oltCEED-ul lu' sonty

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

oltCEED-ul lu' sonty

Post by sonty »

exista. se misca. miroase.
am intarziat un pic la intalnirea cu carmen ca sa scot bani de la bancomat. mi i-a luat carmen inapoi pe toti. 110 lei numere rosii (ambele la fel si aceleasi cu alea din autorizatia de circulatie) si 180 de lei pentru cartea de identitate, pe care n-am primit-o. cica vine in 3 zile. sper sa vina sigilata frumusel asa cum e si normal. ca doar am dat bani pe ea. singurul lucru necesar a fost RCA-ul, facut dis-de-dimineata la omniasig ca sa putem face si extindere de casco si prin afara tarii.

era trasa frumos in fata viitorului showroom/service OZ de langa pic. cine e din craiova stie unde, cine nu... nu conteaza unde e. era acolo pe pietricele treceau cu excavatorul pe langa ea :). cum semnasem deja inca din centru ca masina e intreaga m-am si asigurat destuld e sumar ca intr-adevar e intreaga. n-am observat decat niste mastic prin portbagaj. in rest toate bune cum stiam: cu cotiera, pneuri michellin energy de 185 si fara proiectoare. fara chestii gratis. manual in engleza (ce bine) si foaia cu testele bifate. daca s-au facut sau nu... culmea nu stiu unde-i foaia, s-ar putea s-o fi luat-o carmen. cuprindea ce vroiam eu sa fac si anume potrivitul de sigurante asa ca nu cred sa ma mai bag.

m-am bucurat cum am plecat de pe loc: ambreiajul prinde imediat, exact cum sunt invatat cu el de la oltcit. garda reglata bine si la frana. asta m-a bruscat un pic pana in benzinarie, dar incep s-o simt. ce-am inceput sa simt dupa vreo 2km e ambreiajul. pute de rupe. si eu il solicit mult si o mai fi luat si el umezeala ca ploua, dar si el pute.

nu stiu cata benzina si ce consum a avut la cei 7km ai ei, dar i-am bagat 20 de litri de mol 95. si cat m-am plimbat prin oras si pana la metro in total de vreo 55km am adus consumul la 10.5%. de mers am constatat ca merg linistit in jur de 2000rpm. schimb destul de repede pana-n 2500rpm si doar ciup acceleratia ca urca ea singura. deformatie de la oltcit. s-o invata ea puturoasa, dar si eu sunt puturos. nu simt nevoia de mai mult. o sa-i mai dau cate-o acceleratie ca lumea pentru curatenie, dar nu prea des ca n-am unde pana la urmatorul stop. muzica merge incet de pe stick la volum de 6-8. auzeam tot felul de zgomote pana sa ma prind ca e de la muzica.

colegii se socara ca nu se-aude motorul mergand. daca esti intr-o zona un pic mai circulata cu multe masini si tiruri, tre' sa pui mana pe motor sa simti ca misca.

ce sa mai zic... cumparai covorase de cauciuc din metro. scriau multe tipuri de kia pe ele. le luai late sa mai tai din ele daca nu incap. trusa, triunghi si extinctor nu luai ca n-aveau abtibildul RAR.

P.S. ma dadui jos din casa sa verific daca am incuiat-o.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Sa o stapinesti sanatos si fara incidente. :)
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Felicitari ... si sa fiti amandoi feriti de probleme ;)

Te'as ruga totusi sa'mi explici ce e cu aia 180 ron. Sunt ptr CIV, nu? Eu la dealer am platit doar numerele rosii - 100 ron. Absolut nimic in plus ... si d'aia ma mira sa aud de astia 180 ron
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

evilknievil
Posts: 89
Joined: 14 Aug 2007, 21:42
Auto:
Location: craiova

Post by evilknievil »

sa o stapinesti sanatos sonty!!!au inceput sa se inmultesca ceed-urile si in craiova!felicitari si poze...astept sa te vad in trafic!azi fratele meu cica vazu un ceed alb si arata super bine...acum cine stie... linga pic unde au showroom,caci nu stiu?treci de pic??? :arrow:

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Felicitari,s-o stapanesti sanatos ! Pana la urma casco unde ai facut ?
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

S-o stapanesti sa sanatos si sa te bucuri de ea! 'Jdemii de km fara probleme!
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Post by bosch »

Ani de Viata si Bucurii impreuna !!!
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

@andrei0241: si eu am fost surprins. m-asteptam doar la 100 de lei pentru numere. om vedea cand o veni cartea. banuiesc ca la RAR costa undeva sub 100 de lei simpla emitere a cartii. daca vine frumos cu numele meu pe ea si cu folie pe ea cum trebuie facuta io-s multumit de pret fiindca nu mai trebuie sa ma fatzai eu pe la RAR.

