Gerula's

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Gerula's

Post by psystem »

Rectificare: cu am platit 900, doar am intrebat.

Am de gand sa cumpar filtrele de la um magazin(am gasit in oras la mine filtru de aer:45, filtru de polen:40 si filtru de ulei:20) si ma duc frumos la SAB Braila ca am auzit ca ei primesc cu consumabilele clientului.

Bafta si sa auzim de bine
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Gerula's

Post by edddie_m »

psystem wrote:Rectificare: cu am platit 900, doar am intrebat.

Am de gand sa cumpar filtrele de la um magazin(am gasit in oras la mine filtru de aer:45, filtru de polen:40 si filtru de ulei:20) si ma duc frumos la SAB Braila ca am auzit ca ei primesc cu consumabilele clientului.

Bafta si sa auzim de bine
E o idee foarte buna. Daca ar sti si ceva mecanica cei de la braila ar fi si mai bine.... :lol:

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Gerula's

Post by iulian2007 »

se pricep si la mecanica cei de la SAB.....
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Gerula's

Post by cmihai »

acum vine si partea proasta pt cei din afara brailei.....daca se constata o defectiune....de ex :o bieleta de schimbat ....daca nu e pe stoc trebuie sa reveniti cand o sa fie ca sa o schimbe....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Gerula's

Post by edddie_m »

cmihai wrote:acum vine si partea proasta pt cei din afara brailei.....daca se constata o defectiune....de ex :o bieleta de schimbat ....daca nu e pe stoc trebuie sa reveniti cand o sa fie ca sa o schimbe....
Exact. Mai multe sanse sa va luati bataie, sa va treziti injunghiati sau impuscati. :lol:

Nu is povesti. Cei din braila stiu despre ce vorbesc.

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Gerula's

Post by Gerula »

ODO: 53000

Masinuta e OK in general.
Zic in general, pentru ca am un cuc cu ambreiajul.
De cand ne-a parasit bietu' tata si am condus Loganul lui, mi se pare ca ambreiajul Ceed'ului e muuult mai tare.
Asa o fi? Sau eu nu am bagat de seama ca e o problema?
Sau o fi chestiune de obisnuinta?

By the way: -

Loganul se vinde.
43000 Km, 2007, Laureat 1.4. Rosu.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Gerula's

Post by Gerula »

Usor-Usor ne apropiem de 70000.

Vreau sa nu mai fie iarna asa ca am inlocuit anvelopele cu unele Continental noi-noute. Michelinurile nu mai duceau inca un sezon mai ales ca vara trecuta am pus-o de pana.

Un singur lucru ma nelinistete de cand am pus gumele noi. A crescut consumul de la 7.9 la 8.1 %. Or fi gumele de vina sau e de la benzina?
In aceeasi zi in care a incaltat-o am bagat un plin de la Baneasa de la Petrom si mi se pare ca ii cam tacane tachetii.
Asa ca: Ori de la gume, ori de la gaz?

In rest e OK.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Gerula's

Post by Gerula »

75500 ODO

Trecu si revizia de 75000. Nu mare lucru de facut pe la ea. Placutele pe spate, schimb ulei si un bec.
Masinuta se comporta excelent, am rezolvat si misterul cu benzina, pentru ca de la benzina era.
Arata la fel de bine ca la inceput.

In concluzie: Ma bucur de achizitie pe deplin.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Gerula's

Post by Gerula »

Mai am oleaca pana la 80000.
In linii mari e OK. Zic in linii mari pentru ca la revizia de 75000 au cam dat rasol.
O bieleta pe stanga suna nu prea bine si nu stiu cand o sa-mi fac timp pentru ea.
M-as duce la IMG ca aia sunt parca ceva mai seriosi dar mi-e ca pana ajung eu tocmai in capatul alalalt al Bucurestiului da cu zapada si iarasi o sa-i scoata la lopatarit in loc sa vada de masini.

Oricat de mult m-am ferit tot am comis-o: Am varsat cafeaua si pe mine si pe scaunul soferului. Caut acum niste Pulimax din ala de curatat tapiteria.

Gumele de iarna au ajuns iarasi la locul lor, numai ca tare mi-e teama ca de la anul gata, altele.

Am pus in schimb ochii pe o Alfa Giulietta, numai ca trebuie sa o las sa se mai coaca, ...vreo doi anisori.
Pana atunci cine stie ce cuc imi mai trece prin minte.

