jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

xp wrote:Am ajuns la aproximativ 200km si in momentul cand calc pedala de frana impreuna cu cea de la ambreiaj se aude un zgomot - marca boltul care prinde pedala de frana, de axul ce iese din servofrana are joc sau este slabit ca se produce un mic joc de "cloncait" - sau sunt eu prea pretentios .
Azi 06.06.2008, am fost la service , le-am expus problema mea si mi-au explicat ca nu este nicio problema .M- am linistit .

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

Am ajuns la 620 km si am primele probleme :1.geamul din stinga pe comanda ridicare ,se ridica pina la aproximativ 10 cm de pozitia inchis dupa care revine - dupa cum am vazut "costelo" a patito si el -am sa urmez acelasi procedeu ca el ( "ungerea " chederului cu silicon ) sper sa o rezolv . 2.Mi-au zgariato "prietenii" cu cheia pe portiera din stinga fata cam 10 cm .Nu stiu cum sa o rezolv ca este cam adinca si cu o pasta abraziva nu a iesit.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Revopsire. :( Ca si capota mea. O tara avem. Si e locuita....:(
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

Akbhar wrote:Revopsire. :( Ca si capota mea. O tara avem. Si e locuita....:(
"
Traim in RO si asta ne ocupa tot timpul "
:twisted: :evil:

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

Am ajuns la 620 km si am primele probleme :1.geamul din stinga pe comanda ridicare ,se ridica pina la aproximativ 10 cm de pozitia inchis dupa care revine - dupa cum am vazut "costelo" a patito si el -am sa urmez acelasi procedeu ca el ( "ungerea " chederului cu silicon ) sper sa o rezolv .
Am rezolvato .Am uns, fffoarte putin chederul cu o asa zisa vaselina ( am avuto de la o usa tip evantai -se utiliza la ungerea segmentelor din usa i pe sina de care se prind ) .Usa este din plastic.Pe viitor o sa cumpar un silicon pentru chedere .Asta a fost o solutie de moment . :lol:

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Am ajuns la 4400 km -sunt super multumit de masina , nu am nicio problema tehnica .Singura problema care i-mi displace ar fi consumul in oras :9.5-9 l/100km . :D

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Tocmai ma laudam ca nu am probleme . Ieri am fost la Promenada si aici in parcare un "cocalar" mi-a fundat usor aripa stinga fata .Prinde hotul scoatei ochii .Sa vad cum pot rezolva problema .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

cmg_george

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by cmg_george »

xp wrote:Tocmai ma laudam ca nu am probleme . Ieri am fost la Promenada si aici in parcare un "cocalar" mi-a fundat usor aripa stinga fata .Prinde hotul scoatei ochii .Sa vad cum pot rezolva problema .
Probabil casco.
Ai rezolvat? daca da cum a iesit si cat a costat?

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by cmihai »

imi pare rau de ce ti s-a intimplat vecine dar astia sunt oameni din ziua de azi,a si apropo poate ne gasim sa mai schimbam o parere una alta ca locuim la 300 m distanta unul de altul
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by ida01ro »

..putine ceed in br! vin relativ des acolo ( oras de suflet, unde am locuit 19 ani si locuiesc parintii mei !) si am vazut o data la semafor Grivitei-Pta Halelor pe BR XX AGA (concentrat sa ..conduca :) )..cam atat ! :(

poate reusim sa ne vedem odata si odata...

bafta si drumuri line...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by cmihai »

nu sunt putine doar putini cei care stiu de acest forum sau poate doar citesc si nu vor sa intervina,scuze xp pt ca iti bruiez jurnalul
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Nu am folosit casco.Am fortat prin presare prin spatele aripii, cu toate ca ,,,,contra aripa -cea din plastic -nu prea mi-a dat voie si a revenit la loc cat de cat.Am avut noroc ca nu a fost afectata vopseaua .Acum se mai cunoaste foarte putin .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Revin la jurnal dupa o perioada foarte lunga de pauza .Intre timp am ajuns la 15500 km si sunt foarte multumit de masina .Pana de curand aveam un "greiras" in interior care dupa multe investigatii l-am indentificat : trepidatii la oglinda retrovizoare din interior . Astazi am fost la S.A.B. prin amabiltatea si promtitudinea celor de aici problema s-a rezolvat .Nu stiu cum au rezolvato , pentru ca am lasat masina la ei si am luato peste 2 ore .Timpul nu mi-a permis sa stau sa vad cei fac . Multumesc celor de la SAB pentru profesionalismul de care au dat dovada . =D> =D>
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Astazi masinuta a primit doua anvelope de iarna GOODYEAR UG 7+ . :D Am mers putin pe zapada si se simte diferenta dintre anvelopele de vara si cele de iarna .Sunt super . Nici nu se pot compara . Au costat 230lei/buc +10lei/buc transportul . :D
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by BUNU »

Deunde le-ai cumparat?Ce dimensiuni au?
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”