Vietnam's blue vehicle

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by alc2 »

@Vietnam
Ce diametru au "Infinity" - urile . Suna mai bine ca cele de fabrica ? Se pot pune dif-uri cu diam mai mare ?
Posibil posesor de Cee'd

hotshut
Head hunter
Posts: 81
Joined: 10 Oct 2007, 21:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by hotshut »

alc2 wrote:@Vietnam
Ce diametru au "Infinity" - urile . Suna mai bine ca cele de fabrica ? Se pot pune dif-uri cu diam mai mare ?
Vezi tinere ca acele"infinity"despre care ceri tu informatii sunt de fapt anvelope.Ca exista boxe Infinity e o alta treaba ,dar nu in discutia asta
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red,B-xx-BAU

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

deh, chinezii astia fabrica o multime de ..."infinity" ! Cap_PDT_01_26
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by alc2 »

Sa-mi fie iertata ignoranta , nu stiam ca brandul Infinity se refera (si ) la productia de anvelope ..... :shock:

Off topic: Ma interesa diametru dif-urilor , 13 sau 16 cm ? Scuze daca a deranjat intrebarea mea :roll:
Posibil posesor de Cee'd

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Stai linistit, nu s-a suparat nimeni.

Colegilor nostri mai vor sa se si destinda(ca doar asta e si scopul acestei comunitati).

Bafta

PS: nu stiu ce dimensiune au, probabil 14.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Difuzoarele Blaupunkt din usi au 165mm.

www.kia.com - international - showroom - cee'd - styling&convenience - interior - poza 6
difuzoare mari 6,5"
tweetere 0,4"

Se stie ca sunt Blaupunkt dar eu inca nu stiu exact ce model sunt. Unitatea centrala e Siemens/VDO.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Dupa ce nu prea am mai dat pe aici am zis ...ce naiba sa le mai spun si eu oamenilor ceva. Acum am 10500 km si au mai aparut 3 zgarieturi micute. Doar de una sunt vinovat cand am intrat cu botul masinii intr-un perete de zapada inghetata ( parcam, nu va faceti griji. :roll: ) si am in partea din dreapta a botului vreo 8 zgarieturi paralele. In rest traiasca vecinii si idiotii ... dar masina merge bine. Maximum atins cu ea a fost de 170 Km/h Bucuresti - Pitesti si asta pentru ca am exagerat .... la ce aglomeratie de masini era acolo....Consumul a scazut acum la 9.5 ( de cand este cald afara). Atit timp cat plec cu 4500 ture in treapta I mie mi se pare ca consumul este OK la stilul meu de mers.
Ce am mai observat ... daca pui mina pe geamul din spate ...se misca!!!! Adica poti sa misti geamul stanga dreapta si (putin) sus-jos. In sfarsit. Mi-am schimbat, de cand a dat prima caldura, cu avelopele de vara. La 7-10 grade C Infinity-urile( anvelope de iarna) nu prea mai aveau aderenta. Au fost bune doar cand era zapada afara. Acum am revenit pe cele de vara si tare bine este. In rest COlentina este plina din nou de praf ceea ce se vede imediat pe tabla. SI ceea ce ma duce cu gandul la un drum prin service sa vada daca nu cumva este cazul sa-mi schimbe filtrul de aer. Nu prea ma timp sa ma duc si asta ma cam dispera... Vom vedea.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

Vietnam wrote: ...ma duce cu gandul la un drum prin service sa vada daca nu cumva este cazul sa-mi schimbe filtrul de aer. Nu prea ma timp sa ma duc si asta ma cam dispera... Vom vedea.
..chiar sunt curios sa imi spui cum vor stabili - metoda obiectiva, nu ochiometrica ! - cei din service daca trebuie schimbat filtrul !! in mod normal ar trebui sa masoare (de)presiunea din galeria de admisie la anumita turatie. Daca nu ai timp si ai si piticu' asta pe creier...mai bine comanzi un filtru de aer si il pui singur in 5 min ... :)

bafta
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Bog1_7
Posts: 142
Joined: 03 Mar 2008, 17:16
Auto: Kia Cee'd 1.4 2008
Location: Iasi

Post by Bog1_7 »

Cred ca AC-ul ajuta la dezaburirea geamurilor prin scoaterea umiditatii din aer. Aerul pe care il scoate instalatia de AC este uscat
Cee'd 1.4 White + esp,jante16(tip A),scaune incalzite+reglaj lombar si inaltime, proiectoare, cheie pliabila, tetiere active, volan piele, suport ochelari

