KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

@Claw Sincer imi cam plce sa o mai pisc cateodata la pedala :mrgreen: , mai ales cand am in fata cate un ingaduit, care nu stie ce ar trebui sa faca la volan. Plus ca senzatia e beton cand ii crosetezi pa vreo doi trei cu Audi, WV, etc. de se uita dupa tine ca si cum te-ar manca de viu ca ti-ai permis "sa-i faci", si o calca dupa tine de lasa numai negru in spate si nu se lasa pana nu te fac, cu riscul de a face accident.

By the way, eu am crezut ca e maricel consumul, da' si calutii aia trebui sa bea ceva.

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

E... am ajuns la 4100 km parcursi. Masina se comporta excelent, parca pe zi ce trece tot mai bine. M-am speriat putin de consumul din oras, in jur de 11,1L/100Km, dar am vazut ca mai sunt si altii ca mine si m-am mai linistit. Consumul in afara orasului e intre 6 - 7,5 L/100Km. Rezonabil zic eu. In concluzie per total multumit, chiar super multumit, in schimb ma nelinisteste o bataie :shock: care se aude din ce in ce mai tare pe partea dreapta spate, la denivelari, mici sau mari cum or fi ele. In prima faza am crezut ca e capacul interior de la portbagaj, defapt si acuma sper sa fie ala, dar totusi sunetul e suparator. :( Maine am sal dau jos, sa-l pun pe bancheta din spate si sa ma dau asa cu ea. Sper sa nu se mai auda. [-o< Daca tot se aude si asa, direct la service is cu ea in ajun de anu nou, daca ma va primi cineva. Vedem maine...

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by LeCCa »

don't worry, be happy! astea sunt drumurile din romania, obisnuieste-te cu greierasi, ca si mertzanele au, crede-ma! :lol:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

Intr-adevar astea-s drumurile noastre. :( Acelasi raspuns l-am primit si de la service: "Drumurile...", si m-am ales cu o programare pt luni dimineatza la o verificare. Voi vedea atunci. Sper sa nu fie ceva grav. Pana atunci sa trecem cu bine in noul an si sa ne afecteze cat mai putin "criza".

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

Si am fost si la service... Dupa doua iesiri in probe, alternate de urcari pe elevator si inspectie generala pe dedesubt, in special partea dreapta ca despre aia era vorba, nu a gasit nimeni nimic :-k . Toate-s la locul lor, toate-s stranse cat trebuie, porbagajul e gol si totusi bate, ceva ce nimeni nu-si da seama si nu gaseste sursa acelor batai. Cocluzie (solutie): "Mai plimba-te cu ea si cand se aude mai tare si mai des vino inpoi la service fara programare, poate atunci se vede ceva, sau se poate constata ceva". Om mai vedea.

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by dbajan123 »

mda se pare ca majoritatea avem problema asta de cand a dat gerul...vezi ca e un mare topic pe tema asta...sunt sigur ca exista o rezolvare doar ca mult mai inteligenta pentru baieti nostri din serviceuri

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

Am cautat, dar nu prea am gasit rezolvari clare. Ce am observat insa e ca daca o tin linga bloc, peste zi, cand circul cu ea bate si mai tare, enervant de tare, imi vine sa ma duc inapoi cu ea azi chiar daca ieri am fost. In schimb peste noapte sta in garaj, iar dimineata cand plec cu ea nu bate chiar asa de tare. Sa fie oare din cauza gerului de afara? Cineva zicea ca avand telescoape pe gaz e posibil sa nu lucreze telescopul cum ar trebui. Daca tot asa face ma duc iar la ei si iar si iar si iar pana se satura. Imi si este frica sa le zic sa dea jos telescopul, daca nu il mai pun bine inapoi, ca stim noi cam ce mesteri avem prin service-uri.

