jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Da, sunt multumit.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by bijj »

Din poze pare ca a iesit super.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by marius_gl »

bijj wrote:Din poze pare ca a iesit super.
Da...! La ce infundat era plafonul, acum este lux! Mai ales ca procedura nu implica revopsire! Ramane sa vedem pe viu daca si cate ape face, dupa indreptare!

Oricum, @xp: Good job! Si multumim pentru pont!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Din cate am observat nu face ape . Doar intr-o anumita pozitie daca stii unde a fost , se vede foarte , foarte putin , in zona cea mai afectata . Eu sunt super multumit .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Astazi am fost in service ( S.A. Braila )cu urmatoarele probleme :
-1.zgomote punte spate
-2.zgomote stanga fata
-3.centura stanga fata "scamosata"
-4.lampi spate cu condens
Rezolvari :
1.s-a verificat , inclusiv tester pentru amortizoare .Concluzia nu exista nicio problema .
2.inlocuit bieleta -pe garantie - =D> =D>
3.s-a facut constatare si s-au intreprins demersuri pentru aprobari si inlocuire( daca se da ok-ul de la importator).Concluziea : mai astept sa vad ce si cum se va rezolva inainte de a face alte demersuri .Nici la o Dacie din "70 nu se scamoseaza centura de siguranta .
4.lampile demontate , uscate la cald si apoi remontate .Concluzie:am renuntat.Astazi dupa ce masina a stat la soare a cam disparut condensul .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by spdblue »

@xp si eu am o parte din centura stanga scamosata + aceiasi problema cu umezeala din lampile spate. :mrgreen:
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Daca te uiti mai bine ai sa vezi ca acel plastic care trece prin el centura este ros iar centura freaca pe partea metalica , fapt care face sa se scamoseze .Deci se pare ca descoperim un nou defect de fabricatie .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Zilele astea am fost la service si mi-a fost schimbata centura de siguranta .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Cu ce pot "unge" chedrele de la portiere ? Geamul la ridicare intalneste un obstacol si revine inapoi .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by DjFuN »

zile sa schimbe culisa cel mai bun remediu.
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Am dat cu un spray lubrificator , luat din Dedeman , si numai am nicio problema .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by alimos »

Desi nu ti-o doresc,problema va reaparea.Am testat si eu o groaza de lubrifianti,si nu de oricare.Am plecat de la W40 (care nu e lubrifiant ci degripant) si am ajuns la o vaselina teflonata uscata produsa de KENT,asta dupa inca vreo doua tipuri de vaseline,la fel uscate.Daca dai cu vaselina grasa,colmatezi tot praful si mustele de pe drum.
Rezultatele s-au cam lasat asteptate.
Am adoptat insa acum 3 luni o solutie pe cat de simpla,pe atat de eficienta pe termen lung.
Desi initial,cand mi-a recomandat-o cineva aici pe forum,m-am enervat deoarecea mi se parea hilara si nu credeam in efectele ei,disperat de geamul de la sofer am adoptat-o.
Este vorba de PUDRA DE TALC. 7-8 lei la orice farmacie. Astupi majoritatea gaurelelor capacului de pulverizare cu un scoch ,astfel incat sa ramana 2,maxim 3,preferabil in linie.
Dai geamul jos si pui pe fata de portiera un prosop,astfel incat sa nu te chinui prea mult cu curatatul.
Pudrezi chederul geamurilor in interior,mai ales partea din fata ,verticala,cea scurta din dreptul oglinzii.Acolo freca la mine.Cred ca geamul e impins spre fata la ridicare.
Dupa ce ai terminat de pudrat,ridici cu grija prosopul,si stergi excesul cu servetel umed sau carpa umeda.Ridici apoi geamul si stergi din nou excesul scos de geam din cheder.

E cam murdaricios,dar DA REZULTATE PE TERMEN LUNG.
ESENTIAL: NU aplica metoda asta PE VANT. Daca bate vantul afara,pudrezi tot bordul,plus scaunele din fata,cotiera,mocheta,etc.
Bafta !
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Cand apas pedala de frana se aude un scartait enervat ca si cum ar freca ceva. La apasarea pedalei se produce un zgomot si se simte un scat .Un remedeiu? A mai avut careva problema asta ? Si alta ar fi daca trag frana de mana si misc usor masina se aude un scartait pe roata dreapta spate . Fara frana de mana, trasa , nu se mai aude .Luna viitoare voi merge pentru RT si poate se va rezolva .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by kTL »

aceeasi problema o am si eu la frana de picior.. de aproximativ 2 luni scartaie ca naiba.. :) merg foarte mult in oras asa ca folosesc mult combinatia frana ambreiaj... mentionez ca frana se aude asa urat chiar din perioada in care am mers mult pe zapada deci bocanci uzi.. eu pun asta pe seama arcului care s-a umplut putin de rugina.. la fel scartaia si ambreiajul inainte sa merg la revizie si sa le sesizez asta, deci sa fie uns cu acea solutie speciala...
cu frana de mana, la fel, am probleme cu rulmentul pe dreapta spate.. scartaie atunci cand opresc si trag frana de mana chiar si la 2km/h (ipotetic vorbind, nu stiu viteza exacta).. am patit insa si sa imi trepideze si sa se simta infranata masina pe dreapta spate.. cei de la service mi-au spus ca e de la rulment dar ca nu e inca de schimbat.. :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: jurnal de bord -xp-kia cee d- 1.4 -BENZINA

Post by xp »

Astazi am facut RT a patra, la ENA Galati - km 36636
1.manopera 147.5
2.filtru ulei 23.65
3.filtru aer 71.12
4.filtru polen 40.32
5.lichid frana 0.25l 24.19
6.ulei OMV BIXXOL C3 145.16
7.spray degripant berner 12.90
toate preturile nu au tva , cu tva total 576.41 lei
Filtru de benzina nu l-au schimbat , am considerat ca sunt putini km si mai merge . In schimb trebuie sa-mi pregatesc placute de frana atat pe spate cat si pe fata , cam repede ( merg mult prin oras). Aveau ei :HI -TECH 250lei set fata +spate .
Am ridicat urmatoarele probleme :
1.oglinda dreapta nu incalzeste -rezolvare : s-a masurat rezistenta si este buna se pare ca ar fi contact imperfect
2.pedala de frana scartaie - rezolvare : sa uns si asezat arcul -nu mai face dar sa vedem cat o tine
3.scartait punte spate cu frana de mana trasa-rezolvare : asa fac toate :lol: :x
4.lac sarit -rezolvare : poze si cerut acceptul importatorului .Astept acceptul importatorului .Lacul a sarit pe bara spate , pe bara fata si aripa dreapta spate .
5.furca ambreiaj scartaie -rezolvare : s-a uns
6.verificare si completare cu freon a instalatiei de AC -rezolvare - nu au cu ce sa masoare temperatura aerului si nici cu ce sa verifice cantitatea de freon , cica numai astazi nu exista posibilitatile astea :^o .O sa merg in alta parte .
In rest alte probleme nu am si sunt multumit de masina.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”