@evilknievil: showroom-ul ala arata pe-afara a showroom. inauntru n-am intrat. carmen mi-a zis s-o astept un pic ca aduce ea cheile dinauntru. a fost rapida. de aflat se afla imediat dupa intrarea de la pic. e santier acolo si scrie mare 'profile PVC' (doar n-ai vrea sa scrie KIA :p).

@Malte: casco la omniasig. oferta e un jeg. nu recomand. n-aveam alternativa.

multumesc de urari la toata lumea. deocamdata simt ca risc s-o pocnesc rau de tot fiindca nu-s invatat cu dimensiunile, cu oglinda pe dreapta, cu unghiurile moarte... dar de ales am ales-o bine, comportamentul e similar cu oltcitul meu iubit lasat singurel in parcarea de la firma. tre' sa-l iau acasa si sa-l bag in renovari.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

babu
driver manager
Posts: 194
Joined: 29 May 2007, 09:45
Auto:
Location: Bacau

Post by babu »

@sonty
felicitari pt. oltCEE'D!!
jde mii de km fara probleme!!!

..e prematur dar te-ai intersat ce preturi anticipeaza pt. revizii?
Sageata Albastra-BC18GBA

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Trebuie neaparat ca trusa medicala, extinctorul si triunghiul sa aiba abtibild RAR ? Eu am luat o trusa med." aXeon" si nu are nici un abtibild, scrie pe ea produs in UE pt Ados Trading, continut conform cu:DIN 13164:1998 Germany. Produs omologat UE, valabilitate decembrie 2011. Are lista de continut in lb. romana, toate cele + manual de prim ajutor.
Daca este omologata, cred ca este buna. Trebuie neaparat viza de RAR ?Voi ce ziceti ?
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

ot: Ados trading este imortatorul din Brasov pentru multe accesorii auto..tratamente, ceva ornamente,uleiuri,instalatii xenon,(si husele pentru cauciucuri antiderapante). s.s.m.d.p....
eu stiu ca livreaza in multe retele mari de super marketuri...sel,carf,metro...nu stiu sa fi avut probleme careva pana acum.. :wink: eu zic ca sunt ok.

@sonty: felicitari pentru samanta... :wink:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

marius2007
Posts: 62
Joined: 14 Sep 2007, 20:42
Auto:
Location: CRAIOVA

Post by marius2007 »

Norocosule. Felicitari,s-o stapinesti sanatos?.....si fara probleme in trafic. Masinuta mea inca nu a ajuns la Pitesti. Astept sa ma sune dealerul astazi si daca nu ma suna LUNI sunt la OPC, ca m-am saturat. Sunt cu nervii la pamint. :shock: :x
kia ceed 1,4GS LX MT, piston grey, comanda pe 21.06.2007, sosit pe 26.09.2007.

DJ-10-KFT

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Stie careva daca poti face RCA -ul inainte de a primi masina si cartea de identitate? Ce ti se cere cand faci RCA -ul ? Ati incercat la BCR asigurari, cica e cel mai ieftin?
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

azzuro
Posts: 6
Joined: 24 Aug 2007, 02:45
Auto:
Location: Craiova

Post by azzuro »

Felicitari. Saptamana viitoare ma duc sa comand si eu un best negru. Sa ne vedem in trafic cu bine. :lol:

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@sonty ... CIV'ul ar trebui sa il primesti gratuit. Iar securizarea la RAR costa 11 ron. D'aia, oricum ai da'o, nu se justifica cei 180 ceruti de ei. Eu zic sa te iei un pic de ei, nu e normal sa'ti ceara banii aia. SI sunt ceva bani totusi, mai mult de un plin de benzina
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”