car_x

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: car_x

Post by balbo_x »

Salutare jurnalule,

Ce s-a mai intamplat in ultima vreme?
Dupa cum mi-am promis, am reusit sa lipesc bordul de rama de aerisire. Nu a iesit perfect, dar sunt multumit. Au ramas greieri doar in consola centrala, dar se va rezolva si asta in curand.
Din asemenea, masina a trebuit sa stea aproape 3 saptamani in service, unde a primit un tratament de infrumusetare.
Numai bine pana data viitoare!
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: car_x

Post by balbo_x »

Din pacate, nu pot scrie doar de bine in acest jurnal.
In cursul acestei dimineti, din graba, nervi, neatentie, am provocat un accident, din fericire fara victime si mari daune.
Masina mea are capota indoita si bara fata zgariata; cealalta masina (un Logan) are doar bara spate zgariata, impactul avand loc in franare. Probleme nu au fost, am facut amiabila, eu fiind singurul vinovat am predat rca. Din pacate asigurarea casco a expirat la finele lunii trecute si urma sa o reinnoiesc saptamana asta (ghinion). In consecinta, reparatiile le voi suporta eu.
Am fost deja la un service pentru o parere si mi-a dat un pret de aproximativ 650 lei pentru urmatoarele:
- capota indreptata si vopsita;
- polish bara.

Numai bine si drumuri usoare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: car_x

Post by Ogy »

Imi pare rau! Stiu cum te simti, eu fiind "expert" in accidente cu a mea :) Bine , pana acum nu am fost eu vinovat...dar.
Rezolvare rapida si sanatate!

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: car_x

Post by balbo_x »

Multumesc de urari Ogy, asemenea. Si eu am avut destule, din fericire niciunul grav. Dar asta e primul provocat de mine in 13 ani de condus si ma oftic ca nu am fost suficient de atent la ce se intampla in jurul meu. Sper sa rezolv saptamana asta si sa nu fie altcevain afara de ce e vizibil.

Numai bine!
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: car_x

Post by balbo_x »

Se pare ca la mine prostia si ghinionul merg mana in mana.
Duminica, prin amabilitatea unui agent de la circulatie, am aflat ca aveam ITP-ul expirat de doua saptamani :( .
Drept urmare, m-a lasat fara talon si m-a "incaltat" si cu o frumoasa amenda. Astfel, acum trebuie sa merg la RAR pentru a face ITP-ul si apoi sa imi recuperez talonul.

Intrebare: stiti cumva daca trebuie sa fac neaparat in Bucuresti si ce verifica in special la inspectie?

Numai bine!
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: car_x

Post by BAU »

Ti-au spus cei de la politie ca trebuie sa mergi neaparat la RAR in Voluntari sau Grivita ? Acestea fiind din Bucuresti.
Si ei efectueaza inspectii ITP dar ITP-ul ar trebui sa se efectueze la oricare service autorizat RAR pentru efectuarea acestei inspectii, de oriunde.
Trebuie sa mergi cu CIV-ul masinii (oricum era obligatoriu ) intelegind ca ti-au luat talonul.
La verificare nu se urmareste nimic special in afara unei revizii obisnuite ITP , se pune accent pe siguranta :Identificarea seriilor de sasiu si motor, lumini , frine, poluare , aspect.
Pentru ca nu mai ai talon , ar trebui sa se elibereze un fel de certificat de verificare cu care mergi la politie. Acum nu mai stiu daca pe talon iti vor pune stampila de ITP cei de la politie ( au si ei acest drept ) sau te vor trimite cu certificatul inapoi la service pentru a-ti pune ei stampila.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: car_x

Post by balbo_x »

Multumesc de raspunsul cuprinzator. Agentul a spus doar ca trebuie sa merg la RAR, nu a mentionat nici un loc. A adus in discutie doar ceva legat de Udriste, dar imi face parere ca de acolo ar fi trebuit sa iau talonul in cazul in care eram din Bucuresti? Eu am presupus direct ca doar la rar as putea face itp-ul in conditiile astea.
Totusi, o sa sun la Politie sa intreb daca trebuie sa merg doar la RAR sau pot face si in alta parte.

