Jurnal de bord BV-09-BLJ

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Buna . Acesta e primul topic postat si sper sa gasesc raspunsul la problema mea.
Am masina (Cee'd 1.4 best pewter beige ) de pe 20 decembrie 2009 si am 4200 km, timp in care am descoperit ca sticla parbrizului si a lunetei este de proasta calitate. La un drum de Arad -Oradea am primit o piatra ,de la un tir rau intentionat, in parbriz in partea dreapta fapt care a dus la formarea unei ciobituri cat un varf de deget . Dar intr-o seara in parcarea unui centru comercial la lumina becurilor am observat o multime de puncte si zgarieturi pe parbriz. Am verificat si luneta si intradevar si acolo sunt zgarieturi dar ciudat este faptul ca zgarieturile nu sunt pe cursa stergatorului. Parbrizul o sa il schimb ca am casco dar intrebarea mea este: Atat de sensibila este aceasta masina?
Am vazut multe topicuri legate de acea bataie de pe spate, nu sunt paranoic , dar imi face impresia ca si eu sunt fericitul posesor al unei batai pe partea dreapta.
Butonul de la Volumul casetofonului face cateodata figuri si isi revine doar dupa ce primeste un bobarnac.
Am ajuns sa fac doar drumuri scurte prin Oradea (sunt din Brasov) si de la un timp am observat ca oricata grija as avea cu ambreiajul si cu acceleratia smuceste de cateva ori si parca ar patina ambreiajul :( :?: (nu stiu sigur dar sper sa nu). Am mai auzit de la alti prieteni care au Chevrolet Aveo ca ei ar avea probleme cu benzina care incarca supapele cu depuneri si de aceea scutura aveo. Ce parere aveti?
Mai are cineva problemele mele? Cum sunt serviciile de la service-ul autorizat din Oradea?Si daca poate sa imi dea sfaturi cineva care si-a schimbat parbrizul si la ce sa fiu atent .Multumesc
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

vdp
vedepeu'
Posts: 135
Joined: 17 Jan 2009, 13:08
Auto:
Location: bucuresti

Re: Probleme ciudate

Post by vdp »

Salut @blajanm!
Intr-adevar, problema cu butonul de volum o am si eu - doar cateodata - dar nu ma deranjeaza atat de tare... si am, la fel ca si tine, 4200km.
O a doua "problema" pe care o am este cea cu smuciturile, am auzit acelasi lucru ca si tine de la un posesor de aveo, dar nu patineaza ambreiajul, eu unul m-am obisnuit cu ea si o turez altfel.
Despre parbriz nu pot spune inca nimic, nu am avut probleme, al meu arata impecabil.
Bataia in partea dreapta inca nu a aparut, desi sunt sigur ca o sa apara, pt ca am auzit atat de frecvent despre aceasta la colegii de forum.
Despre servicii nu pot sa-ti spun decat de Kia Asistenta Rutiera, care au fost extraordinar de prompti cand le-am cerut ajutorul (ramasesem fara baterie in parcare - nu stiu din ce cauza, pt ca nu lasasem nimic aprins).
In rest, eu sunt supermultumit de ea si de felul cum ruleaza, ma bazez pe ea si la drum intins.. desigur, depinde cu ce anume compari.
Toate cele bune!
Pro Cee'd 1.4 GSL Best, 109 CP Black Pearl
Image

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by blajanm »

Si eu sunt multumit de masina dar ca si altii as vrea ca masina mea sa ramana noua si virgina cat mai mult timp. [-o< . Dar cu conditiile din Romanica ma cam indoiesc.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by spdblue »

Eu am facut zgaraieturi la geamul masinii cand am curatat gheata. Urmatoarele le-am generat stergand praful de pe geamuri cu un servetel umed care nu a "rezistat" la cantitatea mare de murdarie.
Din pacate, indiferent de masina, daca geamul este lovit de pietre, mai cad nuci pe el, se zgaraie sau se ciobeste.

Legat de smucituri, acestea pot fi rezultatul unei scaderi bruste a turatiei, schimbarii intr-o treapta inferioara si ridicarii rapide a piciorului de pe ambreiaj. Poate ne mai oferi detalii cand se manifesta acestea.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Probleme ciudate

Post by bumblebee »

La toate, dar absolut toate masinile cu vechime > 2-3 luni ai sa observi noaptea cand te uiti prin parbriz/luneta la un bec al iluminatului public stradal 'zgarieturi' fine daca te uiti atent.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by Ogy »

Singura problema ciudata (ca asa e scris ca titlu topic) este faptul ca tu esti in 2010. Problemele expuse au fiecare topicul lor.

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by blajanm »

Mai Ogy am deschis acest topic pentru ca nu am gasit raspuns la problemele mele in alte topicuri. Si te rog sa imi explci si mie cum de sunt eu in 2010 si restu in 2009? Am rugamintea sa vii cu sugestii si sfaturi la problemele mele ca de aceea este intitulat "Forum" si nu "Caterinca"
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by blajanm »

spdblue wrote: Legat de smucituri, acestea pot fi rezultatul unei scaderi bruste a turatiei, schimbarii intr-o treapta inferioara si ridicarii rapide a piciorului de pe ambreiaj. Poate ne mai oferi detalii cand se manifesta acestea.
Drum bun si numai bine.

