Shpid3r`s Cee`d

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by ida01ro »

ooo...la mai multi , cat cuprinde si fara probleme iti doresc ! :)
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by shpid3r »

multam, multam!
Astept sa fac poza de 100.000 km :)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by shpid3r »

De cand cu iarna asta (care numai grea n-a fost pe la Bucuresti) am inceput sa cresc sonorul in boxe sa acopar diferite zdronganituri pe la diferite angrenaje. Cu ocazia intalnirii de la Bran, am vrut sa-i arat copilotului cum se aude (sa ma mai mane si el de la spate sa ma mobilizez sa ma duc la service) si cand am atins butonul de mute nu-mi venea sa cred cat de tare se aude.

Drept urmare, ieri la ora 11 am sunat la IMG si m-am programat la investigatie. Am reclamat bataie stanga fata si dreapta spate (cea din spate se auzea mai degraba ca si cum as fi avut un bax de apa minerala in portbagaj, in dreapta, care zdrongane si scartaie).

Azi la ora 12:50 intram pe usa serviceului. Domnul A. Furnica (sper c-am retinut bine) m-a luat in primire de cand am ajuns la usa si cu un profesionalism placut m-a invitat sa iau loc, stia deja despre ce e vorba, am facut hartiile. La 1:05 a intrat si kiuta mea pe elevator (prima oara cand a vazut asa inaltimi, mi-era ca i se apleaca). M-am pus la un film in camera de asteptare (ca nu vedeam nimic sub elevator), si la si jumatate m-am uitat de curiozitate in service. Erau 3 oameni care mestereau de zor in portbagajul meu (parca era sala de operatii :P).

La fara 1:50 am fost rugat sa fac testarea, am taiat sonorul si am luat-o spre giurgiu (belea mare cu linia asta dubla, intorci la mama dracu` si pe urma nu mai poti sa intri in service - legal). Sunetele au disparut total, de fapt suna ca in prima zi. Auzeam iar sunetul facut de aerul din anvelope la fiecare denivelare. O placere.

Am revenit in service, mi-a spus solutiile: stanga-fata (care suna mai rau) - strans piulita. La dreapta spate: banda dublu adeziva la ornament hayon (unde dumnezeu e asta ca m-am uitat ca inginerul de constructii intr-un ceas elvetian si n-am vazut nimic) si reglaj bancheta spate.
Mai mult, au facut un test (pe care nu l-am solicitat!) asupra amortizoarelor, valorile au iesit super, m-a intrebat daca doresc o copie (am luat-o de curiozitate).

Ma declar multumit!
Image
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by rayman »

Acelasi test de amortizoare l-am facut si eu azi, tot acolo. La fel, au strans bancheta, + ceva pe la ornament haion (s-ar putea sa fie plasticul gri de sus, pe interior) si parca e mai bine.

Nu am retinut numele celui care m-a luat in primire - de fapt cred ca nu am intrebat.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”