ajutor inmatriculare Kia Ceed

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

ajutor inmatriculare Kia Ceed

Post by ulisica »

Daca poate sa ma ajute si pe mine cineva cu mai multe detalii privind inmatricularea ai raman profund recunoscator.
Situatia in care ma aflu este urmatoarea:
La data de 08.10.2009 am fost sa ridic masina Kia Ceed de la KiaRom din Bucuresti.Precizez ca masina in cauza a fost dobandita ca premiu de o alta persoana din Bucuresti cu care am facut un act de vanzare-cumparare asteptand de la reprezentantul Kia factura si cartea de identitate sa fie trimise pentru ca masinile sosisera in tara cu doar cateva zile inainte,(National tv ulterior fiind cei care au trimis actele in cauza.)
Cum actele (CIsi factura) o sa ajunga la mine in 2 zile (sper) as vrea sa stiu daca atunci cand ma duc sa inscriu masina trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare, in conditiile in care masina a fost achizitionata de noua din tara si pana la 15 decembrie este suspendata plata aceste taxe aberante.
Va multumesc anticipat pt. ajutor
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: ajutor inmatriculare Kia Ceed

Post by danny86 »

de curiozitate.....ce varianta de echipare....motor....si cat te-a costat....daca se poate spune :D :D :D



oricum sa o stapanesti sanatos si sa reusesti sa o inmatriculezi cat mai repede......sa inteleg ca masina a fost castigata la concursul auto de la national tv.....ce bafta pe fostul propietar....ma gandesc ca daca a dat-o asa de repede inseamna ca fost si un pret bun la ea deoarece pe criza asta cam greu se vand masinile..........:lol: :lol: :lol: :lol:
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: ajutor inmatriculare Kia Ceed

Post by ulisica »

danny86 wrote:de curiozitate.....ce varianta de echipare....motor....si cat te-a costat....daca se poate spune :D :D :D



oricum sa o stapanesti sanatos si sa reusesti sa o inmatriculezi cat mai repede......sa inteleg ca masina a fost castigata la concursul auto de la national tv.....ce bafta pe fostul propietar....ma gandesc ca daca a dat-o asa de repede inseamna ca fost si un pret bun la ea deoarece pe criza asta cam greu se vand masinile..........:lol: :lol: :lol: :lol:
multumesc frumos de urari..
masina este in varianta de baza cu toate ca am dorit sa o configurez cu mai multe dar inteligentii de la Kia rom au zis ca nu se poate ( de parac ar fi fost gratis si nu as fi platit) ...niste tarani !
De pret e confidential..( deocamdata) dar pot sa spun caam iesit mai ieftin si daca as fi dus o rabla la schimb
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: ajutor inmatriculare Kia Ceed

Post by danny86 »

pai atunci ce sa zic......ai facut o afacere buna.....sa o stapanesti sanatos si te asteptam cand este inmatriculata la intalniri :D :D :D
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: ajutor inmatriculare Kia Ceed

Post by ulisica »

danny86 wrote:pai atunci ce sa zic......ai facut o afacere buna.....sa o stapanesti sanatos si te asteptam cand este inmatriculata la intalniri :D :D :D
apropo am vazut ca esti posesor de Magentis.
Banuiesc ca pentru garantie ai fost la service-ul Neoserv din oras?
Ce experiente ai cu cei de acolo?
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: ajutor inmatriculare Kia Ceed

Post by danny86 »

ce pot sa zic.....sunt ok......doar revizie si mici verificari la ei......au fost prompti si si-au dat silinta.....acum depinde de problemele pe care le ai la masina si aici vorbesc la modul general........pana acuma ii recomand
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor inmatriculare Kia Ceed

Post by hazzu »

salut,
eu am inmatriculat acum aprox o luna si ceva un ceed si nu a fost necesara plata acestei taxe aberante(prima inmatriculare). Pentru variantele sub 2000 nu se aplica pana in decembrie. pe mine inmatricularea m-a costat aprox 200 ron cu tot cu numere preferentiale.

numai bine!

ulisica wrote:Daca poate sa ma ajute si pe mine cineva cu mai multe detalii privind inmatricularea ai raman profund recunoscator.
Situatia in care ma aflu este urmatoarea:
La data de 08.10.2009 am fost sa ridic masina Kia Ceed de la KiaRom din Bucuresti.Precizez ca masina in cauza a fost dobandita ca premiu de o alta persoana din Bucuresti cu care am facut un act de vanzare-cumparare asteptand de la reprezentantul Kia factura si cartea de identitate sa fie trimise pentru ca masinile sosisera in tara cu doar cateva zile inainte,(National tv ulterior fiind cei care au trimis actele in cauza.)
Cum actele (CIsi factura) o sa ajunga la mine in 2 zile (sper) as vrea sa stiu daca atunci cand ma duc sa inscriu masina trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare, in conditiile in care masina a fost achizitionata de noua din tara si pana la 15 decembrie este suspendata plata aceste taxe aberante.
Va multumesc anticipat pt. ajutor
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

Askary
Posts: 1
Joined: 13 Feb 2014, 16:36
Auto: Kia

Re: ajutor inmatriculare Kia Ceed

Post by Askary »

Salut,

Sunt in aceiasi situatie prezentata mai sus.

Am incercat sa inmatriculez masina, dar de la finante locale mi se cer certificate fiscale atat de la fostul proprietar cat si de la firma care a oferit masina ca premiu. Fiscalul de la fostul proprietar il pot obtine eu, am procura.
Firma care a oferit masina ca premiu spune ca ei nu imi pot da certificat fiscal... nu prea am inteles din ce motiv.

Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: ajutor inmatriculare Kia Ceed

Post by Caralumba »

Askary wrote: Sunt in aceiasi situatie prezentata mai sus.
Ai incercat un PM catre <<ulisica>> ??
Se pare ca a fost in aceeasi situatie si cred ca te poate lamuri pe deplin ( asta in cazul
in care nu s-au mai schimbat lucrurile intre timp ).
Succes.
Fair day, be well !
Image

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”