Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by eugenflorinmanea »

Salutare!
Cu banii in acte- nu mai e chiar asa!! Eu am fost anul trecut in Grecia. M-a oprit politia si la dus si la intors..m-a controlat la acte si liber!!
Ba la intoarcere nu aveam nici numar pe spate! (am avut un accident in Grecia). M-a oprit politia, le am aratat prcesul verbal in greaca :):) si a fost ok.
Daca imi dai adresa de email iti dau o schema exacta cum sa ocolesti Sofia.

Have fun!
SAAB 9-5

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by mortymer »

BUNU wrote:Voi cei care ati fost prin Grecia sau alte tari,ar fi frumos sa postati si cateva fotografii ca sa ne mai clatim ochii si noi amarasteni care nu avem posibilitati sa ajungem pe acolo. :( Parerea mea.
cateva http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Thassos2009#
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by rexpopuli »

http://picasaweb.google.com/razvan.copi ... hassos2010#

perioada: 17-25 iunie

costurile nu le depasesc pe cele de romania...si e de 1000 de ori mai bine... drumul e greu, dar frumos...

enjoy!
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by FLOPY »

Am trecut cu bine de marele eveniment care se numeste CASATORIE si acum ma pregatesc pentru saptamana de miere. Plec sambata pe 17 iulie si i-as ruga pe toti cei care imi pot da detalii, sa o faca.

jonson!
As vrea sa-mi dai cateva puncte prin care ai trecut ca sa ajungi in Grecia si sa-mi spui cam care a fost graficul drumului : ora de plecare , cat ai mers prin Bulgaria, cat ai facut cu feryboat-ul ,ora de sosire etc...

eugenflorinmanea!
Adresa mea de email este: florin.george_sima@yahoo.com
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by bijj »

preturi la cazare ? si bineinteles preturi in general de la cei care au fost anul asta
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by alex79 »

Am fost in Thasos de pe 27.07.2013 pana pe 01.08.2013. Despre consum viewtopic.php?f=3&t=101&p=203106#p203106
Plecarea a fost din Bacau pe 26.07.2013 ora 23.30.

Traseul ales: Bacau, centura Bucuresti, Giurgiu-Ruse,Byala-Veliko Tarnovo-Nova Zagora-Stara Zagora-Dimitovgrad-Haskovo-Harmanli-Svilengrad-Ormenio-Orestiada-Didimothicu-Soufli-Keramoti(de aici se urca pe feriboat pentru Thasos.
Portul din Thasos este Limenas. De aici se merge pe o sosea catre Potos.
In Potos aveam rezervare la o cladire cu studiouri-Studio Aris. Se afla vis-a-vis de hotel Potos. Zona aceasta mi-a placut ca era mai linistita desi era foarte aproape de plaja si strazile comerciale.
Cazarea a fost 25 de euro pe zi in care erau incluse: aer conditionat(recomandat sa existe intrucat e destul de cald), minibucatarie cu plita electrica,farfurii, furculite, linguri sandwich maker, frigider, oale. Binenteles exista si o baie si paturi. Proprietarul Costas era foarte ok si saritor. Discutia a fost pentru 5 nopti.
Plaja din Potos mi-a placut. La inceput erau cateva pietre si apoi nisip. Apa era foarte limpede. Spre deosibire de litoralul romanesc de cele mai multe ori nu se plateste sezlongul si umbreluta. In schimb trebuie sa comanzi ceva. Noi am luat fresuri si bere. Interesant e ca iti mai dadeau ceva din partea lor:alune, fructe,chipsuri. Un fresh era 4 euro iar o bere draght de 500ml Mithos tot 4 euro. Foarte multi romani pe plaja.
Am incercat cateva taverne sin Potos dar cel mai mult mi-a placut la Irene.
In general o portie de musaka era 6,5euro. Spagheti cu fructe de mare 8 euro. Carafa de jumatate de litru de vin 3,5euro.
Iti aduceau din partea lor fie pepene sau o pajiturica.
Sunt cateva supermarketuri in care va puteti aprovziona cu apa, bere, paine, fructe. Preturile sunt comparabile cu cele de pe litoralul romanesc.
Unde am mai fost: satul Theologos la taverna Augustos Fantasticul cu specific de carne de ied, miel si porc; la piscina naturala Giola-o minune a naturii. Recomand sa mergeti la Giola daca sunteti pasionati de sarituri in apa. E bine sa aveti ochelari pentru vazut sub apa. Se ajunge un pic mai greu acolo dar merita. Drumul este printr-o livada de maslini.
Ne-am aprovizionat cu un bidon de 5l de ulei de masline cu harta Thasos pe el. Binenteles am luat si condimente pentru tzatziki si musaka. In ultima zi inainte de plecare Costas vroia sa ne dea o zi gratis dar din pacate am refuzat. Totusi ne-a dat o sticla de ulei de masline cadou.
O vacanta reusita as zice eu. Grecii stiu sa faca turism.
Drumul de intoarcere a fost in sens invers. De data asta am plecat dimineata la 6:10 si am ajuns in Bacau noaptea la 00:30. Data viitoare o sa fac din 2 bucati drumul asta.
Am ratat Marble beach-plaja de marmura.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by lucianian »

Dc sa plateasca mai mult pe benzina in grecia? Alimentezi la giurgiu si dupa in bulgaria , Sandanski parca se numeste localitatea. Alimentezi de la omv si aia e. E bun carburantul.

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by dragosv »

la anul sigur ajung :D
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by alex79 »

La benzinarul meu nu a ajuns benzina pusa la iesirea din Bulgaria. Poate la diesel e alta situatia.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by lucianian »

daca scoti un consum de 6.5 iti ajunge carburantul pus in bulgaria.

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by alex79 »

Poate iti ajunge dar la limita. Depinde pana unde mergi in Thasos si cat de mai plimbi pe acolo. Eu am preferat sa pun 21 de litri ca sa nu ma doara capul. Vorbim de cativa zeci de lei diferenta. De cat sa raman in drum aiurea am preferat sa fie prevazator. Acum fiecare face cum vrea.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by dragosv »

luati o canistra din romania...e cel mai bine
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by alex79 »

Se pare ca s-a deschis un nou punct de frontiera intre Bulgaria si Grecia. Se scurteaza drumul cica cu vreo 160km.

http://thassos.ucoz.com/index/0-29

Mi se pare mie sau topicul asta este vizibil doar prin cautare?
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau sa plec in Thassos(Grecia)

Post by bogdan241 »

De experimentat!
alex79 wrote:Se pare ca s-a deschis un nou punct de frontiera intre Bulgaria si Grecia. Se scurteaza drumul cica cu vreo 160km.

http://thassos.ucoz.com/index/0-29

Mi se pare mie sau topicul asta este vizibil doar prin cautare?
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”