MihaiM's

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Post by buggyba »

Gogu, traetze-ar famelea, manca-ti-as, :lol: super poze, in setea mea de vazut Black Pearl au fost ca o oaza in desert.
Multumesc.
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Post by cmihai »

buggyba e tare black pearl eu il am :D

azi l-am luat si cred ca vine cel mai bine la ceed in special la lx best

parerea mea e mai greu de intretinut dar e super

Edited by andrei0241: incearca sa folosesti functia Edit cand ai de adaugat niste idei post'ului precedent

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Tu in primul rand ai masina ... noi nici pe aia .... Sa-mi vina masina ca poate sa fie si pe bej ca nu ma deranjeaza ..... Sa o vad in fata blocului ... inconjurata cu sirma ghimpata, cu patru cuiburi de mitraliere in colturi, senzori de miscare si cimp de mine Claymore pentru descurajarea pensionarilor cu chef de zgarieturi pe portiere. In caz ca este unul mai antrenat cred ca pun si dobermani in zona .... Cap_PDT_01_02
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

VOLAN IMBRACAT IN PIELE - Va dati seama ce spume am pe mine la ora asta...........Mama cat l-am batut la cap pe dobitocul ala care mi-a vandut masina si nu si nu ca nu se poate pe BASE. Uite ca se poate si avem si dovada. Va dati seama ..pe 03.05 se putea pune si pe 23 cand am facut eu comanda brusc nu mai era disponibil. Probabil intrasera in fibrilatii ca se pun prea multe optionale pe masina si obosesc aia la fabrica.
Mama ce handicapati de dealeri de cacao avem in tara asta. Cred ca daca nu o comandam de la Baneasa era mult mai bine...
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Consumul mediu a scazut la 11.4 astazi dimineata, dar am mers bara in bara doar la semaforul ala de la Academia Militara, vreo 3 stopuri. In rest liber. Apropo de consum, acesta cred ca e influentat si de dimensiunea pneurilor care la mine sunt de 205.

Deja mi-am facut o impresie si despre suspensie. Pot spune ca pt mine e excelenta. Nu nici moale sa ma balangane dar nici nu troncane la linii de tramvai sau gropi. Are zgomotul ala infudat de masina inchegata. Cei drept n-am luat nici una prea mare pana acum. Probabil conteaza si dimensiunea de R16 destul de mare. Initial imi parea rau ca nu pot avea de R17 la roti dar apoi mi-am dat seama ca alea au talonul mai mic ceea ce e un dezavantaj la troncaneala. Ma mai bucura faptul ca nu aud nimic suspect la directie ca alti colegi.

Pe gerul de azi dimineata am testat si incalzirea scaunelor. Super misto :P
Din cauza ploii am folosit si stergatoarele. Lichidul de spalare e pulverizat misto pe prima treime a inaltimii parbrizului. Nu sunt 4 jeturi cum aveam la Fiat. E pulverizat mult mai bine sa acopere ca lumea.


In privinta modului de folosire,am gasit in manual doar ca in primii 1000km sa nu se supratureze si sa nu se franeze brusc. Nu se specifica in cifre nimic legat de turatie. Tot in manual, la mententata, scrie ca in regim aspru de folosinta, uleiul e bine de schimbat la 7500. Si cred ca la noi conditiile sunt destul de nasoale. Asa ca macar la 10.000 cred ma duc.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

M-ai distrus Mihai :D trei posturi care spun acelasi lucru. Bestial, :mrgreen: incearca sa folosesti butonul edit pina in 10 minute. Tocmai credeam ca ai scris trei posturi cu detalii despre Ceed cand colo era acelasi....
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Evident ca influenteaza si faptul ca rotile sunt mai late la R16, insa la cat de mult variaza celelalte conditii, nu cred ca asta ar duce la o diferenta sesizabila de consum.

Clar, despre ulei, 20 000 km sunt mult totusi. Cu ce ulei vine masina? Care e uleiul recomandat in cartea de service si cati litri intra?

Cat despre primii 1000km, cred ca e mai important sa nu franezi brusc decat sa nu o turezi :)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Mi se pare ca uleiul este ARAL
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

@Vietnam eu nu vad decat un post :shock: Sau te referi ca zic intr-una despre consum?

N-am apucat sa vad in carte dar Aral este uleiul.

Inapoi la consum :D Toata ziua a oscilat intre 11.1 si 11.4. La iesiere pe DN1 era 11.4. Am fost pana in Snagov si inapoi iar consumul a scazut al 9 pana am ajuns la Bloc. Pe DN1 trafic destul de infect pana la Academia de Politie. Din cauza grindinei (M-A PRINS GRINDINAAAAAA) si a ploii am folosit si aerul si incalzirea la scaune si luminile si proiectoarele si tot ce era electric prin masina :lol:

Acum am si ceva poze dar n-am cablu sa le dau jos :roll:

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Apropos de zgomot, m-a intrebat o fata care Cerato si Sorento, daca masina e diesel. Tacane asa putin la relanti.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@MihaiM ... postasei intr'adevar 3 post'uri. Primul continea doar 2 alineate, al doilea 3 alineate, iar ultimul e cel care a ramas postat, restul le'ar sters eu ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Lol, chiar ma miram de ce nu le vad. Si cred ca stiu ce am facut. Am dat back cand am vrut sa adaug ceva, in loc de edit :oops:

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

MihaiM wrote:(M-A PRINS GRINDINAAAAAA)
ceva urme pe tabla de la grindina? o avea tabla destul de groasa?
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Mihai ... si poze tot nu ne'ai pus ... :(
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Nu stiu cum se pun aici pe forum asa ca iata:

http://mybmw.ro/kia/photo.htm

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”