El Cee'd - Don Rodrigo Diaz de Bivar

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

El Cee'd - Don Rodrigo Diaz de Bivar

Post by danx »

Dupa ce m-am uitat la ea cu jind 4 zile prin curtea dealerului, ieri s-a intamplat minunea. Datele lui Don Rodrigo sunt dupa cum urmeaza:
Cee'd Mars Red 1.4 GSL MT START
Jante si anvelope - 205/55 R16V (Aliaj 6.0J, fara proeminente, tip A)
Tetiere active scaune fata; suport lombar cu maneta; scaun sofer reglabil pe inaltime
Consola centrala tip DLX (2 compartimente de stocare;cotiere + suport pahare spate (tip retractabil)
Scrumiera + bricheta cu iluminare
Oglinzi exterioare tip convex, reglaj electronic, incalzire, vedere panorama
Dispozitiv USB 2.0 + AUX + Cablu I-Pod
Proiectoare ceata
Lampa lectura la parasolar
Cheie de contact cu telecomanda si deschidere la distanta (2 butoane, lama interioara)
Aer conditionat manual (include spatiu refrigerare in torpedou)
Comenzi audio pe volan, maner schimbator cutie de vitaza, buton frana de mana - cromate
Pret: 13200 cu toate taxele, TVA si ce mai ramane.

Avea 6 km la bord. Dupa ce i-am facut toate plinurile, am plecat la drum si acum are 220km.

Plusuri:
Bord excelent, toate comenzile le nimeresti cu ochii inchisi.
Scaunul si volanul se regleaza pe toate directiile, asa ca e foarte usor sa gasesti o pozitie confortabila. Scaunele sunt confortabile, nici prea moi nici prea tari, asa ca nu te doare spatele dupa 3 ore de condus la drum lung.
Motorasul nu e prea zgomotos nici la regim de autostrada in rodaj, deci max 120km/h, max 3000 rpm. Peste, vom vedea dupa prima mie de km.

Minusuri:
Masina vine fara triunghiuri, trusa medicala, extinctor
Motorul incepe sa traga abia de la 2500 rpm, pana acolo fiind destul de letargic.

Cu ce trebuie sa ma obisnuiesc:
1. volanul mai mic si directia mai "directa" decat la ce am mai condus pana acum
2. mentinerea motorului in banda de putere
3. Gasirea unei pozitii confortabile la drum lung, dar asta se va rezolva cu timpul. Pana acum nu am reusit decat sa gasesc o pozitie buna la scaun, mai am de lucrat la volan.

Overall, sunt super incantat de masinuta si o sa pun si poze imediat ce pun mana pe o camera.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

S-o stapanesti sanatos si fara incidente.

Vezi ca la 100km/h ai fix 3000rpm in a 5-a. la 120 sare binisor de 3000.

Blad3XL
MadDriver
Posts: 68
Joined: 17 Dec 2007, 19:19
Auto:
Location: Galati

Post by Blad3XL »

S-o stapanesti sanatos, fara incidente si fara probleme la masina, in rest Milioane de Km. Sa auzim de bine!
Kia Sii'D 1.4 109Cp Abyss Blue , Best ii zice. GL-23-ADC. P.S: Feriti-va de magarush!!!
Honda Civic '96 tot 1.4 dar mai potenta putin >:). GL-22-ADC

florin001
Posts: 76
Joined: 29 Aug 2007, 11:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by florin001 »

Felicitari si sa te bucuri de ea, fara nici o problema
Kia cee'd 1,4 BEST Silver
15000 km

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Felicitari si drum bun.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

liviu_sk8
Posts: 37
Joined: 04 Jul 2007, 21:47
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by liviu_sk8 »

Sa o conduci sanatos!
Te rog sa pui o poza cu cablul iPod, eu il conectez la masina doar prin cablul de date-usb si nu pot schimba melodiile la el ,de fapt nu functioneaza niciun buton la iPod ,doar de pe bord daca dau Next imi schimba melodiile aleatoriu si nu recunoaste filename-ul... :(
cee'd 1.4 cvvt , best , kompass blue

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

Multumesc de urari, am ajuns la 310 km deja.

