[Jurnal de bord] Pro_Ceed Best 1.4 109 CP

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

Suna-i si intreaba-i de card. Eu asta o sa fac, chiar daca am masina de la inceputul lui martie...

Daca ai facut comanda la Mit Motors Baneasa si nu ai vorbit altceva cu dealerul, atunci va trebui sa iti cumperi singur pachetul legislativ.
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

nu mi-au dat trusa medicala sau extintor.Singura chestie am primit presulete de cauciuc.

Va anuntz si pe voi ce am rezolvat cu cardul ala

shustrik
Posts: 159
Joined: 28 Feb 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by shustrik »

tzaphoo multumesc pt raspuns. nu stiam despre asta :D

MrDjBthu trusa stingatoru si triughiul ti le cumperi singur, eu unu le-am luat din carrefour baneasa si am dat cam 65RON, vezi ca la ei la kia e in jur de 1,5 mil asa ca nu se merita. Oricum mie nu mi-a cerut sa-i prezint trusa asta obligatorie, desi in procesul de predare-primire scria ca l-am adus cand am luat masina :) Tot ce am primit au fost covorasele din interior si un breloc, nimic mai mult.
KIA CEE'D 1.4 GSL BEST BLACK PEARL
ODO: 134.500KM

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

Am trecut astazi si l-am intrebat de card...Cica in ca nu sunt gata dar m-a asigurat ca il voi primi :)

L-am mai intrebat si daca pot instala o alarma la un service agreeat de ei.Singurele servece-uri in care m-a trimis sunt cele ale lor...pass pentru ca au niste scoruri foarte mari.

M-am dus pana la urma la un service pe drumul sarii unde am montat o alarma Astra 100 la 290ron cu tot cu manopera.Defapt era 240 ron cu tot cu manopera dar mi-au mai cerut 50 ron ca sa o lege la inchiderea centralizata :|
Am vrut ceva simplu care sa imi deschida usile din buton si sa urle cand e cazul..nu am nevoie de pager & all that.

Am colindat vre-o 4 service-uri pana cand l-am gasit pe asta.vrea sa zic ca toti sunt pe japca "ce model e masina , ce an de fabricatie " mai mai ca ma intrebau si cat am dat pe ea....toti faceau pretul dupa modelul masinii.

Mi-a cam stat inima in loc cand l-am vazut pe ala ca mi-a dat consola centrala jos sa lege alarma la avarii :shock:

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

nasol, si de aia de la falcon nu ti-au zis ?
tu la astia ai mers asa de capu tau ?

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

da am mers asa de capul meu la un service autorizat R.A.R si am terminat treaba.

sincer sa fiu nu dau 2 bani pe amenitarile lor cu pierderea garantiei.M-am convins de faptul ca sunt jepcari cu scorul pe care il cer pe alarma.
Plus ca mi-e peste mana sa ma duc din Dr Taberei in pana in Baneasa sa-i montez alarma.

Zen
Posts: 41
Joined: 13 Apr 2008, 00:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Zen »

Mda, deci eu mi-am luat oarecum teapa de la dealer. Initial m-a intrebat daca vreau sa-mi puna alarma pe ea, gratis, asa cadou de la ei, ca e a doua masina care o cumparam de la ei...
Intre timp s-au rasgandit si au zis ca m-ar costa 420 lei si ca imi dau reducere substantiala de la 1000 lei. :smt021 Sunt foarte curios daca face si oua ochiuri la banii aia. :orcass: Eh... macar e treaba facuta la ei in service, asa ca sper sa nu mai fie probleme.
KIA Pro_CEE'D 1.4 GSL BEST So_Red + alarma Maat :D

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

pai alarma la ei te costa 750 roni.Daca tu dai 420 inseamna ca ti-au facut o reducere de ~100 eur care nu-s de colea :) si vorba ta e un lucru facut la ei in service
oricum sunt zgarciti pe partea de "cadouri"

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

mda.
am parcat aseara intr-un copac si am reusit sa ciobesc geamul la stopul de pe stanga.s-a spart cam un sfert din el.

dupa ce am injurat si mi-am facut autocritica , am pus mana pe un superglue si m-am apucat sa il refac.
De la distanta nu se vede , iar de aproape se vad crapaturi pe el.

Are cineva idee de unde pot sa cumpar un geam pentru stop ?
din cautarile mele nu am reusit sa gasesc nimic concret.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Doar geam pentru stop nu cred sa gasesti, din pacate ... Daca zici ca nu e clar vizibil ... lasa'l asa. Singura optiune pentru a il schimba ar fi stop nou ... ceea ce nu prea se merita financiar ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

baga casco la inaintare!
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Oare merita, daca are franciza aia de rahat de 100 de euro? (pfui, cati "de" am reusit sa bag)
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Post by par »

@tzaphoo : sorry pentru incident ... nasol ca o venit asa repede.
Cind ti-au montat alarma au intervenit "distructiv" asupra unor cabluri etc. Adica, potzi lua alarma jos fara sa se vada ca s-a intervenit asupra instalatiei electrice a masinii.
Merci.
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

nu o sa bag casco la inaintare..cel putin nu acum.Am si franciza aia de 100 eur si astept sa se mai stranga (nu ca as mai avea de gand sa repet incidentul)

@par - nu are cum sa nu se vada ca ai montat o alarma.Ca sa iti faca conectica , trebuie sa taie fire sau camasa de protectie.Oricum daca o faci la un service autorizat rar nu ar trebui sa ai probleme.E cam abuziva treaba aia cu pierderea garantiei daca nu te duci doar la ei.

btw:azi mi-u venit numerele definitive si talonul :D

peste 3 saptamani plec in grecia cu ea

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

felicitari pt numere si talon, daca imi permiti sa te intreb cat ti-a luat pt toata treaba asta ? cam in cate zile se rezolva si pe unde trebuie sa mergi ?
si casco nu merita bagat doar pt un stop, fransiza e de 100 euro iar pt cat e restul nu merita sa-ti pierzi bonusul care l-ai primi pt un an fara incidente. aia e, mai multa atentie data viitoare. eu pe al meu il parchez de obicei la juma de metru de orice, gard, bordura tot tot tot :D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”