1.6 DSL HP Pewter Beige TM

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

1.6 DSL HP Pewter Beige TM

Post by crisanmario »

Salut pe toata lumea.
Mi-a ajuns si mie (in sfarsit) masina acum vreo 2 saptamani si am facut aproape 1000 km cu ea.
E varianta 1.6 HP 115 CP,BASE +optionale (cam toate pe care le-am putut pune,in afara de controlul presiunii in pneuri,de care n-aveam nevoie).
Pot spune ca sunt foarte multumit de comportamentul ei.
Se conduce foarte usor,e diferenta mare fata de golful 4 pe care-l aveam inainte.
Ambreiajul este foarte moale si nu te oboseste in trafic,la schimbari repetate de viteze.
Am 2 prieteni cu golf 5 care s-au mirat de cat de usor se conduce si cum trage. :)
Eram putin stresat, inainte sa ajunga,de rigiditatea suspensiei,deoarece toate masinile de la test aveau jante pe 17'' si erau rigide rau pe strazile noastre.
Eu i-am pus jante pe 16'' din conditii estetice si de compromis pt confot si stabilitate.Si nu am gresit deloc.
M-am linistit cand am vazut ca suspensiile sunt ok,adica destul de rigide,dar in limita bunului simt. :)
Deocamdata nu am de ce sa ma plang,in afara de zgomotul metalic care se aude cand eliberez ambreiajul mai repede la schimbarea treptelor.
Ati patit careva la fel?
O sa-i fac probabil pe la sfarsitul saptamanii o sedinta foto,daca e cineva doritor s-o vada :)
Numai bine.

Kia Ieftin
Posts: 13
Joined: 30 Jun 2008, 12:50
Auto:

Post by Kia Ieftin »

Bafta si sa o conduci cu grija. Eu am comandat exact aceeasi configuratie, culoarea Mars Red... termen de livrare sf. lui Septembrie...

Sunt foarte nerabdator..
Kia Cee'd 1.6 CRDI 115 HP Base, Mars Red, + optionale:
- ESP, Cheie cu telecomanda + pliabila
- Scaune cu tetiere active, reglabil pe inaltime si cu incalzire; Faruri de ceata; Pachet crom etc

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by weeezer »

Bravo bravo, sa o stapanesti sanatos. Cum te impaci cu culoarea, esti multumit de ea? (si eu astept tot un Pewter Beige dar mai am aproape 2 luni :()
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by crisanmario »

Multumesc pentru aprecieri.
Aveti rabdare,ca masina merita.
Apropos de culoare,toata lumea a apreciat-o.Arata superb,mai ales cand e curata :)
Desi se pare ca e cea mai populara printre posesorii de Ceed,deci nu poti spune ca ai o culoare mai exclusivista...,e o culoare placuta,zic eu,si mai putin pretentioasa la murdarie,adica se vede mai greu pe ea.
Ca nuanta este interesant ca parca se schimba in functie de lumina,dar nu genul cameleon,ci mai degraba nuantele de beige par diferite in conditii de lumina variate.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Felicitari, sa o stapinesti sanatos fara probleme. :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

x7r3m3
Posts: 135
Joined: 06 Jan 2008, 17:32
Auto:
Location: Bucuresti

Post by x7r3m3 »

Salut !
Sa o stapanesti sanatos ! Referitor la sunet si la mine apare, nu sunt mecanic de meserie dar cand ajung cu ea in service ii intreb si de acest aspect !
Pana atunci drum bun lipsit de incidente !

O zi buna !
Image
Kia Cee'd 1.6 5DR 115 CP CRDI EX MT, Classic, Piston Grey + diverse optionale, comanda 24.01.2008, serie 05.03.2008, livrata 21.03.2008
http://picasaweb.google.com/icstreme/22032008

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by crisanmario »

Aseara am trecut de pragul psihologic al celor o mie de km. :)
Deci pot sa spun ca am terminat rodajul,desi nici in perioada asta n-am menajat-o chiar de tot,ca s-o invat mai fasneatza.
Apropos de rodajul mai dur(desi al meu a fost unul semi,sa zic asa),chiar am un exemplu concret acum ca functioneaza.
Un prieten are golf 5 cu motor de 1.4 si 80 CP.L-a forjat de la inceput,dar nu pe rosu,ci pana pe la 5000 de ture.
Acum are vreo 12500 km,iar masina merge de zici ca e 1.6
Chiar aseara a testat-o la plecare de pe loc pana la 100km/h si a scos mai putin decat scrie in datele tehnice...si eram doi in masina...
Asa ca...se pare ca totusi exista un sambure de adevar in ceea ce priveste rodajul mai dur al motorului...
Oricum,e una sa auzi variante de rodaj si alta sa risti pe masina ta,de aia eu am facut unul mai semi dur,adica i-am mai dat din cand in cand,dar numai cu motorul cald,pe distante scurte,nu prelungit,si nu pana la rosu,dar peste 3000 ture oricum... :)
Motorul merge super,doar cutia mai trebuie rodata in marche-arriere...cateodata intra mai greu inca.

