Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by Teddy »

Eu folosesc TEGEE este la bidon de 4l ,nu am avut deloc probleme nici la -15 grade(rezista pana la -22 grade)luat de la OMV parca la 29.99 ron.Producatorul recomanda incalzirea parbrizului inainte de utilizare.
Bafta si drum bun!!! :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

Multam teddy!
Azi, am primit si eu cardul de asistenta rutiera. Nu imi ramine decit sa va urez si voua asteptare cit mai scurta si sa folositi cardul cit mai rar cu putinta.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

matcs
Posts: 111
Joined: 14 Jan 2009, 00:28
Auto:

Post by matcs »

salut, sunt din cta, am un ceed 1.4 benzina,32000km din 11 dec 2007. as vrea sa va intreb cum intru in posesia acestui card de asistenta rutiera si sa mai dati detalii despre el, daca se poate. scuze de offtopic.
noroc

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

Cred ca cel mai simplu lucru ar fi sa suni la dealer-ul de unde ai cumparat masina.
Eu am primit sms de la ei si apoi m-am prezentat sa ridic cardul. Aveau acolo un teanc de carnetele, printre care se afla si al meu.
Bafta!
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

Astazi am plecat de dimineata catre Deva (de la Sibiu pina la Deva sunt 121 km aratati de GPS). Resetat computer, alimentat un plin cu benzina de 95 de la Mol. Ajuns acasa: consum mediu = 6.4%. Km parcursi = 250. Viteza: max = 120 km/h, medie = cred ca 80 km/h (computerul de bord arata 57km/h).
Daca dupa plin computerul de bord indica 604 km pina la realimentare, dupa ce am revenit in Sibiu imi arata 476 km. Cum rezervorul are o capacitate de 53 de litri, ar rezulta ca am consumat aprox. 11 litri folosind regula de trei-simpla.
Daca ma iau dupa consumul mediu arata de computer si nr. de km parcursi, imi rezulta 16 litri consumati [6.4 x 2.5(adica cei 250 km)= 16 litri].
Interesant.

Per total, masina merge bine cu benzina de 95 de la Mol. Dar am impresia ca e un pic mai lenesa decit atunci cind alimentam cu benzina de 99+ de la Petrom. Oricum e la fel de zgomotoasa si cu benzina de la Mol si cu benzina de la Petrom. (cauciucuri de iarna)
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by Teddy »

Sambata am fost si eu prin SB daca aveam un nr de telef. puneam de o intalnire extinsa :lol: ...poate imi dai pe P.M. sau pe mess ...la cele 14...15 grade cum erau la SB e logic sa fie masina mai zgomotoasa cu cauciucurile de iarna.
Ai scos un consum fain ...eu sub 6.6 l nu pot sa scot mixtul :smt017 cred ca de la stilul de condus al meu se trage.

P.S. Incearca si de la OMV de 95 daca vrei ceva mai fasneatza pune de 100 :smt023
Drum bun!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

Offf...iar am intrat in "clubul" celor cu masini zgariate. Gasit una masina, in parcare la hotel Continental (Sibiu- linga Piata Mare), cu portiera stanga spate + o mica parte din portiera stanga fata cu citeva dungi de vreo 5 cm lungime, din care una mai adanca. Noroc ca a avut cumnatul un Scratch Remover de la Formula1. Am dat putina pasta peste dungi si se pare ca le-a astupat in mare parte.
Azi a plouat si...minune. Aproape ca nu se mai vad dungile. Trebuie sa te uiti foarte atent ca sa le observi. Se pare ca apa de ploaie face bine. :)

Deci...ma apuc de cautat magazine care vand astfel de produse. Am gasit ca magazinele METEOR vand produse TurtleWax, care cica ar fi mai bune. Dar in Sibiu exista doar depozit Meteor...care cred ca vinde la bax, bidoane de 5l, etc.
Se pare ca este un dealer in Hunedoara. Poate am sa fac o vizita.

Daca nu, ramin la Formula1 pe care l-am gasit si in Real Sibiu.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

Ieri am gasit cu surprindere, in Real, produse de intretinere exterior de la firmele Sonax, Nigrin si Formula 1. Preturi bune. Eu mi-am cumparat si Quixx scratch remover, un produs german despre care am aflat numai de bine. Si la preturi acceptabile (daca as fi facut comanda de pe internet trebuia sa platesc pt Quixx 44 lei + 12 lei transport Posta Romana, iar pretul in Real este de 50 lei).