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

Update:

Oricat de mult m-m chinuit sa ignor bataile de pe spate, o saptamana intreaga, azi nu am mai rezistat, deoarece au fost mult mai pronuntate si mai dese, si m-am dus din nou la dealer. Ca si data trecuta foarte amabili ce de la Autodox Baia Mare, jos palaria. Data trecuta am avut impresia ca s-au facut ca nu stiu despr ce e vorba, insa azi am vazut ca se pare eu am fost primul care s-a dus la ei cu aceasta problema si chiar nu stiau despre ce e vorba. Le-am zis ca de ce e mai frig se aude mai tare. Ne gasind niumic nici de data aceasta, au hotarat sa incalzeasca telescoapele cu un incalzitor si sa faca teste dupa aceea. O data cu toate scoase din portbagaj si o data cu ele la locul lor. In ambele teste am, prin amabilitatea celor din service am stat in dreapta sa constat si eu daca se mai aude sau nu.
Iesim la test fara nimic in portbagaj si surpriza: niciun sunet, nicio bataie nu se mai auzea, testata pe drum cimentat si treceri de cale ferata. Nimic. Inapoi la service, punem in portbagaj toate cele si hai iar la teste. Aceeasi surpriza niciun sunet, nicio bataie, adica pardon doar oglinda care a inceput si la mine dar care sincer nu ma deranjeaza. Oricum domnul din service foarte amabil a zica ca daca vreau data viitoare cand ma duc mi-o schimba. La treaba asta ma mai gandesc.
Sa revin dupa aldoile atest nicio bataie. Rezultat: se pare ca telescoapele au ceva probleme la frig. Nu a fost un verdict calar din partea celor de la service, insa mi-au recomandat sa fac un test de telescoape si daca se constata ca intr-adevar asta e problema mi le schimba. Testul de telescoape voi putea sa-l fac abia lunea viitoare, cei care se ocupa de acest test din service-ul recomandat de dealer fiind in concediu.
Am uitat sa specific ca dupa ce am iesit din service pana acasa nu a mai batut nimic. Dupa ce a statmasina vroe 3 ore langa bloc in frig, am iesti sa vad iar care-i faza si surpriza: bataile erau acolo iarasi. deci o sa revin cu detalii dupa testul de telescoape daca nu mai apare ceva pana atunci. Sa speram. Pana atunci drumuri bune si sa ne vedem la Brasov sanatosi.

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

Iata ca am atins si suma de 5000 Km. Masina se comporta impecabil, foarte multumit de ea, niciun repros in afara de acel telescop de pe dreapta spate care ma necajeste si la +7 grade. A inceput sa bazaie si oglinda, dar sincer nu ma deranjeaza deloc. Am citit atea posturi si atat de suparati erau cei care scriau incat am crezut ca ce mama naibi, "sa nu-mi apara si mie asa ceva ca nu stiu ce fac", si nu fac nimic ca e nesemnificatif acel zgomot. Cand il aud ca incepe ii bag un bobarnac la oglinda si gata toata treaba pot sa conduc linistit. In ansamblu masina e super, consumul in oras insa nu prea (11.5%) dar asta e.

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

Primul element de "tuning" :D
Image

Image

Image


sau aici http://picasaweb.google.com/radoo1403/Pleoape#

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by scubli »

@Radoo: Ohhh, superb arata :D Ii schimba aspectul cu unul mai agresiv. Sa le stapanesti sanatos.

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

Mersi. Imi plac si mie la nebunie. Vorba ta acum e mai agresiva. Si nu afecteaza lumina farurilor. Am studiat aseara pe o distanta de 60 km. Nicio problema.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by scubli »

Super asa :D Cum ajung in Baia Mare sunt prezent sa le studiez de mai aproape. 8)

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by Radoo »

Te astept cu placere. Mai ai nr meu de tel. nu? Cand vii suna-ma eventual cu o zi inainte, daca e peste saptamana, sau cel mai bine in weekend, sau la Arieseni. :mrgreen:

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: KIA pro_cee'd 1.4 best so red

Post by scubli »

@Radoo: Normal ca-l mai am :D Daca ajung inainte de Arieseni te anunt cu ceva timp inainte :)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”