KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

KIA cee'd 1.6 GSL + Optionale

Post by scubli »

Insfarsit a venit, dupa aprox. 3 luni de asteptare.
KIA cee'd, 1.6GSL(benzina), 122CP, gri metalizat (Piston Grey) + Optionale: faruri ceata fata si spate, jeante aliaj 16", volan, schimbator, cotiera si maneta frana de mana in piele, butoane volan si buton frana de mana cromate, interior negru + crem, presuri, etc. Din standard are dotari bune pe ea: 10 Airbag-uri, clima, cd player cu mp3, slot USB pt. flash si/sau iPOD, suspensii pe gaz individuale fata spate, frane pe disc fata spate, servofrana, servodirectie (bun lucru, la viteze mici merge foarte usor si cu cat creste viteza directia merge mai greu, evitandu-se virajele bruste nedorite la viteze mari).
De cand am primit vestea m-am si "blocat"... nu a durat mult si am fost la reprezentanta sa o ridic.
Masina era in curte, atunci o spalau cei de la reprezentanta (proaspat venit cu o seara inainte).
Am semnat toate hartoagele si alea alea si m-am si urcat in ea si la drum.
Primul drum a fost Baia Mare - Sighet (67 km) apoi diferite drumuri si un drum de Sighet - Oradea via Baia Mare(aprox. 270km).
Dupa 600km impresiile sunt: La comfort nota zece fara comentarii, chiar nu ma asteptam sa fie asa comoda in interior(tinand cont ca inainte de ea am condus mai mult timp un BMW 320d si pe langa asta am si 1.90m si in spatele meu ramane loc pt. inca o persoana cat mine) si sa stea asa bine pe drum.
Sistemul audio e iesit din comun de bun pt. un sistem standard de 4 joase + 2 inalte(nota 11 cu steluta), cat de nervoasa e nu am incercat inca... o menajez putin cat e in rodaj.
Ceea ce nu merita la noi sunt jeantele de 16"... se cam simte fiecare denivelatura-n drum, intr-un fel imi pare rau dar imi pare si bine pt. ca ii da o alta infatisare masinii.

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

kia

Post by L P »

Felicitari, se pare ca avem aceeasi masina ,poate ne intilnim undeva la jumatatea drumului sa le comparam .
Ca o curiozitate, la cit s-a ridicat pina la urma pretul la tine ?
Am vazut ca nu-ti prea place cum se comporta cu jante de 16 .
Sa vezi cum se comporta a mea cu 17. Si la zgomot si la suspensie.Dar ce sa-i faci ,asa-i cu amortizoare pe gaz si cu anvelope cu talie joasa.
Oricum se comporta perfect ,si la aderenta si la tinuta .Intr-adevar are un zgomot de suspensie dura (si chiar este dura ,pentru cei de pe locurile din spate) dar pina acum nu i-am gast nici un cusur.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: kia

Post by scubli »

L P wrote:Felicitari, se pare ca avem aceeasi masina ,poate ne intilnim undeva la jumatatea drumului sa le comparam .
Ca o curiozitate, la cit s-a ridicat pina la urma pretul la tine ?
Am vazut ca nu-ti prea place cum se comporta cu jante de 16 .
Sa vezi cum se comporta a mea cu 17. Si la zgomot si la suspensie.Dar ce sa-i faci ,asa-i cu amortizoare pe gaz si cu anvelope cu talie joasa.
Oricum se comporta perfect ,si la aderenta si la tinuta .Intr-adevar are un zgomot de suspensie dura (si chiar este dura ,pentru cei de pe locurile din spate) dar pina acum nu i-am gast nici un cusur.
Multumesc mult si cat mai multi km si tie.
Pretul a ajuns la 14.000Euro DDP
Au si avantaje si dezavantaje jantele, pe 17" imi imaginez ca arata mult mai bine chiar daca nu e atat de comfortabila la drum.