cmg_george

Post by cmg_george »

Sa te bucuri de ea cat mai multi km.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Felicitari pentru masinutza!!! E super culoarea am vazut-o pe un SW al unui amic :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

DragosKIA

Post by DragosKIA »

Felicitari pt achizitie, culoarea intr-adevar e misto.
Vad ca te lauzi cu ea,dar la semnatura nu pui nimic.....?!!

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: 1.6 DSL HP Pewter Beige TM

Post by crisanmario »

Am revenit...dar deocamdata tot fara poze...n-a tinut vremea cu mine...
Oricum,sa va spun ce s-a mai intamplat cu masina.
In primul rand,am trecut de 2000 km si se comporta in continuare excelent,nimic de reprosat(in afara de marche-arriere cateodata...).
Apreciez la ea garda mai inalta fata de golful 4 pe care-l mai am(inca),n-am atins-o deloc pe dedesubt,poate si pentru ca deja am experienta...:)
Sa va povestesc doua experiente interesante cu ea,si s-au intamplat amandoua in aceeasi zi.
Am venit cu ai mei dintr-o vizita de la neamuri.Am mers impreuna cu varul meu,care are un BMW decapotabil din 2003,motor de 2.2 benzina,177CP.El era cu parintii lui in masina,iar eu cu ai mei(adica eram incarcati egal).
La un moment dat trebuia sa ne despartim,asa ca mergeam unul langa altul cu a doua,ca sa ne salutam etc.
I-am facut semn sa-i dam o liniutza,asa de distractie,desi stiam ca ma face...si i-am dat amandoi talpa.
Dar...surpriza...a fost exact invers,adica l-am facut eu pe el,desi diferenta de putere dintre masini era evidenta,plus ca a lui era si benzinara.
A ramas si el surprins de cum trage dieselul meu. :D
Nu m-am bucurat eu prea tare,nu prea sunt genul care face linutze,decat rar,de distractie...dar oricum ma gandeam ca poate nu i-a dat el prea tare etc.
In aceeasi seara am iesit in oras cu alti prieteni,dintre care unul are o Alfa 156 2.0JTS,165CP stock,dar i-a mai pus filtru de aer sport,evacure sport,deci sa zicem 170CP rotund.
La despartire iar ne-am nimerit unul langa altul intr-a doua,iar el mi-a facut semn sa dam o linutza.
Zis si facut.Am mai facut odata cu el cand eram cu golful si a plecat de langa mine de parca stateam pe loc,asa ca nu ma asteptam la mare lucru.
Spre marea mea(si a lui)surpriza n-a reusit sa ma depaseasca,ba mai mult,pana la urmatoarea intersectie,unde am franat,l-am depasit eu.
Mentionez ca intersectia era cam la vreo 600 metri de unde am inceput,deci era loc destul sa ma depaseasca,daca putea...
Am fost foarte surprins de cum trage,dar trebuie tinut cont ca nu am plecat in nici unul dintre cazuri de pe loc,ci dintr-a doua,unde se simte mai bine cuplul de diesel.
Oricum,diferenta de putere intre cele doua benzinare si a mea era semnificativa,asa ca la fel de mare a fost si satisfactia mea :lol:
Sper ca nu v-am plictisit prea tare,dar era ceva inedit si mai ales de doua ori in aceeasi zi si cu masini sportive ... :D
1.6 HP DSL,115CP,Pewter Beige,interior Rainbow Blush,Base+optionale:scaune incalzite,jante aliaj 16'',proiectoare ceata,chei briceag,volan in piele,etc.
Album FOTO : http://picasaweb.google.com/crisanmario ... D16HP115CP#

Mircik
Posts: 15
Joined: 09 Sep 2008, 23:11
Auto:
Location: Toplet, Caras-Severin

Re: 1.6 DSL HP Pewter Beige TM

Post by Mircik »

Salut si felicitari pt. achizitie! Sa o stapanesti sanatos! Am o intrebare: masina ai comandat-o la ASIA Motors din Calea Dorbantilor? Daca da, cum s-au prezentat? In cat timp a venit masina? A mea ajunge abia in noiembrie :( .
Kia Cee'd HB 1,6 CRDi, 115 HP - Machine Silver

