Banda Led Interzisa in romania?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
dirtycopgangsta
Posts: 3
Joined: 16 Jun 2011, 18:14
Auto:

Banda Led Interzisa in romania?

Post by dirtycopgangsta »

Buna ziua,

Sunt un proprietar de Kia inmatriculata in belgia, cu resedinta in belgia. In week-end am de gand sa instalezi benzi cu leduri sub faruri, pe care sa le conectez la pozitii. Curand o sa vin cu masina in romania, iar un prieten mi-a spus ca ledurile sunt interzise. Nu a stiut sa imi spuna daca si benzile led, sau doar ledurile pentru faruri/semnalizari/pozitii sunt interzise.

Ar putea cineva sa imi spuna cu siguranta ce prevede legea cu privire la benzile led conectate la pozitii?

Va multumesc anticipat,
Neagu.

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: Banda Led Interzisa in romania?

Post by catalin4u24 »

Eu n-am auzit de legea care interzice nici un fel de leduri :roll:
Stiu doar ca n-ai voie cu lumini de alta culoare decat cele legale.
'22 Xceed 1.5T City

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Banda Led Interzisa in romania?

Post by cmihai »

daca sunt albe...no problem...sa nu fie albastre ca de primul garcea care dai se ia de tine...
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: Banda Led Interzisa in romania?

Post by Xtremeboy »

Plus ca benzile led se pot considera si lumini de zi ... si deci nu au ce sa zica...
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

dirtycopgangsta
Posts: 3
Joined: 16 Jun 2011, 18:14
Auto:

Re: Banda Led Interzisa in romania?

Post by dirtycopgangsta »

Va multumesc foarte mult. :D

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Banda Led Interzisa in romania?

Post by bumblebee »

Orice instalatie de lumini neomologata e interzisa.
Deci poti avea probleme,dar nu cred totusi ca se va lega nimeni de tine.
Kia Cee'd 1.4 best

dirtycopgangsta
Posts: 3
Joined: 16 Jun 2011, 18:14
Auto:

Re: Banda Led Interzisa in romania?

Post by dirtycopgangsta »

bumblebee wrote:Orice instalatie de lumini neomologata e interzisa.
Deci poti avea probleme,dar nu cred totusi ca se va lega nimeni de tine.
La ce te referi cand spui neomologata ?

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Banda Led Interzisa in romania?

Post by misuspita »

Teoretic in felul asta nu am mai vedea nici pe strazi in romanica xenoane de nici un fel decat cele omologate si in regula. Ceea ce nu se pune, pentru ca stim cu totii care e situatia de fapt.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

sesled
Posts: 1
Joined: 16 Nov 2011, 10:47
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Banda Led Interzisa in romania?

Post by sesled »

Salut! Legea spune ca nu ai voie sa aduci modificari la instalatia electrica. Din punct de vedere a omologarii, nu este cazul insa cred trebuie sa te interesezi mai atent.
Eu mi-am pus la masina personala leduri banda led alb rece si sincer pana acum, nu am avut probleme cu "organele" :)

B06DAN
Posts: 304
Joined: 13 Oct 2009, 16:30
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Banda Led Interzisa in romania?

Post by B06DAN »

Intr-adevar, legea spune ca nu ai voie sa pui pe masina nimic neomologat (mai ales daca tine de siguranta traficului, cum sunt si luminile).
Chestia este ca jmekerii care si-au pus xenoane, leduri sau alte chestii sunt pasibili de retinerea talonului (pe langa amenda de rigoare). Este drept ca cei care fac ITP-ul pot refuza respectiva masina daca nu este conform cu documentatia (dar nu prea o fac). Este drept ca si agentii de circulatie sunt cam "timorati" si nu opresc pe cei care au altfel de lumini sa-i intrebe de hartii. Asta e o lacuna a legislatiei care stipuleaza o chestie, dar nu explica si cum se controleaza acea chestie. In talonul masinii nu se scrie nimic despre tipul de lumini omologate care echipeaza masina, iar agentul ar trebui sa aiba asupra sa toate ducumentele de omologare ale tuturor tipurilor de masini care circula in Romania, ca sa poata constata daca masina este sau nu in conformitate cu actele.
Daca se pun pe masina altfel de becuri (Xenon, LED, Halogen) decat este prevazut in actul de omologare, aceasta ESTE O CONTRAVENTIE, dar nu poate fi demonstrata de catre agentul de circulatie (sau, ma rog, este dificil). Orice agent stie ca pe Dacia 1300 fabricantul nu a montat niciodata Xenoane (valabil poate si pentru alte masini mai vechi). Pe alt tip de masina mai noua, agentul nu cred ca stie daca fabricantul, nu cumva, a omologat-o cu acele lumini.
Daca se monteaza (artizanal) niste lumini suplimentare care pot atrage atentia agentului, acesta ar putea sa retina talonul de circulatie. Daca o face sau nu o face, este treaba lui.

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”