Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
poter
Posts: 30
Joined: 30 Apr 2011, 08:31
Auto:
Location: Ro

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by poter »

[quote="eugenflorinmanea"]F ciudat cu ESP ul ala... :)
Despre claxon- AI GARANTIE 7 ANI!! quote]

Pai la PIESE garantia e de doi ani daca nu ma insel. http://www.kia.ro/ro/stiri/stiri_kia_ro ... i_garantie
[color=#0040BF]Kia Sportage 2011, 2.0 GSL, AWD, M/T[/color]

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by kTL »

Doar in cazul in care iti sunt schimbate vreodata pe vina ta. Gen daca eu schimbam acum claxonul pt ca teoretic nu era eligibil pt garantie la asta nou aveam 2 ani garantie chiar daca la precedentul nu mai era valabila.. :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by kTL »

Salutare!!

Imi spune si mie cineva ce model sunt exact becurile de la numarul de pe spate?. am gasit pe www.ingaraj.ro si am fost la ei ieri dar se pot lua cu comanda inainte. Acum as vrea sa le comand insa pe site au einshpee mii de modele si nu stiu exact care e.. totodata stie cineva ce bec e si pe pozitia de ceata? si daca pot achizitiona intreg sistemul (gen bec+"fasung") cat sa imi trag lumina si pe lampa din dreapta ? :D.. chiar daca nu ar fi normal sa am si pe dreapta am facut schimb de masini cu un prieten si cand am ajuns in spatele lui se vedea ca un cur (scuzati-mi expresia) doar cu lampa pe stanga. Ai impresia ca e arsa si da taree nasol... so... waiting for some answers.. :D
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by Ogy »

Lasa waiting si da-i cu searching...
Sunt expuse deja raspunsurile la intrebarile tale pe topicuri dedicate.

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by GabiA »

ktl, si la mine e la fel, pe dreapta nu am nici un bec :shock:
Despre tipurile de becuri, ia si rasfoieste aici viewtopic.php?f=36&t=1219
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by kTL »

multam pentru raspunsuri.. cu becurile am rezolvat .. recunosc ca sunt o fire comoda si urasc sa stau sa caut pagini intregi atunci cand pot sa intreb in propriul jurnal de bord.. :P acum a ramas fixul cu lampa de ceata.. nu inteleg legislatia si nici motivul pt care s-a pus bec doar pe stanga.. macar daca era cu marsarier pe dreapta dar asa... sa fie la fel ca cea din stanga si sa nu aibe bec.. arata ca un cur pe timp de ceata.. zici ca e ars.. in fine.. am citit pagini intregi si nu am gasit decat ca "slot" pentru bec exista in partea dreapta insa nu am inteles daca are si firele trase sau nu.. si daca le trag eu , unde gasesc "fasungul" in sine?..
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by d3xt3r »

Probabil ca sa deosebesti de "pus frana". In ideea ca toate masinile au becurile functionale , si nu se merge cu "jumate de norma" cum mai intalesti pe la noi.
Presupun ca asta a fost ideea din spatele legislatiei.

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by kTL »

Buna seara, buna seara!

Sau poate nu chiar asa de buna.. astazi am avut parte de o intamplare extrem de ciudata.. venind din Pipera-Tunari am decis ca drumul ar fi mai rapid pe Soseaua de Centura a Bucurestiului.. totul bine si frumos.. insa avand un prieten la 5 minute in fata am decis sa o calc putin mai mult peste limita cat sa il prind din urma.. asa ca imediat cum am reusit sa ma incadrez pe carosabil am calcato frumos ca de obicei pana pe la 120.. moment in care am sesizat ca masina scoate un sunet ciudat.. ca de bataie.. si o calc o calc.. pana la 140.. la viteza aceea volanul si masina vibrau efectiv (ca la masinile la care se duce pompa servo si calci frana la viteze mari, sau pur si simplu un ABS "mai grav") ...cert este ca am redus imediat insa fara frana.. am preferat sa o las sa curga singura.. pana pe la 110 senzatia si sunetul s-au mentinut.. mentionez ca pe bord m-am uitat in prima secunda si nu mi s-a aprins absolut niciun beculet... apoi.. in timp ce am redus.. am tras usor stanga dreapta de volan.. volanul avea un joc extreeeeeem de mare.. si nu era intarit deloc, asa cum ar fi fost normal. Am reusit sa reduc pana la 90 si sunetul si bataia au incetat.. am calcat-o iarasi si totul normal.. masina mergea ca noua..

