute cu nr la alegere. Pt inmatricularea cu nr la rand se ridica placutele, cert de inmatriculare si Civ-ul in 2 ore daca actele se depun pana la ora 14. Pt nr preferentiale actele si placutele se ridica in 5-10 zile lucratoare.
daca doriti sa va ridice altcineva actele si numerele trebuie sa aveti procura notariala pt imputernicirea altei persoane. Cost 42 Ron.
Numerele rosii nu se mai primesc inapoi incepand cu luna Iulie.
Totul dureaza cam 2 h daca mergeti de dimineata. Sper sa va fie de folos informatiile.
Lx Best/ Kompass A mea de pe 11.10.2007
VL-09-PIF

marius007
Posts: 15
Joined: 05 Sep 2008, 13:02
Auto:
Location: Rm.Valcea
Contact:

Re: Inmatriculare Rm. Valcea

Post by marius007 »

Felicitari pt masinuta si in special pt culoare.

O sa merg si eu pe drumurile indicate de tine. Sper sa nu prind cozi!
KIA Cee'd 1.4 GSL BEST - Machine Silver.

Achitat avansul pe 04.09.2008, achitat diferenta in 08.09.2008 iar livrarea in 11.09.2008. Dealer PLANET MOTORS - Rm. Valcea - niste hoti
http://picasaweb.google.com/marius.gheb ... W7-NfHJwA#

ODO - 40490KM

marius007
Posts: 15
Joined: 05 Sep 2008, 13:02
Auto:
Location: Rm.Valcea
Contact:

Re: Inmatriculare Rm. Valcea

Post by marius007 »

Am prins cozi... insa m-am miscat repede. Am avut avantajul ca am pastrat numerele de pe vechea masina. Azi am ridicat certificatul de inmatriculare si cartea de identitate!
KIA Cee'd 1.4 GSL BEST - Machine Silver.

Achitat avansul pe 04.09.2008, achitat diferenta in 08.09.2008 iar livrarea in 11.09.2008. Dealer PLANET MOTORS - Rm. Valcea - niste hoti
http://picasaweb.google.com/marius.gheb ... W7-NfHJwA#

ODO - 40490KM

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”