Ceed FL 2010

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
dorusk
Posts: 5
Joined: 20 Oct 2014, 12:46
Auto: Ceed FL '10
Location: Bucuresti

Ceed FL 2010

Post by dorusk »

Va salut !

Bine v-am gasit, Doru ma numesc si sunt propietarul unui ceed FL din 2010, motor 1.4 90 de iepe obosite.

Pana sa adun pozele din telefon sau mai bine sa fac unele noi, o sa-i fac o mica descriere si un istoric.

Masina este varianta City, a adunat aproximativ 107.000 km, culoarea cea mai pretentioasa si greu de nimerit la revopsit, acel bej nisipiu rozaliu whatever...

Am cont pe clubkia de cativa ani, dar probleme cu masina din ultima vreme m-au cam impins catre forum, unde vad ca gasesc multi detinatori cu care impart aceleasi hibe, printre care pot aminti bordul "umflat" din cauza expunerii la soare, unghiul de cadere aiurea pe rotile din spate, zgomotul din habitaclu (troncaneli la gropi).

Am avut distributia sarita de la punct (problema rezolvata, schimbat lantul pe garantie la IMG), probleme cu sonda lambda si catalizatorul "infundat"(?)- sau cel putin asa au descris cei de la MIT (problema rezolvata, schimbat elementele mentionate pe garantie), consum de ulei (mobil 1-problema a fost garnitura capacului, 80 de lei piesa, manopera 120 la kia cluj).

In ultima iarna am observat ca peria geamului de la sofer a inceput sa se degradeze, mai exact au inceput sa se rupa bucati din ea. Cauciucul bucatii respective este clar de o calitate inferioara. Spun asta pentru ca usa a fost inlocuita din cauza unui incident si nu putea fi remediata :lol:. La celelalte usi, totul este ok.

Continuand, mi-a fost furata antena de la radio (acum cativa ani), dar nu m-a afectat absolut deloc intrucat nu ascult radio ci doar muzica de pe stick. De cateva zile, modulul usb nu mai inghite niciun fel de unitate de stocare, bag stickul, sta 5 secunde si imi afiseaza mesajul media error, de aici problema..toate stickurile erau formatate cum trebuie (fat32) etc, nu are rost sa intru in detalii, intrucat 7 ani nu am avut probleme, deci problema e din interior de undeva. Gasisem un topic cu ceva probleme pe la audio, dar nu parea sa semene cu ce am eu.

Momentan atat, pana adun eu poze si alte povestioare :D

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Ceed FL 2010

Post by mr_wizard »

Salut! De ce a sărit distribuţia de la punct? Ţi-au zis?
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

dorusk
Posts: 5
Joined: 20 Oct 2014, 12:46
Auto: Ceed FL '10
Location: Bucuresti

Re: Ceed FL 2010

Post by dorusk »

mr_wizard wrote: 12 Aug 2017, 12:59 Salut! De ce a sărit distribuţia de la punct? Ţi-au zis?
Salut! Din ce-mi aduc aminte, ei au spus ca lantul era cam slab tensionat :shock:. Am spulberat si mitul cu fiabilitatea distributiei pe lant sau mai bine zis am avut ghinion la capitolul asta.. Din cate stiu, cu distributia pe lant nu ar trebui sa ai probleme pe termen scurt (cca 50-60k km cat aveam atunci). Poate-mi scapa niste detalii sau cunostinte despre chestia asta, cert e ca au schimbat doar lantul si nimic altceva, intinzatoare, role etc..Ma rog.. Shit happens :?

dorusk
Posts: 5
Joined: 20 Oct 2014, 12:46
Auto: Ceed FL '10
Location: Bucuresti

Re: Ceed FL 2010

Post by dorusk »

Revin cu o poză, a periei de la geamul şoferului. Eu am căutat, nu am găsit nimic momentan. Dacă are cineva idee unde aş putea găsi, aş aprecia foarte mult (încă nu am săpat în dezmembrări).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Ceed FL 2010

Post by mr_wizard »

Salut! Din ce-mi aduc aminte, ei au spus ca lantul era cam slab tensionat :shock:. Am spulberat si mitul cu fiabilitatea distributiei pe lant sau mai bine zis am avut ghinion la capitolul asta.. Din cate stiu, cu distributia pe lant nu ar trebui sa ai probleme pe termen scurt (cca 50-60k km cat aveam atunci). Poate-mi scapa niste detalii sau cunostinte despre chestia asta, cert e ca au schimbat doar lantul si nimic altceva, intinzatoare, role etc..Ma rog.. Shit happens :?
Offf... Naşpa! Eu am făcut 180k km cu celălalt cee'd şi n-am avut nicio problemă cu distribuţia. Cu asta actuală am 85k şi, la fel, nicio problemă!

Cât despre perii, caută la dezmembrări. Deşi sunt cam "rara avis" pe-acolo cee'durile! :?
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”