Florin's SID

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Din Oradea sunt aproximativ 600km pana in Viena.
Pana in Debrecen(HU) e asa si asa drumul, drum national destul de ok, dupa care te urci pe autostrada si nu mai ai treaba pana in Viena.

Daca tot mergi in Viena, inainte cu vreo 40km de Viena e cel mai frumusel centru comercial pe care l-am vazut, Pandorf, un oras mai mic alcatuit doar din magazine.

mickemaus
Posts: 14
Joined: 16 Apr 2008, 20:34
Auto:

Post by mickemaus »

helici_florin wrote: Planuiesc sa ajung pana prin Austria (Viena), are cineva idee cum e calatoria pana acolo ?! Cati km sunt ?

Daca a fost cineva pe-acolo poate imi da cateva sfaturi.

Multumesc
intra si tu frumos pe www.map24.com. fa-ti cont si configureaza ce ruta vrei si cu ce parametrii vrei. drum bun.

silvius
biciclistu
Posts: 69
Joined: 13 Apr 2008, 18:41
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvius »


User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Interesant site, imi place ca iti da si un cost aproximativ pt. combustibil si pt. taxele de drum :)

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

m-am intors din excursie

acu nu pot sa va spun nimic ca sunt prea prea obosit. va zic doar ca am peste 10 mii cu masina, in doar 3 luni :D
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

am putin chef de tastat :) asa ca vin cu detalii

REZUMAT (pt cine nu are timp de citit tot): Masian e ok. Am 10.400 cu ea. Consumul la 140 = 7%, la 160 = 9%. Am ceva greierasi, sper sa ii pot rezolva. Motorul este zgomotos dupa 120-130. Trage bine pana la 160, peste 160 urca mai greu. Inca mai am cloncanitul de pe fata la gropi (din volan cred)

Am fost plecat de paste. Traseul ... Iasi - Botosani - Roman - Bacau - Onesti - Brasov - Sibiu. Consum de 5.8 parca. Am mai calcat-o putin. Am stat de paste in sibiu.

Inainte de sibiu cu vreo 20 km, am impuscat o amenda :)) dar baietii au fost mai mult decat de treaba :D. Am depasit 3 masini pe linie continua, si aveam politia in spatele meu la cateva masini. Au zis initial ca-mi iau carnetul .... bla bla, amenda de 3 milioane .... Pana la urma mi-au scris in pv ca nu imi merg luminile si ca le-am remediat pe loc :D :D si amenda de 100 lei, adica 50 lei pe loc. Spaga ... doar le-am dat impresia ca le dau, ca la urma le-am dat pe de laturi :)) se uitau si ei cam crucis cand au vazut ca nu le dau nimic :)))

Apoi Sibiu - Oradea. mers usor. scos consum de 4.9 parca (am resetat la plecarea din sb CB). Apoi trecut granita prin Bors si mers spre Budapesta. Drumul bun, intins ... am calcat-o = consumul a crescut pe la 5.7 .

Trecut pe langa budapesta si mers mai departe spre austria (viena). In austria bineinteles ca NU am ratat Parndorf-ul :D :D :D. Este superb ... cumparaturi etc etc. Ce m-a mirat este ca in austria la parndorf era PLIN de romani. Pe la fiecare colt auzeai vorbind romana. In parcare, o treime din masini erau de romania (romanii astia nu rateaza nici un loc, peste tot sunt)

Apoi plecat mai departe spre Viena. Consumul era undeva pe la 5.8, prinsesem autostrada de-acu.

Masina pe autostrada se comporta excelent, dar motorul se simte ca e micut. Pana la 120-130 e silent. De la 130 in sus, devine cam prea zgomotos. Duce usor pana la 160, Peste 160 nu prea am dat ca aveam limitator de viteza in dreapta.

Consumul la 140 km/h = 7%
Consumul la 160 km/H = 9%

Daca altcineva are alte consumuri la mers constant la vitezele alea sa-mi spuna.

Prin afara tarii nu am stat prea mult, doar vizitat, vazut si pelcat. Am facut prostia sa intram in Budapesta, in oras. Cu toate ca nu s-a zis din tara sa nu cumva sa intram , dar na ... stiti cum e romanul :D :D. Am zis ca era ora 2 noaptea si ca nu e aglomerat ... 3 ore ne-am invartit pana sa iesim din budapesta. Nu aveam gps, si harta aveam doar a europei, unde nu erau trecute drumurile nationale ale fiecarei tari. Dupa ce am cumparat intr-un final dintr-un peco o harta a ungariei, am reusit sa iesim cu bine din budapesta :). Mare mai poa` sa fie orasul asta.