Galerie foto http://profile.imageshack.us/user/bog17/
Jurnal de bord viewtopic.php?t=1847

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Salve salve salve....iata-ma din nou pe aici. La cite Ceed-uri au aparut prin Bucuresti ... si pe site, ar cam trebui sa-mi petrec o saptamina sa citesc postarile. Bun deci masina nu are nici pe dracu merge ca unsa. Ma enerveaza in continuare ca nu intra cuminte in marsalier ( mai ales cand este o situatie delicata in care trebuie sa te misti repede) si ca AC-ul functioneza parca in reluare. Aici cred ca am si eu o parte din vina ( filtrele cred ca sunt imbacsite de parf) dar sper ca in curand sa imi gasesc timp sa ma duc pe la service ptr revizia de 15.000 km. In acest moment am 13890 km.In rest masina se comporta frumos in continuare, deja m-am obisnuit cu turatii pina la 4500 - 5000. Sa vedem ce se va intimpla in viitor. Peste o saptamina si doua zile se implineste un an de la lansarea comenzii. Voi sarbatori!!! \:D/ :smt026 :partyman:

PS nu cred ca ma apuc sa-mi schimb singur filtrul ... Mi-e lene :roll:
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

mickemaus
Posts: 14
Joined: 16 Apr 2008, 20:34
Auto:

Post by mickemaus »

Bog1_7 wrote:Cred ca AC-ul ajuta la dezaburirea geamurilor prin scoaterea umiditatii din aer. Aerul pe care il scoate instalatia de AC este uscat
100% cea mai buna metoda de dezaburire se face cu AC(daca are). orice aparat de aer conditionat dezumidifica aerul fara sa-i ceri acest lucru. vine de la sine.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Acum am 16300 km. Am fost la service - schimbat ulei, schimbat filtre - total 400 lei. Din pacate cat am fost in concediu ( fara masina) praful si-a facut de cap si intr-o saptamina a reusit sa-mi aduca filtrele in aceeasi stare ca inainte de schimb .... chiar ma bantuie gandul ca mecanicul doar a curatat filtrele si nu le-a schimbat ...dar poate sunt prea carcotas. In rest nu mi-a schimbat nimic iar la amortizoare a zis ca nu trebuie schimbate. Metoda de testare a fost ultramoderna si ultraspeciala ...s-a asezat nea mecanicu' cu mina pe botul masinii si a apasat: ..."Merge domle nu trebuie schimbat!!! :?
Masina in continuare toarce, nu am avut probleme cu luminile. AHAAA mi-am amintit... a doua zi dupa ce am operatiunea service mi-a ramas aprins butonul de la ESP. Si a reusit sa se stinga dupa ce am stins motorul de vreo doua ori. DIn buton nu prea reactiona. Dar si-a revenit si pina acum nu s-a mai intimplat nimic.

Nu este zi sa nu vad intre 6-10 Ceed-uri. Ne-am inmultit fratilor! :P
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vietnam's blue vehicle

Post by Vietnam »

Din nou pe aici. Am acum 30120 km. Am fost si la revizia a II ( 724 RON) schimbat filtre, ulei si ceva bielete antiruliu si directie -care nu le-am platit pe motiv ca intrau in garantie. In plus mi-a reparat zgarieturile ( mai precis toata masina cu exceptia aripa stg/dreapta fata ,tavan si usa spate :cry: ). Am avut 4 dosare de daune si colac peste pupaza cei din service au zis ca mai am una pe capota fata - care nu era inainte sa vin cu ea in service dar cum nu am avut dovezi a aparut si al cincilea dosar. - cred ca la firma de asigurari sunt deja pe lista neagra #-o . Au fost zgarieturi gasite in parcare + geam lateral dreapta spart de hoti - mi-au umflat suportul de GPS din masina :( + aparatul GPS care era in sertarul dintre scaune. Masina era parcata linga alte 30 de masini sub un stalp de lumina, la 8 metri de o statie de autobuz. Ce ma oftica este faptul ca a fost singura zi in care am lasat GPS-ul in masina ( dar atentie era bagat in suportul dintre scaune) in rest il scoteam din geam si-l bagam in geanta. Atunci l-am uitat pentru ca nu l-am mai pus in suport. Asta este ... :( . In rest masina se misca bine consuma in continuare cam 9,1 l in oras si nu am de ce sa ma plang de ea cu exceptia marsalierului. :evil: Cat a stat in service am condus un Opel Astra Clasic II la care intra marsalierul fara sa ma chinui prea mult. Da' in rest merge brici asa ca sunt inca tare mandru de saminta mea albastra spre mov. :)
a mi-am pus pe fata anvelope de iarna Verdenstein ( olanda) iar pe spate am pastrat Infinity-urile de anul trecut. Ca o curiozitate cu noile amvelop[e se aude un suierat pronuntat in timpul mersului mai ales cand cresc viteza p[este 760 km/ h. Abia astept sa imi pun anvelopele de vara. Mai astept citeva zile sa dea caldura.
Toate cele bune si la cati mai multi km fara incidente.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Vietnam's blue vehicle