Intamplarea de astazi a fost una extrem de ciudata si ingrijoratoare.. sa fie ceva grav? sau pur si simplu o hiba spontana?.. chiar cu 1 ora inainte ma uitasem la bidonasul lichidului de servo si totul era in regula.. la fel si dupa incident cand am ajuns acasa.. si din nou mentionez.. nu mi s-a aprins absolut niciun beculet... ce sa fie oare ?! :-S
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by GabiA »

Hai sa fac putin haz de necaz...fiind pe soseaua de centura a vrut si masina sa opreasca :mrgreen:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by kTL »

culmea... ca.. nu avea "motive" :)).. o gluma buna :D.. ai un os.. pana una alta vorbind serios eram chiar pe portiunea noua.. unde e chiar mai bine decat pe orice autostrada din Romanica noastra.. :)..
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by danny95fs »

kTL wrote:Buna seara, buna seara!

Sau poate nu chiar asa de buna.. astazi am avut parte de o intamplare extrem de ciudata.. venind din Pipera-Tunari am decis ca drumul ar fi mai rapid pe Soseaua de Centura a Bucurestiului.. totul bine si frumos.. insa avand un prieten la 5 minute in fata am decis sa o calc putin mai mult peste limita cat sa il prind din urma.. asa ca imediat cum am reusit sa ma incadrez pe carosabil am calcato frumos ca de obicei pana pe la 120.. moment in care am sesizat ca masina scoate un sunet ciudat.. ca de bataie.. si o calc o calc.. pana la 140.. la viteza aceea volanul si masina vibrau efectiv (ca la masinile la care se duce pompa servo si calci frana la viteze mari, sau pur si simplu un ABS "mai grav") ...cert este ca am redus imediat insa fara frana.. am preferat sa o las sa curga singura.. pana pe la 110 senzatia si sunetul s-au mentinut.. mentionez ca pe bord m-am uitat in prima secunda si nu mi s-a aprins absolut niciun beculet... apoi.. in timp ce am redus.. am tras usor stanga dreapta de volan.. volanul avea un joc extreeeeeem de mare.. si nu era intarit deloc, asa cum ar fi fost normal. Am reusit sa reduc pana la 90 si sunetul si bataia au incetat.. am calcat-o iarasi si totul normal.. masina mergea ca noua..

Intamplarea de astazi a fost una extrem de ciudata si ingrijoratoare.. sa fie ceva grav? sau pur si simplu o hiba spontana?.. chiar cu 1 ora inainte ma uitasem la bidonasul lichidului de servo si totul era in regula.. la fel si dupa incident cand am ajuns acasa.. si din nou mentionez.. nu mi s-a aprins absolut niciun beculet... ce sa fie oare ?! :-S

nu cred ca ai bidonas de servo=adica masina nu are directie hidraulica ci electrica= directie asistata electric

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by kTL »

Atunci l-am confundat cu cel de la lichidul de frana.. nu cunosc inca in totalitate ce am sub capota.. :P.. din fericire masina nu a mai avut acest comportament "dubios" de atunci si s-a comportat excelent chiar si cand am mers cu ea la podea (195 pe ac.. nu am avut cu ce sa ii fac si o poza...).. eram in vale ca sa zic asa.. intre Ploiesti si Bucuresti.. astazi, la o luna si 9 zile de cand suntem impreuna am trecut si de 27000 :D.. vreo 2000 si cv mai multisori km.. si e bestialaa :D
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by kTL »

Buna seara, buna seara!!

Zilele trecute am avut parte de un mic incident care pe moment m-a panicat. Am avut ceva drumuri intr-o zona mai muntoasa iar cand am oprit in panta pentru a ma aproviziona de la un magazin , cu frana de mana trasa la maxim, masina mi-a luato la vale. Partea proasta a fost ca la cca 2 metrii aveam alta masina in fata asa ca din pur noroc am apucat sa franez si sa ma opresc de aceasta la doar cativa cm. Lucrul si mai urat a fost ca nu puteam sa mai fac nicio miscare pentru ca oricat as fi incercat sa plec cu spatele masina mi-ar fi luat-o la vale si ar fi intrat in urmatoarea. Singura solutie a fost sa-l trimit pe taicamiu sa il cheme pe respectivul sa isi mute masina. Frana de mana e o problema mai veche. Chiar observasem ca nu se descurca excelent cand o las in zone inclinate dar niciodata nu am ajuns sa am atata nevoie de ea.
Asa ca vin si va intreb. Are cineva idee cum pot sa o strang? Stiu ca sub cotiera exista niste cabluri cu ceva reglaje pe acolo. Sa imi bag oare nasul? Si daca merg cu ea la service.. Cat mi-or lua baietii pe asa zisa manopera?.. Nu de alta dar prefer ceva mai rudimentar decat sa le las iar cate 50 60 de lei pt 2 suruburi...
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by kTL »

Buna seara tuturor!!

