Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by panzer »

@crinamatei - ai senzori de parcare pusi de dealer? alarma pusa de dealer? Deja s-a umblat la masina si mai ales, deja s-a umblat sub bord. Nu scartie nimic in usi desi sunt prinse in cleme. Mai grav este cand se umba in bord si atunci poti sa te trezesti cu diverse lucruri care zdrangane pe acolo. Din pacate am aceasta problema la ceed-ul 2008.

@eugenflorinmanea: spun aici live, ca poate mai intereseaza pe cineva. Vezi pozele din topicul asta. Sunt explicite. Acolo gasesti si pretul pe care l-am platit eu la Be-Loud pentru asta.
Dar cu materialul luat de la ei silent coat e mai mult o operatiune DYI. Materialul e ca un scotch f gros (2mm) care se lipsete pe partea metalica a usii. Daca stii sa dai fata usii jos chiar nu e o problema. Nici manopera nu e scumpa pt asa ceva.
Altii prin oras te indruma catre Dynamat care e cam de 2 ori mai scump.

Si Nesta3 are un proiect similar chiar mai ambitios. Sunt sigur ca o sa ne tina la curent. In functie de rezultatele lui o sa continui si eu cu isonorizarea portbagajului. Apoi ne mai gandim.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by quelloo »

Felicitari pentru achizitie!
Asteptare usoara.

:p si eu il astept pe Nesta cu insonorizarea aia. poate ma bag si eu la asa ceva dupa sezonul de nunti :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by crinamatei »

panzer wrote:@crinamatei - ai senzori de parcare pusi de dealer? alarma pusa de dealer? Deja s-a umblat la masina si mai ales, deja s-a umblat sub bord. Nu scartie nimic in usi desi sunt prinse in cleme. Mai grav este cand se umba in bord si atunci poti sa te trezesti cu diverse lucruri care zdrangane pe acolo. Din pacate am aceasta problema la ceed-ul 2008.
Senzorii de parcare sunt de fabrică cu tot cu integrarea în bord, la fel și alarma doar ca asta e minimala adică doar ușile și capota sunt active fără senzor de șoc sau altceva

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by eugenflorinmanea »

Deci cat a costat jucaria?
SAAB 9-5

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by zaboss »

panzer wrote: Sunt niste actiuni care imi place sa le fac la masini noi parte din pretul de achizitie practic:
- set nou de jante pentru iarna sau vara dupa caz. (sa nu mai schimb pneurile)
Felicitări pentru achiziție. Vezi că sistemul Kia de senzori de presiune nu e tocmai prietenos cu schimbarea jantelor, trebuie să o faci la reprezentanță ca să-ți inițieze senzorii fiecărui set. Și eu planificasem un set de jante, dar am renunțat la idee la gândul că trebuie să merg la reprezentanță să schimb roțile. Dacă vreunul din cei doi ar oferi găzduire pentru anvelope, ar merge.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by panzer »

Am cautat de am ametit prin contract sa gasesc undeva daca Spring / Best are senzorii de presiune in roti sau nu. N-am gasit. Poate am scapat si n-are. :)

Asta e chiar culmea: sa iti convina sa n-aiba unele chestii! Pe mine m-a bucurat ca best-ul nu are directia in 3 moduri!

crinamatei
Posts: 186
Joined: 06 Feb 2014, 14:59
Auto: kia ceed
Location: Constanta

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by crinamatei »

panzer wrote: Pe mine m-a bucurat ca best-ul nu are directia in 3 moduri!
pai de ce, ca nu iti lua nimic din ce ai, ba chiar iti dadea ceva in plus. iar un buton pe volan in plus nu cred ca deranjeaza, pe langa cele multe care sunt deja

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by zaboss »

Din câte știu, senzorii de presiune sunt obligatorii după 1 noiembrie 2014, deci cel mai probabil îi ai.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by panzer »

@zaboss - ai dreptate: nu scrie nicaieri dar toate masinile il au. :( Pentru jante noi se adauga aprox 1000 lei pentru un nou set de senzori. Not good. Ne mai gandim ce facem cu senzorii. E comod sa schimbi cu janta cu tot.
@crinamatei - probabil ca ai dreptate. Imi dadea ceva in plus. Butoanele de pe volan m-au cam derutat la test drive. Dar n-am avut masina pentru mult timp. Sunt convins ca ma voi obisnui cu suita de butoane. :(

Acum tb sa ma obisnuiesc cu 4 saptamani de asteptare!

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by zaboss »

Asta stau să mă gândesc și eu. Nu e vorba de cauciucuri, ci de jante. Am experiența Lagunei, unde am același set de jante și în 9 ani s-au dus naiba.
Având două seturi, se păstrează mai bine. Din păcate, nici IMG, nici MIT nu oferă și varianta hotelului de anvelope, iar în altă parte mi-e frică să țin anvelopele cu tot cu jante. Pe de altă parte, planul este să nu mai țin mașina după expirarea leasingului și nu cred că 2 seturi de jante mă ajută la buy-back. Și mai e și aspectul că nu poți face operațiunea de schimbare a jantelor decât la reprezentanță.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by panzer »

Cea noua are jante de tabla. Dar se potrivesc jantele de la Ceed 1 la Ceed 2 si am deja un rand de jante de aliaj aproape noi. Deocamdata se pare ca la Ceed 2 cam stam cu jantele din fabrica si schimbam gumele old fashion way!

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by panzer »

Revizia la gaz :119.000 km
De data asta aratau mai rau filtrele dupa 25.000 km decat prima data. De unde trag concluzia ca ori Lukoil a schimbat iarasi furnizorul cu unul mai de rahat ori cei de la Art Oil sunt mai slabi calitativ pt ca eu numai de la astia alimentez ca ei sunt in drumul meu: am renuntat la a mai alerga dupa Petrom-uri. Unde se termina gaz-ul acolo alimentez.

Ca si prima data m-am vaitat ca nu mai fac 440 km cu un plin si doar in jur de 400 km si iar mi-au spus ca este totul normal desi cred ca de data asta i-au mai taiat un pic din gaz. O sa fac o poza sa va arat unde au umblat.

Mi-au facut un test interesant: m-au lasat sa ascult fiecare injector in parte. Intr-adevar nu suna exact la fel fiecare dintre ele.

PS: noua jucarie s-a produs! Habemus VIN =D>

manuko
Posts: 9
Joined: 23 May 2015, 20:24
Auto: Seat Cordoba

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by manuko »

Salut,

Ai ales oferta spring edition + tichetul rabla sau ai configurat-o cum ai vrut + tichetul rabla ?!

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by panzer »

Am luat un spring pre-comandat de ei.

manuko
Posts: 9
Joined: 23 May 2015, 20:24
Auto: Seat Cordoba

Re: Panzer's Kia Ceed 2008 Machine Silver

Post by manuko »

Daca-i vorba de: new cee'd 1.4 GSL 6MT LX 11,981.00 € (pret fara tichet), mi se pare o o oferta foarte buna !

Felicitari ! =D>

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”