El Cee'd - Don Rodrigo Diaz de Bivar

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

4000 km - nici o problema, nici o troncaneala, nimic. Merge ceas. Consumul in oras a scazut la 9.3. Sa ma mai astept sa scada?
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

4600 de km.
Ultimele cateva sute s-au intamplat prin oras si un drum Bucuresti->Brasov->Peles->Cetatea Rasnovului->Brasov->Bucuresti in 22 de ore.
Am resetat consumul cand am plecat din Bucuresti si la intoarcere mi-a aratat un neverosimil 6.3 in conditiile in care am tras bine de ea pe viraje, ca am prins putin drum liber spre Predeal. Se pare ca motorul si-a dat drumul. Intre timp aparuse si o vibratie in pragul din stanga, care dupa multe cautari s-a dovedit a fis uportul de la GPS aruncat in buzunarul de la usa.

In rest nici o problema. In curand, daca mai tine vremea asta, o trec pe cauciucuri de vara.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

nu am mai postat de multisor prin jurnal, asa ca un mic update e necesar.
Km actuali - 8400
Probleme - luminile din bord s-au stins (odata)
- casetofonul se aprinde cand conectez detectorul de radar inchis la bricheta, fara sa am contactul pus
- se depunde praful ca la balamuc in interior, in special pe bord. l-am tratat cu antistatic si alte substante "dedicate" si degeaba. Parca are lipici.
Astazi am ajuns la 185km/h pe autostrada, e suprinzator de stabila la viteza asta.
Consumul a scazut la 9l/100 in regim exclusiv de oras (bucuresti in trafic maxim) si cam 7.5-8% in afara daca nu trag de ea foarte tare (adica experimente de genul 185km/100)
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

si prima problema:
cred ca e ceva in neregula cu frana de mana. Cand se urca cineva in masina pe stanga, se aude un zgomot enervant de "pat cu arcuri ruginite" de langa roata stanga spate. Am bibilit nitel problema, si zgomotul apare doar cand e frana de mana trasa. Si am realizat ca a aparut doar dupa o incercare de a pleca de pe loc cu frana de mana trasa. Din greseala, evident.
O sa o duc la service sa vad ce e in neregula.

8970 km and counting.

P.S. Stie cineva de unde pot inchiria un portbagaj thule?
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Incearca sa tragi mai mult de ea,ni s-a intamplat si noua cand eram opriti la semafor,cu frana de mana trasa,mai multe persoane in masina,cand se misca cineva in masina, scartaia;dupa ce am tras frana mai sus, n-a mai scartait.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

sa stii ca ai dreptate.
Nu o trageam suficient de sus, mai ramaneau cam 2 "click-uri".
i'm feeling like an idiot.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

11500 km, saptamana viitoare m-am programat pentru revizie.
Si prima duda serioasa la masina, din vina ei: nu mai merge intrarea de bricheta de la scrumiera. Nu mai da curent si pace. Bine ca vine revizia si sper sa o schimb atunci. Sunt mort fara 2 prize in fata, una-i pentru radar si cealalta pentru GPS/Incarcator de telefon
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

danx wrote: Si prima duda serioasa la masina, din vina ei: nu mai merge intrarea de bricheta de la scrumiera.
Mai bine cumpara un spliter, costa 30 ron la Metro.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

si un set de sigurante :P
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

am bibilit pe acolo si am cautat si in manual, dar aparent nu exista siguranta dedicata pentru respectiva priza. si spliterul arata infect si nici nu se potriveste pentru ca imi acopera USB-ul.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Post by mihaiolimpiu »

decat asa ceva in masina mai degraba mesteresc putin si-mi pun mufe de alea din comert mici gen jack si le conectez direct la mufa de la bricheta pe interior si am terminat si cu cablaria si cu tot!

Daca le montezi undeva pe langa scrumiera ascuns nici nu se vad sa se lege cei din service de mestereala ta... ramane doar sa adaptezi si antiradarul si gps-ul la tipul de mufa aleasa de tine! recomand cele gen acumulatoare nokia... cu pin central nu cele tip jack din motive evidente la alimentare! (posibilitati de scurtcircuit).

http://img.alibaba.com/photo/200409596/DC_Jack.jpg - MUFA MAMA
http://www.shokaifareast.com/images/Mis ... _5_330.JPG - MUFA TATA tip 90 grade

Ceva cam de genu asta ca sa ma intelegeti! si e mult mai elegant...
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Succes, asteptam poze cu rezultatul.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Post by mihaiolimpiu »

Era doar o sugestie... mie-mi ajung cele 2 prize din fata... dar in cazul cand m-or da banii afara din casa / o sa ma plimb in toata tara... si imi voi lua GPS mai mult ca sigur asa imi voi face... e super simplu de facut si nu prea trebuie abilitati de electronist pt asa ceva... doar oleak de delicatete!

ATENTIE!!! PUTETI PIERDE GARANTIA PE PARTEA ELECTRICA!!

Oricum daca se gandeste cineva sa-mi puna ideea in aplicare tare as fi curios cum ar iesi! (asta daca nu ma enervez eu prima oara!)
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

proaspat reintors din concediu, postez pentru prima data dupa mult mult timp.
Intre timp rodrigo a trecut prin 3 tari straine si a mai adunat inca 6000 de km.
Nici un eveniment notabil, doar ca am simtit mai acut lipsa cruise control-ului. Stie cineva daca se poate pune asa ceva in romania?

Date tehnice:
4000 km intr-o saptamana
ruta: Bucuresti->Craiova->Drobeta->Belgrad->Zagreb->Makarska si retur, cu plimbari pana in Split, Brela si Dubrovnik.

Viteza medie la dus: 89 km/h
Consum: 7.5l/100
Viteza medie la intors: 69km/h, consum identic

Masinuta a mers absolut ceas, incarcata cu 4 persoane si bagaje pentru o saptamana pentru toti patru. Confortul e excelent, am avut etape si de 1000km si nu m-am ridicat cu dureri de spate de la volan.
In continuare pun acceptul pe faptul ca tare mi-as fi dorit sa am cruise control. As da cateva sute de euro pentru asa ceva.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”