Sunt norocos si unde lucrez am acces la o parcare subterana unde Kiutza mea sta la adapost. Seara cand plec acasa trebuie sa parcurg labirintul de stalpi din aceasta parcare in viteza 1. Plec cu ea de pe loc si incetinind ajung cu ea la 2000rpm apoi cand accelerez se simt acele smucituri enervante. Procedez eu gresit? Intradevar motorul este rece dar si in alte ocazii cu motorul cald am observat acelasi lucru.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by Dannyboy »

blajanm wrote:Mai Ogy am deschis acest topic pentru ca nu am gasit raspuns la problemele mele in alte topicuri. Si te rog sa imi explci si mie cum de sunt eu in 2010 si restu in 2009? Am rugamintea sa vii cu sugestii si sfaturi la problemele mele ca de aceea este intitulat "Forum" si nu "Caterinca"
poate pentru ca ai masina din decembrie 2009?

referitor la acele trepidatii in mers, s-a interesat cineva daca se poate rezolva printr-o resoftare? ceva asemanator s-a intamplat la Hyundai Accent si asta a fost rezolvarea.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by crispisu »

blajanm wrote:Mai Ogy am deschis acest topic pentru ca nu am gasit raspuns la problemele mele in alte topicuri. Si te rog sa imi explci si mie cum de sunt eu in 2010 si restu in 2009? Am rugamintea sa vii cu sugestii si sfaturi la problemele mele ca de aceea este intitulat "Forum" si nu "Caterinca"
Pai daca tu ai scris ca ai achizitionat masina in decembrie 2009, inseamna ca ar trebui sa fim in 2010, nu? :mrgreen:
Legat de problemele tale, Ogy cam are dreptate...in afara de acele smucituri, de care nu imi aduc aminte sa fi auzit la cineva, au topicul lor.
Daca vrei sa discuti despre masina ta si despre parerea ta despre ea, deschide un jurnal de bord, dar mai intai citeste si ce s-a mai postat pe forum despre diverse probleme
o seara placuta

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by spdblue »

@blajanm incearca sa observi natura acestei sumcituri, viteza 1 sau 2, incearca sa ajuti masina cu ambreiajul. Vezi daca smuciturile se manifesta doar in acel regim de turatie sau se manifesta permanent in accelerare. Vezi daca exista aceste probleme in urcare sau numai cand mergi pe drum drept.
Daca acest fenomen persista, @Dannyboy a mentionat despre o resoftare. Cred ca merita mers la service si facuta o diagnoza.
Poate ne dai de veste cum s-a rezolvat.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Probleme ciudate

Post by Joco »

La benzinar nu este problema de resoftare. Doar la diesel, care se face gratuit.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

b77dbc
Posts: 82
Joined: 13 Sep 2008, 13:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by b77dbc »

In ceea ce priveste parbrizul eu am o parere foarte proasta, in sensul ca intr-adevar este de proasta calitate.
Am luat o pietricica acum ceva timp, chiar in margine si s-a crapat imediat cam aprox. 30 cm, iar acum dupa iarna am observat si eu acele zgarieturi fine pe toata suprafata lui in toate sensurile posibile... si nu sunt de la stergatoare.

Personal am avut mai multe masini si stiu cum "sa ma port" cu un parbriz astfel incat sa nu-i produc aceste zgarieturi, deci nu poate sa-mi spuna nimeni ca ai dat cu stergatoarele pe praf fara apa sau ca am folosit o racleta de proasta calitate si am apasat ca sa curat gheata, etc., nu, nu am facut asa ceva, este pur si simplu de proasta calitate.

Eu ma mai astept sa mai iau doua trei pietricele, ca deh, asa e pe drumurile noastre mult prea minunate si o sa-l schimb pe casco.
KIA Cee'd 1.6L CRDi TX, 115CP

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme ciudate

Post by djniki4 »

Si eu consider ca parbrizul si luneta e de calitate proasta, am luat o pietricica venita din contrasens si mi-a ciobit parbrizul, am fost la autoglass.ro si m-a rezolvat cu 40 ron. Oricat de mult am tinut la parbriz si la luneta tot s-a zgariat, e imposibil avand in vedere conditiile si praful de la noi. Sa nu uitam ca traim intr-o epoca de consum, nimic nu mai e de calitate, nici macar masinile nemtesti.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Probleme ciudate

Post by Joco »

Din acest punct de vedere eu am alta experienta. Am luat de cateva ori piatra pe parbriz de la camoiane, a sunat in masina pe parbriz ca o impuscatura, insa nu se vede absolut nimic pe parbriz. Viteza mea la momentul respectiv era in jur de 80km/h.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”