My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by eugenflorinmanea »

In sfarsit am ridicat si eu masinutza in ziua de gratie Joi, 27.11.2008.
Este...exact cum mi-am inchipuit: frumoasa, vioaie si atrage toate privirile.
In Weekend am fost cu ea la munte si se comporta foarte foarte bine, mai putin pe drumuri proaste unde parca te doare inima cand dai in cate o groapa.

Am totusi o mica nelamurire: cand am fost cu ea aseara la spalatorie unul din baietii de acolo mi-a zis ca am geamurile 'gazate'. Adica spune el ca sunt urme de vopsea pe geamuri. Intr-adevar sunt niste 'pete' pe geam, mai ales pe parbriz, care nu se iau cand dau cu stergatorul, dar eu nu le-am dat atentie, am crezut ca nu sterg prea bine stergatoarele. Dar nu sunt pete de vopsea...sunt ca niste stropi foarte fini parca de murdarie. Un altul mai in varsta mi-a spus ca sunt urme de ceara de cand au ceruit masina.
Voi ce parere aveti, ar trebui sa ma ingrijorez, sau aceste mici pete se vor duce cu timpul, fiind de la ceara?? Pe mine nu ma deranjeaza prea tare, dar intr-adevar parbrizul arata de parca ar fi stropit.

Revin cu poze mai pe seara.

O zi placuta la toata lumea.
Last edited by eugenflorinmanea on 02 Dec 2008, 12:46, edited 1 time in total.
SAAB 9-5

-Nicu-
Posts: 73
Joined: 15 Nov 2008, 17:20
Auto:
Location: Bucuresti/Constanta
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by -Nicu- »

Felicitari, sa te bucuri de ea multi-multi km fara probleme! Ma bucur c-ai reusit sa vinzi golanul :)

Posibil sa fie nevoie de o degresare, du-o la o spalatorie care spala cu spuma activa, ar trebui sa fie totul ok dupa aia. Daca nu, fuga la service...

Bafta multa!
A friend with weed is a friend indeed! :smt033

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by singlecrys »

Felicitari pentru masinuta =D> sa o stapanesti sanatos...cat despre petele de care zici nustiu ce sa-ti zic...nu cred ca robotii aia care ne/ne-au vopsit bijuteriile dau erori!iti recomand Petrom pentru spalat masina...spalare Exclusiv :) (ii dau cu de toate fara urme) Numai bine
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by Radoo »

Felicitari pt. masinuta. =D> Sa o stapanesti sanatos mii de kilometri. Du-o la o spalatorie, dar nu o duce la perii, ca se vede dupa aia fiecare firicel din periile alea pe vopsea, si roaga pe cineva mai avizat sa vada exact ce ai pe parbriz, sau incearca si tu cu alcool tehnic sa vezi daca nu merge, pe o portiune mica.
Bafta !

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by scubli »

Felicitari pt. alegerea facuta. Sa ai parte de cat mai multi km fara probleme. Cat tine de parbriz iti recomand si eu sa mergi la o sapalatorie ceva mai specializata si daca nu reusesti nimic directia KIA sa fii sigur ca nu e nimic grav.

Asteptam poze :D

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by eugenflorinmanea »

L-am intrebat pe dealer si m-a linistit. Mi-a zis ca e ceara cu care se dau masinile pentru protectie si ca dupa 6-7 spalari se ia. Acum iarna se ia mai greu , pentru ca e mai solida.
In alta ordine de idei, masina merge excelent, nu ii plac gropile (se aude destul de ciudat pe spate cand iau cate o groapa mai mare), am 'scapat-o' odata si in 5,000 de ture (am facut o mica liniuta cu un Opel Astra nou nout la semafor. In treapta I si a IIa a luat un usor avans pentru ca eu nu am vrut sa depasesc 4,000 de ture, apoi in treapta a IIIa am urcat pana la 5,000 de ture si l-am depasit clar, fara drept de apel- nu stiu ce motor avea).
Am reusit sa o si 'harscai' putin pe dedesubt - am coborat de pe o bordura care s-a dovedit mai inalta decat parea si s-a auzit ceva pe spate ca s-a frecat de bordura. Aveti idee cam ce ar fi putut atinge si daca e vreo problema? Eu m-am uitat un pic si nu am observat nimic suspect.

Referitor la rodaj- 1,000 km e ok sa nu depasesti 3,500 de ture, sau ar cam trebui mai mult? Ma gandeam de la 1,000 km la 2,000 sa nu depasesc 4,000 de ture...