Numai bine,
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Gerula's

Post by Gerula »

Cred ca am prins un sobolan la ambreiaj ca a inceput sa chitzaie.
Vineri ma duc in service la Mitsubishi sa vada ce si cum. Sper sa nu ma lase in drum pana atunci.
Am parcurs cateva topicuri dedicate subiectului si nu am inteles daca se schimba pe garantie sau e la latitudinea lor sa constate ca rulmentul s-a bulit exclusiv din vina mea?

Oricum e cam aiurea la nici 90000 sa cedeze. Nu am patit nici la Cielo nici la Matiz si nici la Logan asa ceva iar primele doua au plecat de la mine la peste 120000.

Revin dupa Craciun cu impresii.

Craciun Fericit si La Multi Ani tuturor !
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Gerula's

Post by Gerula »

Am promis ca revin si am uitat...
Ambreiajul s-a rezolvat in ajun de Craciun. Am dus-o dimineata si la 4 dupa-amiaza era gata.
Mi-au cerut telefonic acordul daca pot schimba si discul, ambreiajul fiind demontat. Am zis sa-l schimbe, numai sa nu-mi asum riscul de a ramane in drum cine stie cand, (stiu ,...atunci cand lumea-mi va fi mai draga).
Nu am platit decat discul. Restul pe garantie.
La ceva vreme dupa asta, pe la inceputul anului m-a deranjat o bataie de ceva articulatie care puteam sa jur ca vine din spate. Nix. Era o bieleta. Schimbata pe garantie la IMG. Multumesc frumos.
In rest s-a comportat admirabil iarna asta. Desi nu am inlocuit inca acumulatorul nu am avut nicio problema. Cred ca sezonul urmator ii va veni vremea ca deja 5 ani jumate e cam mult.
Consumul mediu in ultimele 3 luni de cand nu a resetat 8.3 % si nu am plecat din Bucuresti.
ODO: 85000 si ceva.
In urma cu 5 ani cand am comandat-o mi-am propus sa nu o tin mai mult de 5 ani, numai ca decand cu crizele astea nu am incotro si inca 2 - 3 tot mai ramane.

Am vazut fotografii de la Geneva cu noul Cee'd. Imi place. Desi aduce oarecum cu Astra.
Drum bun.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Gerula's

Post by Gerula »

A trecut si revizia de 90000.
Total cu TVA 700.

Schimbat: Placute, filtre, bujii, lichid frana, plus ulei si filtru.
Se va schimba pe garantie ansamblul stanga spate din cauza de joc in rulment in cursul saptamanii.

In rest e ok.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Gerula's

Post by Nesta3 »

Placutele,lichidul de frana si bujiile pt a 2-a oara sa inteleg?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Gerula's

Post by kTL »

Gerula wrote: Se va schimba pe garantie ansamblul stanga spate din cauza de joc in rulment in cursul saptamanii.
amuzanta expresie :)).. are program "de joaca" rulmentul doar in cursul saptamanii? :D

trecand peste gluma mea amara, in ce sens ai joc in rulment?.. vibreaza masina, respectiv se simte infranata?
eu am simptomele astea pe spate dreapta si la IMG mi-au spus ca se vede uzura la rulmentul de pe dreapta dar ca mai tine si ca nu trebuie schimbat neaparat.. acum, ei m-or amana pana scapa de mine cu garantia? ..
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Gerula's

Post by Gerula »

Scuze pentru intarziere, cauze de concediu...

@Nesta3: Dap,...circul mult urban si frana e la tot pasu'.

@kTL: He, he... nu...rulmentul urma sa fie schimbat in cursul saptamanii. Noroc ca nu am stat dupa piese. Aveau pe stoc, intr-o ora jumate a fost gata.

In rest e OK, 92000 ODO si singura problemuta ar fi o usoara subturare la ralanti insotita, evident, de un trepidat abia perceptibil. La sfarsitul lunii merg sa-l rezolv. Pentru ca apare mai ales dupa ce merg ceva drum si niciodata la motorul rece banuiesc ca ar fi cureaua de accesorii.
Am trecut deunazi printr-o balta si a fluierat, semn ca e olecuta uzata. Daca nu e bine intinsa cred ca ar putea, mai ales daca se cupleaza compresorul A/C sa flambeze si din cauza asta tremuriciu'. Speculez doar.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”