Pentru ca incepuse sa se cam astearna praful pe aici m-am gandit ca poate ar mai trebui sa scriu si eu cate cv in micul meu jurnal de bord.... :)

Asadar, ultima oara aveam probleme cu frana de mana.. le-am rezolvat printr-o vizita la IMG, de astfel prima mea vizita la acest service. Pot doar sa spun ca sunt extrem de multumit de cei de acolo. No off.. au un + mare de la mine in comparatie cu cei din Baneasa... Frana de mana s-a rezolvat in 10 minute absolut pe gratis.. Prima oara cand masinutei mele i se umbla chiar si la un surub fara sa se ceara o caruta de bani .. :lol:

Intre timp.. maine avem 3 luni impreuna.. si azi... am trecut si de pragul de 30.000 km :D.. dupa putin mai mult de 5000km in 3 luni nu pot sa spun decat ca o iubesc ..

Probleme aparute?.. am agatat scutul de plastic de sub rezervor.. l-am rupt putin si mi s-au smuls si cateva surubele.. solutie - cateva "cravate" de plastic si a fost la loc.. ce incepe sa fie deranjant este zgomotul de sub cutia de viteze.. sau pe undeva in zona aia... la gropi si hopuri zdrangane de ma doare capul.. e un zgomot de plastic.. si sper sa fie de la vre-un plastic.. insa nu am acum timp de mers cu ea la service..
O alta problema.. mergand cu ea ceva mai repede pe un drum de tara (sper sa fie de acolo ) am luat in derapaj ceva pietre pe dedesupt.. cam din perioada aia am inceput sa pierd lichid de racire (aka antigel).. fiind atunci la kteva sute de km am apelat la o solutie de moment pentru lipit gauri in metal in zona in care am observat ca pierde.. totusi solutia nu-i atat de eficienta si am observat ca supureaza.. toate astea se intampla undeva in partea dr a radiatorului.. fix unde-i robinetul de racire.. pierde undeva unde e legatura dintre radiator si piciorul de prindere al ventilatorului AC.. insa doar at cand motorul e rece.. si ma grabesc.. adica merg turat.. cand ma opresc pierde cate 50 100ml.. acum.. mai stau asa pana am ocazia sa ajung in service.. mi-e doar ca o sa trebuiasca sa schimb radiatorul :? (15mil..) pana una alta ma uit zi de zi daca trebuie sau nu sa mai completez..

In rest.. cu bune rele.. imi iubesc sidulica.. azi am iesit prin tara la o sesiune foto si cu ocazia asta i-am tras si ei 2 3.. sa nu se simta nebagata in seama.. benzina sa avem si drumuri bune.. ca de plimbat are chef fata tatii :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP

Post by kTL »

Reusind sa sfideze intr-un final criza asta nenorocita si renuntand la vreo 4 plinuri, astazi sidulica mea si-a luat incaltari noi!! :D..

4 bucati Dunlop Sport01 195/65/R15 noi noute!!.. Toata distractia m-a dus undeva la 1026 lei cu demontat, montat, echilibrat, azot si spaga (ca deh.. fara aia nu se poate), si a durat undeva la 20 de minute..

Primele impresii?... Dat fiind ca nu am mai mers cu ea decat cu gume de iarna asa cum o cumparasem.. Pai e bestiala!! In primul rand directia e mult mai tare.. nu imi mai bate in volan dupa 130 (deci celelalte erau dezechilibrate).. frane excelente.. poate "prea excelente".. viraje fara scarturi :(.. fara scart in a2a :(.. ce sa mai.. pregatita sa plece in vacantaa!! Consumul? In conditiile in care poate doar pe Trafic Greu am lasat-o moale cu slalomul (de frica prietenasilor)... de la intrarea pe A1 in plin oras pana in Vitan mi-a luat 7.7.. e extreeem de putin fata de 10 11 cat scoteam cand alergam cu cele de iarna.. sunt curios cat scot cand sunt zgarcit :D...

Maine o scot pana la Mizil.. abia astept sa vad consumul si diferenta in manevrabilitate la drum lung :D.. Saptamana viitoare vede Transfagarasanul si cealalta marea.. eeee pusa pe treaba..

Pana data viitoare, toate cel bune!! Si benzinaaaaa!!
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”