Aseara am condus Loganu lui tata si sincer... Kia e cu cel putin 3 clase peste Logan... Adica na, Kia Best are cam acelasi pret cu Logan Prestige- nu stiu cine ar prefera Loganu. Singurul avantaj la Logan este ca e foarte inalt si nu prea intra cuvantul 'bordura' in vocabular.
SAAB 9-5

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by Teddy »

Felicitari ptr. masinuta,sa ai parte de ea si multi,multi km fara incidente :smt023
Daca vrei sa scapi mai repede de petele de la ceara de protectie recomand Clin cu alchool,eu cu el am scapat. :D
Drum bun !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by eugenflorinmanea »

Gata si pozele!!! Din pacate sunt facute noaptea..dar revin cu altele :):)
http://picasaweb.google.com/maneaeugen/ ... akarYellow#

Cateva impresii noi:
1. Frane excelente- am avut ocazia sa le testez in seara asta- pe Vacaresti o pustoaica a intors masina si s-a oprit pe banda 3; eu veneam cam cu 80 la ora, am claxonat-o si s-a pierdut... pur si simplu a oprit masina...
Ca sa nu mai zic ca nu avea nici stopuri ... Of, mama lor de harburi aduse din Germanica, au impanzit tara, dar bine le-a facut ca au triplat taxa!!!
Planuiesc sa ma duc la Sibiu pe 31 Decembrie, dar asta numai daca nu ninge, ca nu am cauciucuri de iarna.
Doua intrebari am:
1. Cu ce stergeti voi bordul? Eu am incercat cu spray cu silicon si ramane patat, asa ca apoi l-am sters cu apa distilata. Tot a ramas un pic , asa ca trebuie sa il mai sterg pana se ia.
2. Voi ati verificat presiunea in roti cand ati luat masina? E adevarat ca au presiunea cam mare? O sa verifc si eu in weekend, dar as vrea sa bag si azot daca tot ma duc la autosoft...

Multumesc si 1 milion de km fara reparatii capitale!!
SAAB 9-5

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by virusvex »

eugenflorinmanea wrote:Gata si pozele!!! Din pacate sunt facute noaptea..dar revin cu altele :):)
http://picasaweb.google.com/maneaeugen/ ... akarYellow#

Cateva impresii noi:
1. Frane excelente- am avut ocazia sa le testez in seara asta- pe Vacaresti o pustoaica a intors masina si s-a oprit pe banda 3; eu veneam cam cu 80 la ora, am claxonat-o si s-a pierdut... pur si simplu a oprit masina...
Ca sa nu mai zic ca nu avea nici stopuri ... Of, mama lor de harburi aduse din Germanica, au impanzit tara, dar bine le-a facut ca au triplat taxa!!!
Planuiesc sa ma duc la Sibiu pe 31 Decembrie, dar asta numai daca nu ninge, ca nu am cauciucuri de iarna.
Doua intrebari am:
1. Cu ce stergeti voi bordul? Eu am incercat cu spray cu silicon si ramane patat, asa ca apoi l-am sters cu apa distilata. Tot a ramas un pic , asa ca trebuie sa il mai sterg pana se ia.
2. Voi ati verificat presiunea in roti cand ati luat masina? E adevarat ca au presiunea cam mare? O sa verifc si eu in weekend, dar as vrea sa bag si azot daca tot ma duc la autosoft...

Multumesc si 1 milion de km fara reparatii capitale!!
Eu am avut 2.4 la toate 4 rotile, si de aia mi se pareau putin rigide suspeniile, eu dupa 1200 km mi-am dat seama...ca m-a luat tata de mana....cik ....ia hai in pwla mea sa vad cat dracu au....ei....si aveau 2.4 si apoi le-am lasat la 2.2 :D pe toate...e mai lejera masina acum. Cat de dat jar , eu am ajuns si la 4000 cu ea in primii 1000 de km, chiar si 4200 la o depasire( in oras :)) ) , acuma am 3300 si masina se tzine super , chiar in seara asta am mers cu 140 prin oras:)) , s-a speriat prietenu care era cu mine, ca cik nu`s sanatos la cap :)) .....mai mult de 5200-5300 n-am lasato never, ca apoi cand skimb in urmatoarea treapta sa ma duca la 4000-4200 unde are ea cuplu maxim :D

Felicitari si bafta la condus :D
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

cos
Posts: 21
Joined: 17 Dec 2008, 13:24
Auto:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by cos »

virusvex wrote: chiar in seara asta am mers cu 140 prin oras .....ca ... nu`s sanatos la cap
cit de mult adevar !

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by Bonzai2 »

eugenflorinmanea wrote: 1. Cu ce stergeti voi bordul? Eu am incercat cu spray cu silicon si ramane patat, asa ca apoi l-am sters cu apa distilata. Tot a ramas un pic , asa ca trebuie sa il mai sterg pana se ia.
Eu cu servetele umede fara alcoool.Nu ramane nici o urma,nu raman scame ,nu ataca bordul.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by eugenflorinmanea »

Ce fel de servetele umede, pentru maini? Cum se numesc si de unde le procuri?

Eu am cumparat unele speciale pentru borduri de masini, dar nu prea sunt incantat... Lasa scame, plus urme...
SAAB 9-5

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by Bonzai2 »

Sunt servetele de maini, se numesc Event Travel, costa vreo 2 lei, le gasesti cam pe oriunde in magazine,hipermarketuri etc.Astea au o textura ceva mai dura si nu lasa scame,da nu inseamna ca poti sa apesi pe ele pana scoti scame :D . ideea e ca sunt sigure ca nu ataca materialul bordului care e cam sensibil.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by eugenflorinmanea »

Am reusit!! Tot saracu tata... I-am facut procura si mi-a inscris masina!!

Si am prins si super numar:

VN 11 BAU :)))))))))))))
SAAB 9-5

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: My new love- Kia Proceed City Dakar Yellow

Post by abulurd »

Felicitari, eu ieri mi-am luat numerele B 19 HKO. :evil:
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”