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

kia

Post by L P »

Curios, atunci cum a ajuns a mea la 15800 ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

kia

Post by L P »

Gata ,mi-am dat seama din pozele tale .
Tu ai luat varianta LX cu imbunatatiri .
Vezi ca tu nu ai clima ,(ci aer conditionat manual ), si diferenta la anvelope este semnificativa .plus ca eu am cerut si geamuri fumurii.
Oricum ai luat o masina buna ,la un pret excelent, s-o stapinesti sanatos, si fara nici o problema ,pina la 224.000.000 km.!
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: kia

Post by scubli »

L P wrote:Gata ,mi-am dat seama din pozele tale .
Tu ai luat varianta LX cu imbunatatiri .
Vezi ca tu nu ai clima ,(ci aer conditionat manual ), si diferenta la anvelope este semnificativa .plus ca eu am cerut si geamuri fumurii.
Oricum ai luat o masina buna ,la un pret excelent, s-o stapinesti sanatos, si fara nici o problema ,pina la 224.000.000 km.!
Am clima manuala/aer conditionat manual, e acelasi lucru, doar ca nu am climatronic(care costa in plus). Geamurile fumurii costa in plus si da, anvelopele pe 17" sunt destul de scumpe fata de 16".
Oricum, ceea ce conteaza e sa mearga masina cat mai mult si fara probleme.
La fel si tie: "s-o stapinesti sanatos, si fara nici o problema ,pina la 224.000.000 km." si multumesc.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Pacat ca drumurile in Bihor sunt foarte proaste; suspensia masinii este facuta pentru drumuri bune.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

SeKAh wrote:Pacat ca drumurile in Bihor sunt foarte proaste; suspensia masinii este facuta pentru drumuri bune.
Sa fim seriosi, unde sunt drumuri bune in Romania ? :-k
Mai sunt pe ici colo petice de drum bun si cam atat.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

F? ceva pozelor ?lora, te rog, sunt imeeeeense...
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

tipitip wrote:F? ceva pozelor ?lora, te rog, sunt imeeeeense...
Stiu, dar pana am upload-at pe server poze mai mici pt. target au trecut cele 10 min. in care pot sa dau edit la post: "This Forum has the Limited Time Edit set to 10 minutes. Sorry" si acum nu mai pot sa-l editez.

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

scubli wrote:
SeKAh wrote:Pacat ca drumurile in Bihor sunt foarte proaste; suspensia masinii este facuta pentru drumuri bune.
Sa fim seriosi, unde sunt drumuri bune in Romania ? :-k
Mai sunt pe ici colo petice de drum bun si cam atat.
Deci pentru ro, cel mai bine optati pnetru jante de 15" cu pneuri 195/65/R15. Orice janta mai mare transfera mai mult din puterea socurilor catre suspensie + un cost sporit la schimbul anvelopelor.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

crisbeta2002
Posts: 56
Joined: 14 Dec 2007, 18:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by crisbeta2002 »

Felicitari pentru achizitie. Sa te bucuri de ea.

Drumuri bune si fara incidente!
Posibil viitor posesor de Kia Cee'd SW

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Multumesc mult.
Asa sa fie, pana la 1 milion de km fara probl.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Poze...

Post by scubli »

Imi pare rau pt. dimensiune pozelor, le pun acum cum trebuie :D

Image Image Image Image

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

1000Km+

Post by scubli »

Dupa legile lui Murphy probabil... normal ca nu am reusit sa fac poza la 1000km...
Am reusit la 1111km. Dupa cum se vede, am trecut si eu de 1 KiloKM, sunt foarte multumit de masinuta, nicio problema pana acum.
Am fost si incarcat full cu ea, bagaje + 4 persoane (masina era deja sport) si nu am avut nimic de obiectat, motorul si-a facut treaba fara probleme, nu a dat niciun semn se oboseala.
Odata cu KiloKM am trecut si de rodaj si m-am jucat putin cu ea, nu mi-a venit sa cred ca ajunge asa de repede la 120Km/h in treapta a 3-a( si inca mai aveam ture, nu eram pe rosu)


Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”