Am facut comanda de produse MAFRA. Astept sa soseasca pachetul. Revin cu poze ale produselor.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

E voila!
Poze cu produsele de intretinut si reparat:
- produse MAFRA... Am folosit Flash pentru tapiterie si face o treaba buna. Am folosit si Diamant Plast: recomandare...folositi o laveta buna. Face minuni cu plasticul de pe bord.
- produse de reparat... Quixx isi merita banii.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

Un nou paragraf din viata companionului de drum: prima cursa cu masina incarcata la maximum.

Drumul: Sibiu- Piatra Neamt...intr-o stare f. proasta dupa iarna ce-a trecut. Multe gropi, destule camioane incarcate care te fac sa mergi cu 20 km/h in treapta a 2-a la deal.

Pasageri: eu, sotia si cu maica-mea.

Starea de fapt: Kia C'eed SW 1.4 Best cu 3 pasageri, bancheta spate rabatata 60% si spatiul din masina ocupat pina la refuz. Inainte de plecare s-a facut plinul cu Carrera 95 si s-a introdus aer in roti pina s-a obtinut presiunea recomandata in cartea tehnica pentru incarcare maxima (adica 2.4 pe rotile din fata si 2.6 pe rotile din spate). Anvelope de iarna Dunlop M3.
Paranteza: la benzinariile Petrom nu functionau aparatele cu aer, la OMV erau descarctae de aer si mai mult ... baietii mi-au dezumflat rotile. Doar la Mol am reusit singur sa realizez ce mi-am propus. (benzinariile sunt din Sibiu)

Poze: http://picasaweb.google.ro/lh/photo/d9E ... directlink
http://picasaweb.google.ro/lh/photo/N-d ... directlink

Performante: consum mediu 6.4l/100km... viteza medie 48km/h...km parcursi: 296.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

A venit si vremea schimbarii cauciucurilor de iarna cu cele de vara (cele originale Michelin Energy). Operatiunea a fost efectuata la service-ul Dynamic'92 din Piatra Neamt.
Citeva poze:
Poza 1
Poza 2
Poza 3
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

Joi, 09.04.2009, am primit de la Scubli (si ii multumesc din nou si pe aceasta cale) formatul de sticker clubkia.ro. Bineinteles ca am inceput sa umblu prin Piatra Neamt in cautare de firme publicitare care sa ma ajute (contracost, evident) sa realizez stickere. Curios pe la ce nivel se ridica preturile in domeniu, am plecat sa colind orasul.

Dupa citeva cautari ale adreselor gasite pe net catre firme de inscriptionari auto si dupa ce nu am gasit nici o firma la adresa la care se presupune ca ar avea sediul, am ajuns prin intermediul unei firme de publicitate la d-ul Berbecaru Mircea (cine vrea detalii despre firma i le pot da pe PM). Din vorba in vorba imi spune ca a mai fost pe acolo o Kia Ceed tot pentru sticker si masina ar fi de culoare gri inchis (piston grey...zic eu).
Din cite am vazut din lista de membri, in Piatra Neamt este un Piston Grey al user-ului chit.

Cu aceasta ocazie am sa tin aici o lista cu Ceed-ulicile pe care le voi intilni in Piatra Neamt. Deci:
1. NT 08 WLD - user neidentificat
2. NT O6 ZGL - user neidentificat
3. NT 93 AMS - user neidentificat
4. NT 06 VIY - user neidentificat
5. BT 83 PSA (foarte des il vad prin Darmanesti) - user neidentificat
6. chit - nr masina neidentificat

Poze cu sticker clubkia.ro in album.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by crispisu »

bogdanf, foarte frumos jurnalul tau de bord...imi place mult! Felicitari =D>

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

Multumesc. Cine are placerea sa citeasca si sa vada cite ceva din viata unui kia ceed de moldova, este primit cu bucurie aici. :D
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Inca un Sibiu SW CEE'D

Post by bogdanf »

7. NT 24 KIA - user neidentificat
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”