Numai bine si multumesc inca o data!
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: car_x

Post by BAU »

Asa este , din Udriste se ridica permisele si taloanele retinute daca proprietarul autovehiculului are domiciliul legal in Bucuresti.
Ar trebui sa afli asa cum ai intuit si tu daca trebuie verificare ITP doar la RAR ( aici trebuie programare , asteptarea este mai lunga si uneori sunt mai rigizi ) sau la o unitate autorizata RAR pentru efectuarea inspectiilor ITP.

Succes , sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat , poate mai ramin si altii fara talon daca uita de inspectia ITP :mrgreen:
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: car_x

Post by Ogy »

Am mers eu vreo 4 luni fara ITP, noroc ca a trebuit sa-mi cumpar rovignieta ca altfel cred ca mai mergeam pana ma oprea garcea....
Vezi la itp sa ai in vedere cauciucurile (in perioada asta ar trebui de iarna dar nu cred ca e obligatoriu) sa fie la dimensiunile inscrise in carte si la becurile de pe faza scurta (sa nu ai hid xenon sau becuri ce se aseamana cu acestea ). Banuiesc ca restul masinii e in parametrii.

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: car_x

Post by balbo_x »

Tu ai avut noroc, se pare ca eu sunt acum cel mai ghinionist :). Cauciucurile sunt cele de iarna, in parametri. Problema sunt farurile, am montat lupe in ele, dar le voi schimba cu unele stock.
In alta ordine de idei, azi am intrebat la politie daca este obligatoriu sa merg la RAR sau pot face itp-ul la orice service autorizat si mi s-a spus ca pot face oriunde. Dar...cand am sunat la o unitate care face itp mi-au spus ca ar trebui sa merg la RAR pentru asta. In concluzie, maine dimineata o sa sun la rar sa ma lamureasca ei.
Revin cu noutati. Numai bine
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: car_x

Post by BAU »

Incearca sa nu nu ajungi la RAR .
Asa cum am zis, uneori sunt mai catolici decit Papa si mie nu prea imi plac pentru ca dureaza mult , chiar cu programare .
Incearca sa apelezi la un service mai apropiat de tine si sa insisti ca asa ti-a recomandat politia .
Probabil ca te-au pasat deoarece le trebuie si talonul pe care tu nu-l ai si nu au stiut ce sa faca .
Mai insista la altii si daca nu merge , nu ramine decit cel mai apropiat RAR .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: car_x

Post by balbo_x »

Asta vreau si eu, sa nu ajung la RAR. O sa mai incerc sa sun in cateva locuri unde stiu ca fac ITP sa vad ce spun si ei. Daca nu voi avea nici un raspuns favorabil, voi merge la RAR, cred in Buzau, talonul trebuind sa il recuperez tot de acolo.
Numai bine!
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: car_x

Post by BAU »

Din nefericire cam aceasta este rezolvarea .
Succes, si tine-ne la curent,
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: car_x

Post by balbo_x »

Din pacate doar la RAR se poate face itp-ul in cazul meu. Astfel, se pare ca voi merge saptamana viitoare la RAR Buzau si daca totul merge conform planului, in aceeasi zi sper sa imi recuperez si talonul. Intre timp am de dat foliile de pe geamurile fata si stopuri jos. Vreo idee, merge cu feonul?
Acum intrebarea e daca l-au trimis cei de la Bucuresti la IJP Buzau.
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: car_x

Post by BAU »

Din cite stiam eu (dar s-ar putea totusi sa se mai fi schimbat ceva) ,in caz de retinere de permis sau talon, lucratorii MI ar fi obligati ca in termen de trei zile sa trimita documentele retinute, prin curier special sub paza militarizata la serviciile specializate din localitatea de domiciliu al proprietarului sau din orasul resedinta de judet.
In cazul tau , atit timp cit ai dovada ( certificatul ITP) esti acoperit in caz de ti se intirzie eliberarea talonului.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”