inmatriculare KIA

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

inmatriculare KIA

Post by webgik »

Ciao,

Imi cer scz... daca nu postez unde trebuie.
Am achizitionat sambata un kia ceed second hand, iar ieri aceasta a fost radiata de catre fostul proprietar.
Intrebarea mea este:
- mai pot circula cu nr lui cateva zile si asigurarea lui sau ar trb sa merg sa imi iau nr rosii provizorii si sa imi fac asigurare pe numele meu si in loc de nr de inmatriculare pe seria de la sasiu. Problema e ca mi-ar veni mai usor sa fac vineri acest lucru cand merg acasa, eu sunt in timisoara acu si vreau sa plec joi seara la tg-jiu cu ea, iar vineri sa fac acolo ce trebuie.

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: inmatriculare KIA

Post by Dannyboy »

Din moment ce e radiata inseamna ca acele numere de inmatriculare nu mai exista. Parerea mea e ca circuli cam ilegal. Cu asigurarea nu pot sa-ti dau nici un sfat ca nu ma pricep.

Partea tare ar fi ca intre timp acele numere sa fi fost atribuite altcuiva!
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare KIA

Post by RaiMaN »

Din cate stiu eu nu se mai radiaza masina acum.... Si daca a radiat`o, avea nevoie de placutele cu numere, sa le lase la politie...
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

Re: inmatriculare KIA

Post by webgik »

Cred ca a radiat-o doar de la finainte... din ce citii pe net... la politie o sa fie radiata in momentul in care o sa depun eu actele de inmatriculare si o sa predau nr lui de inmatriculare #:-s... nu e de mirare de ce imi aparea inca inmatriculata la politie astazi.
Deci cred ca pot circula linistit cu ea 30 de zile, intrucat el o scoase doar de la impozit de la el si nu de la politie.
:)

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare KIA

Post by RaiMaN »

Asa stiam si eu... se scoate de la finante si la politie se duce sa ii modifice utilizatorul.. sau ceva de genu.. nu mai stiu exact.
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

Re: inmatriculare KIA

Post by webgik »

Ms frumos pt raspunsuri... :)....

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: inmatriculare KIA

Post by Dennis »

@webgik, probabil fostul proprietar a scos-o din evidenta serviciului de taxe si impozite.Pentru inmatriculare ai nevoie de talon (cu semnatura fostului proprietar pe spate); contract tipizat de vanzare-cumparare (se face la orice birou de acte auto) completat si semnat de catre ambele parti, adeverinta de scoatere din evidenta de la taxe si impozite.Cu aceste acte te duci la orice birou de acte auto si-ti fac ei dosarul complet contra unei sume modice (10-20 lei).Tot ei iti dau si toate indicatiile necesare pentru pasul urmator.Vezi ca la inmatriculare trebuie sa ai neaparat asigurarea platita pe numele tau (pe asigurare in loc de nr. de inmatriculare se trece seria de sasiu)....in linii mari cam asta ar fi, sper sa intelegi ceva din ce-am tastat eu in viteza.Succes!
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: inmatriculare KIA

Post by B06DAN »

din cate stiu eu, cand inmatriculezi masina ordinea este: intai la finante apoi cu dosarul (cerere, carte identitate, chitante) la inmatriculari.
La radiere, nu cred ca ti-o poate scoate din evidenta fiscala daca nu duci dovada ca a luat altul masina in posesie (adica a fost luata in evidenta de alt contribuabil). Cu alte cuvinte, fiscul nu poate pierde o sursa de venit decat daca masina este distrusa sau apare ca luata in evidenta in alta parte.
@webgik Chiar nu-mi dau seama daca vanzatorul chiar a scos-o din evidenta fiscului, sau doar a depus dosarul, urmanad sa i se aprobe ulterior cand va duce si dovada de casare sau luata de altul in evidenta. Oricum, daca ai adeverinta de circulatie provizorie poti circula, daca nu, o faci pe riscul tau.
Talonul de circulatie la cine a ramas, ca asta doar politia il poate anula???

webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

Re: inmatriculare KIA

Post by webgik »

Pai actele au ramas la mine... impreuna cu contractul de vanzare cumparare in original...
Am verificat la politie si nu apare ca fiind radiata...cred ca 30 de zile pot circula fara probleme... intrucat am 30 de zile la dispozitie sa o inmatriculez din momentul in care s-a facut contractul de vanzare, el a scos-o de la fisc... cu copia dupa contract...si eu am 30 de zile la dispozitie sa o iau... in primire la fisc...
:) asa am inteles din ce-am citit pana acu

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: inmatriculare KIA

Post by crai »

contractul de vănzare cumpărare are 3 exemplare pentru un vehicul folosit iar în partea de jos fiind înparțit în doua este certificatul de radiere ,cu fisa de înmatriculare a mașini trebuie sa mergi tu sau fostul proprietar la primăria de care aparține pentru a se pune stampila ca nu sunt datorii către bugetul primărie dacă sunt se plătește impozitul pîna la data respectiva de către vechiul proprietar,după ce ai terminat tot dosarul și ai înmatriculat mașina cu certificat de radiere care îl primești de la î
înmatriculari unul rămîne la tine iar al doilea îl înmînezi vechiului propietar pentru a putea radia mașina de la primărie,iar tu trebuie să o declari în 30 de zile de la înmatriculare la primărie.Așa că mașina nu are cum să fie radiată nici de la primărie și nici din circulație în situația ta,dacă ți-a trecut în talon înstrăinat către atunci ai 30 de zile să o înmatriculezi după care circuli la risc,sa-ți fie luat talonul dacă nenea polițistul vede.
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: inmatriculare KIA

Post by Brill »

@webgik: la cit te-au dus cheltuielile cu actele?
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

Re: inmatriculare KIA

Post by webgik »

Pai inca nu am inmatriculat-o... :)... deocamdata am platit doar contractul de vanzare-cumparare 38 RON in bucuresti...ceea ce m-a surprins pt ca in tg-jiu e 50 :-??

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: inmatriculare KIA

Post by Brill »

Aha... ok... tine-ma te rog la curent cu ce se mai intimpla si cu proceduri in special... si eu sint intr-o situatie relativ similara ca tine.
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: inmatriculare KIA

Post by nicul »

Felicitari pentru achizitie! Cat a costat? Ce echipare e si ce motorizare?

webgik
Posts: 21
Joined: 04 Apr 2011, 09:08
Auto:

Re: inmatriculare KIA

Post by webgik »

E un kia cee'd hb din 2008... e versiunea standar... are 48 de mii (1000 facuti de mine)... motor 1.4... am dat 6400 de euro pe ea... si pana acu nu regret:X:X:X si cred ca am luat-o destul de bine...

Numai ca am 2 nemultumiri...

1. Un bucurestean mi-a zgariat usa din stanga spate chiar in prima seara dupa ce am luat-o, am fost in Bellagio... ca nu ajungi oricand la bucuresti... si knd am plekat... era atinsa dar nu se cunoaste asa rau...

2. Are un greieras cand merg cu viteza... si din ce-am inteles... ar fi de la o grila de aerisire, din ce-am citit pe forumuri, asa pare sa si vina zgomotul din partea dreapta... de sub parbriz pe acolo... ca si cum ar bate vantul intr-un plastic... ceva de genu

In rest... super masinuta:X:X... deci mai puternica decat ma asteptam:X:X:X si inainte am avut o pisicuta... :)...

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”