Inca un CEE'D la Piatra Neamt....

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Inca un CEE'D la Piatra Neamt....

Post by chit »

Salutari la toate lumea.....

Dupa 2 luni de urmarit acest forum a venit vremea sa trec la "actiune".

Ieri am reusit sa-mi vand Loganul.... am sunat la Alti Motors Bacau si spre surprinderea mea aveau Best-uri pe stoc.
Astazi am fost la ei am platit avansul, diferenta prin credit auto saptamana viitoare.
Daca aveti ceva recomandari ar fi binevenite. Eu m-am gandit la Raiffeisen, nu te obliga sa faci Casco, iar rata e OK.

Sa nu uit...... CEE'D GSL MT 1,4 Echipare BEST, Culoare priston gray.


O seara placuta.....

christian82
Posts: 62
Joined: 24 Feb 2008, 12:58
Auto:
Location: Bucuresti

Post by christian82 »

Sa nu faci casco la masina noua? Mie mi se pare o nebunie, la cum se circula azi :shock:
1.4 GSL LX MT BEST piston grey
comanda: 22.02
serie: 06.03
livrare: 28.03
http://picasaweb.google.com/cristianvoi ... istianSKIA

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Post by chit »

@christian82


Casco fac 100%, dar unde vreau eu, nu unde vrea banca....

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

sa sti ca nu-i tocmai rau sa faci unde vrea banca. Sper exemplu eu am luat un credit auto de la Volksbank si mi-am facut prin ei asigurarea casco la Generali 1800 pe un an intreg.

In caz ca doamne fereste se intampla ceva ei au un motiv in plus sa fie seriosi pt ca in caz contrar relatia lor cu banca ce le aduce clienti risca sa aiba de suferit....
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Post by bobu05 »

Eu zic sa te feresti de Raiffeisen. Sunt niste nesimtiti. Comisioane la greu. Incearca sa faci o comparatie cu Alpha Bank. Eu la ei am facut. Mi s-au parut cei mai tari. Si casco la BCR.
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

@Bogdang

Foarte bun exemplul dat de tine, iti spun eu care sunt patit. :roll:
Cei de la Generali au virat banii de dauna totala la Volksbank in 2 saptamani, desi termenul maxim era de o luna. Nu ma asteptam sa ii vireze mai devreme de o luna....
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Post by chit »

Hai sa discutam pe date mai exacte:
credit auto 7000 euro pe 5 ani

Asta am gasit pe teren:

Unicredit: rata 150-137 comisione acordare 280 euro
RAIFF: rata 144 comisione acordare 30 euro
Alpha Bank: rata 148 dobanda fixa primul an, comisione acordare 160 euro
Volksbank: rata 166-135 comisione acordare 35 euro


Ce parere aveti?

Johnny27

Post by Johnny27 »

Pai dupa ceea ce dai tu aici, Raiffeisen pare cel mai avantajos.

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mirciulika2007 »

Da, Raiffeisen pare cea mai buna varianta, asta e motivul pentru care si eu m-am dus la ei, luandu-mi o mega-teapa. Adica sa nu va imaginati ca va dau creditul in 48 de ore, cum scrie pe site sau cum m-a mntit, nenea ala care era cica consilier de credite.

La mine a durat 2 saptamani!!!

Prin urmare: daca aveti o rezistenta crescuta la frustrare si nu va deranjeaza sa va duca aia cu vorba cam 2 saptamani, mergeti la Raiffeisen. O sa va cam enerveze, dar hey! clientul nostru, sclavul nostru, nu?

Pe de alta parte, ma bucur ca mai apar Cee'd-uri in Piatra. Cand mai trec pe la parintii mei, macar o sa fim mai multi cu Kiutze :P
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

cmg_george

Post by cmg_george »

Sigur sunt toate comisioanele incluse in rata?
Eu la Wolksbank ieseam cel mai bine cu rata(este drept ca o suma dubla).
Creditul mi l-am aprobat in 3 zile si banii i-au livrat a doua zi dupa ce le-am dus factura si le-am zis ca masina este in tara.

User avatar
bobu05
Posts: 621
Joined: 15 May 2007, 13:33
Auto: BZ-21-NBA
Location: Buzau

Post by bobu05 »

cel mai bine e sa le ceri la fiecare in parte un desfasurator pentru aceeasi suma si aceeasi perioada. Inclusiv costuri suplimentare, comision rambursare, casco etc
BZ-21-NBA, Sportage 1.6 TGDI 7DCT Gt-line black pearl sosit 07.11.2017, 50000 km
Bz-07-NBA, Xceed 1.5 TGDI 7DCT Style plus MY21, 25000 km

tymy09
Posts: 31
Joined: 05 Sep 2007, 19:09
Auto: DUE
Location: xfrxx

Post by tymy09 »

Eu recomand credit in lei, atata timp cat ai salariul in lei. Si aveti grija ca la creditele in euro dobanda este fixa doar in primul an, dupa care vai si amar. La prima vedere este avantajos creditul de la Raiffeisen, dar asta este numai pentru primul an, dupa acea dobanda BIBOR + marja bancii. Doar ati vazut ce s-a intamplat in ultima jumatate de an cu euro. Eu am facut credit auto la Volksbank, dabanda efectiva la leu este 11,7, iar mai mica nici ca am vazut. Calculati in functie de suma totatla de plata (dobanzi, comisioane si ratele aferente).

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Post by chit »

Multumesc foare mult pentru sfaturi.

Gata.
Credit auto la Raiffeisen, dobanda variabila pe toata perioada.
Conform Ziarului Financiar e cel mai bun credit auto de pe piata(sper sa fie).
Consilierul de credite mi-a promis ca in max 48 ore se aproba.
Sper sa nu dureze mai mult....

Din momentul in care banii ajung in contul dealerului cat mai dureaza pana cand poti ridica masina?

Poate reusesc sa o ridic saptamana asta....

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Post by chit »

@mirciulika2007

In afara de timpul de asteptare ai mai avut ceva probleme? Gen comisioane ascunse?
Am mai discutat cu 2 persoane care au avut aceasi problema: timpul de asteptare, in rest totul ok.

Avand in vedere ca am luat masina de pe stoc, o sa stau si 2 saptamani daca e nevoie....

Lucian62
Posts: 33
Joined: 24 Oct 2007, 23:18
Auto:
Location: Piatra Neamt

Post by Lucian62 »

Acelasi produs bancar am ales si eu, intredevar, 2 saptamani am asteptat aprobarea lui din motive procedurale imputabile bancii (adica nu se inteleg cei din teritoriu cu cei de la centrala care aproba creditul).

@chit
Creditul nu are comisioane ascunse, altele decat cele de care stii si tu, si gandeste-te ca mai bine stai in ceva stres 2 saptamani, pana la aprobare, decat sa stai 5 ani ca ai ales un credit prea scump. Masina o ai deja rezervata, nu ai cum sa o pierzi.
Oricum timpul va fi cel care iti va spune daca ai ales un produs bancar bun.
Kia Cee'd 1.4 GSL LX MT Best, Pewter Beige,

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”