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: 1.6 DSL HP Pewter Beige TM

Post by crisanmario »

Da,de la Asia Motors am cumparat-o,dar nu merita recomandarea mea referitor la comportament.
Eu m-am grabit sa rezolv cu firma de leasing ca sa plateasca avansul astfel incat comanda sa poata pleca in data de 25 aprilie,ca sa nu mai pierd o luna pana la urmatoarea lor comanda.
Ideea era sa-mi vina masina pana la sfarsitul lui iunie,ca sa prind si taxa de prima inmatriculare mai mica...
Mi-au promis ca sigur o sa vina,n-are cum sa nu ajunga in atata timp...bineinteles ca n-a venit in iunie,ci in 21 IULIE,adica dupa vreo 3 luni de la comanda...in loc de o luna jumatate cum mi-a zis la inceput.
Normal ca daca stiam ca oricum o sa platesc taxa mai mare puteam sa mai astept o luna si plateam avansul mai mare,dar...asta e.
Eu in pretul masinii am negociat si covorase,care au venit abia acum cateva zile,la insistentele mele,adica dupa vreo 2 luni de cand am masina...si nici nu sunt originale...:) deci...
Alta chestie faina pe care am patit-o a fost ca mi-a intarziat cartea masinii incat a trebuit sa mai iau un set de numere rosii ca sa pot circula,dar pe banii lor.
Trebuia sa plec in concediu dar n-aveam numere,dupa aproape 2 luni de la ridicarea masinii...
Pe langa asta,de fiecare data cand sunam sa intreb de ce nu vine masina sau cand cred ei c-o sa vina,ma tot minteau ca ba una,ba alta...desi nu eram batut in cap sa-i mai cred,dar n-aveam ce face.
Deci,in concluzie,nu i-as recomanda...cel putin cu mine n-au fost fair play,desi eu am fost si prompt cu plata si rabdator cu minciunile.
Oricum,cel putin pana acum,masina merita,asa ca...sa ai bafta la cumparare :)
1.6 HP DSL,115CP,Pewter Beige,interior Rainbow Blush,Base+optionale:scaune incalzite,jante aliaj 16'',proiectoare ceata,chei briceag,volan in piele,etc.
Album FOTO : http://picasaweb.google.com/crisanmario ... D16HP115CP#

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: 1.6 DSL HP Pewter Beige TM

Post by crisanmario »

Revin dupa ceva vreme de la ultimul post in jurnal.
Am ajuns la 4300km si totul este ok,in afara de cuplajul ambreiajului,dar incep sa ma obisnuiesc cu el...
Se pare ca e adevarat la masina asta,cel putin la motorul acesta,ca felul in care conduci influenteaza MULT consumul.
Stiu ca nu e ceva nou,dar nu ma refer la diferenta intre mers in forja si mers batraneste,care e clara...ma refer la diferenta de consum intre schimbarea treptelor la aceeasi turatie,dar la care se ajunge diferit.
De exemplu: -la mers mai grabit,schimbat in jur de 3000 ture-consum cam 7,5-7,8 in oras
-la mers linistit,schimbat tot la fel-consum ~6,4 in oras.
Eu zic ca un litru si ceva la suta e o diferenta mare...
Astept pareri.
Am atasat,in sfarsit,cateva poze cu masina,unele chiar de la inceput,cand am mers pana la Arad ca s-o vad,inainte de livrare...(nu mai aveam rabdare) :)
Aveti linkul catre album mai jos:
http://picasaweb.google.com/crisanmario ... D16HP115CP#
1.6 HP DSL,115CP,Pewter Beige,interior Rainbow Blush,Base+optionale:scaune incalzite,jante aliaj 16'',proiectoare ceata,chei briceag,volan in piele,etc.
Album FOTO : http://picasaweb.google.com/crisanmario ... D16HP115CP#

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: 1.6 DSL HP Pewter Beige TM

Post by crisanmario »

Revin cu o intrebare pentru posesorii de diesel 115 CP:ce viteza maxima ati atins cu masina?
Eu se pare ca nu resusesc sa trec de 180km/ora...adevarul e ca nu am reusit s-o scot pe autostrada inca,dar parca nu vre sa treaca de 180.
Sa nu se fi lasat inca motorul ca lumea oare?Am vreo 5000 si ceva de km cu ea.
Astept raspunsuri si pareri.Multumesc.
1.6 HP DSL,115CP,Pewter Beige,interior Rainbow Blush,Base+optionale:scaune incalzite,jante aliaj 16'',proiectoare ceata,chei briceag,volan in piele,etc.
Album FOTO : http://picasaweb.google.com/crisanmario ... D16HP115CP#

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”