marco's

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Re: marco's

Post by marco »

9 ani de la achizitie - fara probleme de mecanica, doar ceva greierasi.

singura problema este umflarea bordului de la soare prin 2014; m-a costat 1000 lei sa inlocuiesc plansa de bord cu totul. Intretinerea la IMG si foarte rar la MIT.

am mai montat mici accesorii:
- un kit bluetooth pe aux, luat din china - 5$
- senzori de parcare - IMG
- tavita portbagaj
- cotiera aftermarket.

Sper sa mai tina masina 2 - 3 ani si pot spune ca si-a scos toti banii.

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Re: marco's

Post by marco »

11 ani, fara nicio problema tehnica.

consum oras - 10 - 11, exterior 6 - 7, condusa destul de tare.

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Re: marco's

Post by marco »

13 ani, fara probleme de niciun fel. Perfect functionala, dar aici s-a incheiat povestea cu kia.

Am renuntat la marca din cauza service-urilor (niciunul nu a rezolvat voluntar probleme de garantie / recall de la producator) si a preturilor prea mari al modelelor noi.

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: marco's

Post by bprodan »

Felicitari! Eu pe prima am avut-o 11 1/2 ani, tu m-ai depasit. Cati km ai facut?
Chiar daca nu sunt de acord cu argumentele tale contra unui nou model Kia (mai degraba as intelege nevoia de schimbare, de design mai indraznet, etc) iti urez succes la vanzare si poate ne spui si cu ce o inlocuiesti.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

marco
Posts: 49
Joined: 25 May 2007, 21:39
Auto:

Re: marco's

Post by marco »

Mulțumesc.

Eu mi-am pierdut increderea în service. Timp de 13 ani, am facut revizia la reprezentanta. Au schimbat bridele la rezervor in 2019, la 9 ani dupa ce aparuse problema, contra cost. Cate reparatii obligatorii au mai ratat?

Am luat hyundai i10 (experienta e sub kia), masina veche avea 100 000 km. Sincer, nu am vrut sa o vand, poate nu luam mai mult de 2000 eur pe ea, asa ca am dat-o la Rabla.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”