Starea drumurilor

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Starea drumurilor

Post by bumblebee »

Rovigneta expirase de 2 saptamani.
Asta e acum, mi-am facut alta pe 1 an.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Starea drumurilor

Post by Ogy »

Imi pare rau sa aud asta (ca esti un om cinstit si nu au inteles acest lucru).
Imi retrag cuvintele anterioare. :)

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Starea drumurilor

Post by 2xwhite »

Salut!

Joi trebuie sa plec de la Bucuresti la Oradea. Gps-ul ma baga pe drumul Buc-Pitesti-Rm Valcea-Sibiu-Cluj-Oradea. Stiti careva daca s-a reparat portiunea dintre Pitesti si Rm. Valcea? Cand am trecut ultima oara pe acolo, la inceputul lui martie, am zis ca ma imbolnavesc de suparare, asa de rau era drumul. Eventual daca puteti sa-mi dati detalii despre starea drumurilor de pe acest traseu v-as ramane recunoscator !
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Starea drumurilor

Post by scubli »

@2xwhite: La mare parte din drumul pe care-l vei face nu-i stiu starea recenta, dar portiunea Cluj - Oradea nu de mult s-a cam stricat. E practicabil drumul dar mare atentie ca mai sunt cateva gropi destul de adanci pe alocuri, in rest e ok. Drum bun iti doresc si daca ai timp poate ne vedem pe aici la un pahar de vorba. :-)

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Starea drumurilor

Post by 2xwhite »

@scubli :)
mersi mult pt informatie, incerc sa merg mai lejer (adica regulamentar cu viteza) si sper sa ocolesc gropile care mi le-ai semnalat. In Oradea nu stau, trec in Ungaria, ma duc la Hajduszoboszlo pentru 1 saptamana, dar poate candva ne vom intalni, cine stie. Oricum mersi inca o data!
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Starea drumurilor

Post by scubli »

@2xwhite: Cu placere si sa ai parte de o saptamana frumoasa si relaxanta in Hu.
Apropo, s-a cam finalizat centura orasului, la intrarea in oras (la stanga spre metro) ai varianta de centura pana aproape de granita, o bucata de 2-3km la inceput inca e in stadiul de lucru dar in rest este perfecta. Drum bun sa ai.

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Starea drumurilor

Post by 2xwhite »

Mersi de urare!

pai pe langa Oradea, prin stanga vad ca ma duce si gps-ul; totusi eu ma gandeam sa trec prin oras fiindca nu am mai fost prin Oradea si e pacat sa nu il vad macar asa din mersul masinii!
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Starea drumurilor

Post by scubli »

@2xwhite: Da, ai mare dreptate. Tinand cont ca eu stau aici de ceva vreme nu m-am gandit la aceasta varianta.

Cat tine de starea drumurilor, revin si eu cu un update.

Cu ocazia sarbatorilor pascale am fost pe acasa (Sighetu Marmatiei) pe ruta Oradea > Satu Mare > Negresti > Sighetu Marmatiei.
Drumul este in ultimul hal, dezastru e putin spus. Portiunile in care se lucreaza e plin de semafoare, groapa dupa groapa in stratul de rezistenta recent turnat si o gramada de urcari/coborari din cauza turnarii stratului de rezistenta doar pe portiuni. Unde nu se lucreaza e tragica situatia...
Iesirea din Carei poate fi considerata deja drum forestier :| Dupa acest drum dus-intors inca incerc sa-mi dau seama de ce am facut marea greseala de a plati taxa de drum si imi pun banala intrebare: "Ce se intampla cu acei bani ?!".

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Starea drumurilor

Post by 2xwhite »

:( avem exact ceea ce meritam. Toti trag pe noi si ne jecmanesc fiindca suntem fraieri ca natie (si nu de ieri, alaltaieri) si ne lasam jecmaniti si prostiti pe fata. Autostrada aia Bechtel, au inceput-o de jde mii de ani, a papat miliarde de euro si va mai papa multe de acum incolo fiindca nu sunt gata decat 40km pana acum; autostrada Comarnic-Brasov va avea cel mai scump pret pe km din lume fiindca romanul e fraier si trebuie sa plateasca cel mai scump pret; ne-am indatorat 20 MILIARDE de euro pentru nimic, bani cu care nu au facut nimic, au dat salarii si pensii de 2-3 miliarde de euro iar restul au fost scosi din tara de catre bancile straine cu reprezentante aici ca sa iasa saracutii de ei din criza. Si romanul plateste treaba asta, ca de, e fraier si asta merita. Acum la tv spun astia ca daca ma imbolnavesc si ma duc la doctor, trebuie sa mai dau si ceva bani din buzunar (coplata), dupa ce o viata intreaga mi s-a oprit asigurare medicala din salariu, chiar daca nu am beneficiat de ea pana acum. Dar de, sunt roman si ca atare sunt fraier si trebuie sa fiu jecmanit. Si multe alte asemene exemple! Mi-e scarba de noi, de romani, fiindca ne lasam prostiti in asa hal de toti conducatorii astia din ultimii 20 ani :oops:
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Starea drumurilor

Post by patton »

@2xwhite, nu ne lasam prostiti doar de 20 de ani, ci dintotdeauna. Cu mici exceptii (perioada cand ne numeam daci, si cand la putere a ajuns cate un conducator gen Stefan cel Mare și Sfânt) am fost niste fraieri. Ne-au jecmanit toti: romani, migratori, turci, austrieci, unguri, fanarioti, etc. Nu cred ca a existat vreo perioada mai lunga de timp in care pe acest teritoriu sa se fi trait bine. Au trait bine numai hotii, mafiotii, strainii.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Mory
Posts: 146
Joined: 22 Sep 2008, 12:35
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Starea drumurilor

Post by Mory »

pot sa iti recomand pentru ca am fost de curand pe valea Oltului sa nu o iei pe traseul Pitesti-Rm. Valcea ci mai degraba sa mergi Pitesti-Curtea de Arges-Rm. Valcea. Drumul e mult mai bun cu toate ca si pe acolo a fugit drumul la vale pe unele portiuni. Dar ca timp si ca nervi iesi mult mai bine
Kia pro_cee'd 1.4 109 CP black pearl 30.000 km B-99-VKN

Imaginatia conduce lumea

User avatar
2xwhite
Posts: 83
Joined: 12 Jul 2009, 09:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Starea drumurilor

Post by 2xwhite »

@patton
total de acord cu cele spuse de tine, eu m-am referit doar la ultimii 20 de ani in sensul ca de 20 de ani incoace am fi putut reactiona imediat ce am fi sesizat abureala la care suntem supusi :(

@mory
cand ai fost ultima oara pe acolo? pe un alt forum scria ca au terminat de plombat la sfarsitul lui martie (29-31) pe Dealul Negru. Ma gandesc totusi sa o iau pe la Brasov chit ca e mai lung cu vreo 50km, dar macar drumul e bun, am fost acum vreo 2 saptamani la Brasov si era OK. Multumesc totusi pentru idee! :)
Kia Cee'd_SW City 1,6 CRDi Cassa White
Kia Sportage Style 1,7 CRDi Sirius Silver

Album - http://s662.photobucket.com/albums/uu344/2xwhite/

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”