Post by arka »

Vietnam wrote:Ca o curiozitate cu noile amvelop[e se aude un suierat pronuntat in timpul mersului mai ales cand cresc viteza p[este 760 km/ h.
oau... chiar ca e curiozitate... viteza :D
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vietnam's blue vehicle

Post by Vietnam »

neata. Viteza de 760km/h din postul precedent era o mica greseala de tastare. Vroiam sa spun 260km/h :mrgreen: . eram in cadere libera ! Bun asa, pai am ajuns acum la 71.000 km. Masina inca functioneaza. Se aud zgomote suspecte la roata dreapta spate - 90% amortizorul si-a dat obsescul sfasit. 10% Dumnezeu stie ce poate fi.se aude ca o zdranganeala / scartiitura la anumite gropite succesive.Nu se aude neaparat ceva cand trec peste gropi mai mari.S-au poate nu aud eu din cauza injuraturilor pe care le trimit boilor de se ocupa de drumuri. Marsalierul in continuare ma scoate din minti.
Ce nu v-am povestit: acum 1 an jumate adica pe 23 dec 2009 mi s-a blocat abreiajul la podea. Chemat masina cu macara-ridicat masina-dus la service -reparat masina in 17 ore . Ce au facut ei de fapt : mi-au inlocuit cutia de ambreiaj. O parte contracost o parte pe garantie. Cost total 1600 lei. I-am platit de pe firma. Foarte frumos, eu pe 24 seara plecam la munte si aveam nevoie de masinuta. In rest nimic notabil, decat ca a fost pocnita de 4 ori in fund #-o , ultima data mai nasol iarna - pe gheata, eu oprit, dadeam prioritate celor din bulevard. Si cand m-am uitat in oglinda am vazut-o pe EA.TIPA. Asta ptr ca femeia cu Loganul tinea mortis sa puna frana pe gheata la 60km/h in maxim 4 m si-si dadea seama ca minunile lui Isus paleau in fata ei daca-i reusea manevra. A reusit pina la urma sa opreasca in trei metri, dupa ce mi-a aruncat mie masina vreo 4 m mai in fata. Bine ca am vazut-o si dupa izbitura am reusit sa virez altfel ma arunca in mijlocul drumului si in fata mea era un Audi A6. Eu am avut o spartura urata in spate dar doar plastic de inlocuit si indreptat oleaca niste metal. Nu s-a spart stopul. Loganul era obosit rau, cu juma de bot facut muci. Un alt incident a fost cand alta femeie a reusit sa ia o curba mai drept asa si s-a frecat de laterala mea drepta. Rezultat: ea oglinda sparta si olecuta de vopsea eu o mica infundatura pe aripa dreapta, usa fata+usa spate. Nu se vede decat daca te uiti atent. In rest ce sa va spun merge de n-are treaba. La stopuri daca sunt primul mai trag o liniuta cu cine este prin zona. Chiar vineri l-am umilit pe unul cu Logan. Nu trebuia sa ma cobor la nivelul lui dar isi tot ambala harbul si nu am rezistat ispitei. :roll: . Dar am reusit sa dau si cu stangul in dreptul. La stop, pe Plevnei, linga mine un Golf GTI dar mai vechiut. El pustan. Eu am apasat oleaca pe acceleratie ca sa-i arat ca motorasul meu toarce mai frumos. El nu m-a ignorat. Se face verde -eu tasnesc, el in lateralul meu, deodata aud un zgomot ca un carait de la el. Ajunsese saracu la limita si uitase sa schimbe viteza. Eu ha ha ha si apas acceleratia mai tare. Cum eram deja la 6000 turatii cat credeti ca m-a tinut pina mi-a taiat si mie benzina - va spun eu, citeva secunde. Cand am auzit acelasi carait m-a bufnit un ras cu lacrimi de nu mai puteam. Of of doua verze la volan care conduceau masini care aveau ce sa arate. La sfarsitul lunii o bag in service ptr revizie, vopsit usi si inlocuit amortizor si /sau rulment de presiune. Va tin la curent. :wink:
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”