Consumul mediu s-a stabilizat undeva pe la 8.5, ceea ce mi se pare rezonabil pentru o masina in rodaj. Comparativ, Loganul Prestige 1.6 din familie a consumat cam 10 in prima mie de km.

Am gasit o pozitie confortabila pentru gabaritul meu si surprinzator, cu scaunul dat la maxim in spate mai e loc si pentru o persoana de dimensiuni medii pe bancheta.

Am apucat sa pun ceva muzica pe stick si se aude demential si il acceseaza repede, deci nici un fel de problema aici.

Am testat-o pe drumuri de munte (Bucuresti - Bran via Pitesti, pe portiunea dintre Campulung si Bran) si sta absolut demential pe viraje. The downside e ca simti fiecare pietricica....dar pot sa traiesc cu asta.

Ambreiajul tine mai sus decat la masinile pe care le-am condus pana acum, chestie care imi place.
M-am obisnuit cu frana, care initial mi se parea greu de dozat.

Singura hiba, sa zicem, de pana acum, e ca de cateva ori a carait cand am bagat-o in marsarier. Poate era si de la mine ca-s neobisnuit cu masina, dar daca se mai intampla, cum trec sarbatorile o sa ma duc cu ea la service sa vedem ce si cum.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

r@du
Posts: 44
Joined: 09 Dec 2007, 13:41
Auto:
Location: BACAU

Post by r@du »

S-o stapinesti sanatos.Cit mai multi km fara evenimente.
OLTCIT CLUB
LOGAN 1,4 MPI
KIA CEED 1,4 GSL LX MT BEST PEWTER BEIGE

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

cum se pot pune poze pe forumul asta? Nu am pus inca albumul pe picasa.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

La multi ani!
Am deja 1200 km, ultimii 500 facuti in majoritate pe valea prahovei. La halul la care s-a circulat, pot sa zic ca sunt facuti in oras.
consumul s-a stabilizat la 8l/100.
Cauciucurile au facut toti banii, s-au comportat exemplar.
O sa mai iau o pereche imediat ce ma refac cu bugetul...dar merita 100%. Michelinurile care au ramas pe spate pana la rectificarea bugetara pierdeau aderenta mult mai repede decat nokianurile W de pe fata. Scumpe ca nu am reusit sa gasesc jate pe 15 care sa se potriveasca, dar fac toti banii.
Maine o sa ii dau o fara umana Semintei, ca arata ca dupa razboi.
Revin cu poze atunci.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

@danx, asteptam acea fatza umana despre care vorbeai... sa vedem masina cat de bine arata!
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

Prima galerie de poze:
http://picasaweb.google.com/tatallor/ElCeeD

O sa o mai updatez pe masura ce mai fac poze.
Anyway, ca spalatorie recomand Tunel din Baneasa, mi s-au parut cei mai profi vazuti pana acum. Oricum sunt si singurii incercati, dar mi-au lasat o impresie placuta.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

liviu_sk8
Posts: 37
Joined: 04 Jul 2007, 21:47
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by liviu_sk8 »

Te rog sa pui poze cu cablul iPOD. ms!
cee'd 1.4 cvvt , best , kompass blue

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

nu am acum o poza, dar are intr-un capat mufa de ipod pe care o ai si la cablul cu care vine ipodu. in celalalt capat are un usb si un jack.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Felicitari pt. alegerea facuta, frumoasa bijuterie. Ii sta foarte bine in culoarea asta si jantele o prind perfect.
Am mai vazut mars red dar cu jante de 15" tabla + capace... parca nu arata asa de bine.
La cat mai multi km fara probl. cu ea.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”