Cum am intrat in tara .... parca am intrat intr-o gaura neagra. Masina troncanea din toate incheieturile. PROASTE drumuri mai avem :( :(. Am intrat pe la o granita mai din nord, apoi am coborat spre Oradea. De-acolo spre cluj, apoi TOPLITA, Atentie, nu treceti prin toplita. Drumul e prea prea bombardat (stiu si de ce acel drum nu il repara nimeni, dar nu vreau sa creez vreo polemica)

Acu sa vedeti cat sunt de nebun :) In prima zi, cum am trecut in ungaria, am innoptat langa budapesta la un motel. Apoi dimineata la drum, budapesta, tranzit, apoi viena, apoi parndorf (de pe la 13 pana la 19 cand s-a inchis am stat acolo) apoi viena, mancat o pizza naspa in viena, apoi intoarcerea, budapesta, intrat, pierdut 3 ore, plecat mai departe spre romania. intrat in romania. Luat somn pe bancheta din spate cateva ore, pana la cluj. de la cluj iar condus pana in botosani. DOAR eu. De dimineata de la 10 pana a 2-a zi dimineata la 10 condus intr-una, cu pauza de la parndorf. Apoi de la ora 13 si ceva condus tot eu pana seara la 11 cand am ajuns in bt. Prietenii mi-au zis ca-s nebun. sa-i cred :D :D :D ?

Troncanitul de pe fata tot mai exista. Cand am intrat in tara am avut reintalnirea cu el :evil: Nu stiu ce-o sa fac. Ma gandesc sa fac o plangere oficiala catre importator. De-acu m-am saturat sa merg la Vaslui sa imi gadile ceva sub volan sa mai unga un surub. si doar sa se amelioreze, nu sa dispara de tot. Ce e de facut ?!!?!?

A 2-a zi m-am intors in iasi (din bt) am mers la consum. Aveam 4.6 cand m-a prins un radar doar cu 89 in localitate :oops: . Nu am avut cum sa vb cu ei, ca erau multi politisti, sefi de-ai lor. alte masini oprite. Mi-a zis direct sa astept la masina. Verdictul 300 lei amenda (150 platita pe loc) si 4 pct penalizare. Primele mele puncte (cei din sibiu nici macar puncte penalizare nu mi-au dat :D :D )

Pana la iasi m-am enervat si am urcat consumul la 4.9 :P

Masina are acum vreo 10.400 km.

Parti naspa la masina : un greieras FFF disperant undeva in stanga de unde vine centura din partea de sus. Un zbarnait de ma lua naiba. In bord uneori de pe mijloc - dreapta ... (credca o sa incerc cu o radiera :P, prietenii stiu de ce :D :D). Apoi ce ma mai enerveaza. Imi scartzaie uneori bucata de plastic din stanga pedalierului. Cea pe odihnesti piciorul stang. SCARTZAIE !! Se linisteste pt putin timp la aplicarea unui picior mai zdravan. Dar ... nush, sa sesizez acest scartzait la revizie ?!

Mai zdrangane belea de tare si numarul pe hayon. trebui sa dau jos suportul si sa pun niste burete presat intre el si tabla sa se potoleasca.

Cam atat :)

Poze ... am sa incerc sa postez cateva in albumul de la semnatura :) curand :D

Numai bine la toti.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Cel mai bine e sa faci o lista si la revizie sa reclami tot ce ai descoperit.
Si DA prietenii tai au dreptate :P
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

voxdaon
Posts: 37
Joined: 03 Mar 2008, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Post by voxdaon »

O singura intrebare> cum imi pun poza la avatar si cum fac sa pun mai multe poze cu masina sa o vedeti toti?
Va rog...raspuns!
Multumesc!
KIA CEE'D 1.4 GSL LX BEST Piston Grey(2008) B 911 W D G ( WarDoG).

cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cash »

...la Pandorf nu sunt multi romani...ci numai romanii se duc acolo :)))) hihi (or fi si vreo 2 unguri rataciti poate...:))
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Se vede ca ai fost pe acolo :lol:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Multumesc pentru ca ne-ai impartasit din experienta ta cu dealerul de la Vaslui, Rodav. Acolo o sa merg si eu pentru toate cele necesare pentru masina mea [ revizii, reparatii ]. Cautam un service mai bun [ profesional, prin preturi si prin atitudine ] decit cel de la Iasi...
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Parerea mea e ca oricine e mai bun decat Klado.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Da, asa e... si cred ca migratia celor de la Iasi, posesori de Cee'd, va fi in numar din ce in ce mai mare... Poate pe la anu', pe vremea asta, cind Klado se va mai fi cizelat, o sa le mai acord o sansa... Pina atunci, desi sper sa nu fie nevoie, vizitez Vasluiul!
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Saracii (cei din Vaslui), cand am trecut pe la ei se plangeau ca le vin prea multi din zona asta(Iasi-desi avem service, Botosani, Suceava, Focsani etc).

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

lasa, nu le plange de mila :)
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”