Abyss blue-perioada unui incepator

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Am uitat sa spun. Peisajul era mirific.
Image

Johnny27

Post by Johnny27 »

F draguta povestea :P :lol: ...De acum incolo, cu o masina de acest calibru sa nu mai incercati sa merge la rude sa ii ajutati la semanat, prasit, etc...

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Nu are de ca sa ne fie rusine de masini, in schimb drumurile patriei sunt jalnice. :(

Kilometri multi cu bine, in continuare!
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

shtirlitz wrote:GPS-ul manca la rahat. Parca eram in filmul RV.
"Nu va duceti in Irac, pardon, la tara daca nu aveti treaba.
la faza cu GPS-ul am ras cu lacrimi.
Spor la condus :) eu am in 2 luni 5500 km :D
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

merci Florin. Poate se gaseste un om bun din Iasi, sa-mi arate intr-o zi mai libera desi rar am una, cum se umbla la GPS, eventual sa-mi bage daca e posibil si o harta cu rep. Moldova. De Pasti acolo imi fac drum. Fac cinste cu un rachiu din prune de la Barlad la cine sare in ajutor. Merci
Image

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Buna din nou si Hristos a inviat!
Am scos acum de sarbatori masina din nou la drum spre republica Moldova. Nimic neobisnuit inafara de vama Romaneasca unde am stat 3 ore pana sau miscat vamesii romani si benzina de la Petrom din Moldova A95 euro premium, parca tine cineva masina sa n-o iau la goana de cand am pus. Astept sa mai injumatatesc rezervorul si sa pun peste de 100.
Da si drumul din Sculeni pana in Falesti valuri ca pe mare. Iar din Falesti pana la Balti iti luai viteza si deodata cate un val dea curmezisul drumului si in mijlocul valului o crapatura de-o schioapa. Balti-Edinet deja era mai bun drumul, am omorat o garmada de insecte. Am putut sa bag si 130km/ora.
Image
La destinatie fiind la nordul Moldovei, abia inflorisera copacii.
Image Image
Image Image Image

Alaturi de lada parintilor "bunicuta" de 29 ani, dar care iau scos din multe incurcaturi si nu au ramas niciodata in pana cu ea. Pe ea am invatat si eu sa conduc. Am tras o fuga si in padurea din apropiere. Superbe locuri. Inca n-a intrat omul sa distruga.
Image Image
Image
astia imi zgaraie masina :D
Image

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

am senzatia ca ptr. rep. moldova nu exista harti GPS. la noi in rom au aparut hartile acu vreo 3 ani daca nu ma insel
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Exista. Am sunat la reprezentanta din Bucuresti si trebuie sa-mi trimit navigatorul pt un update, cu 10 tari noi si cateva sute radare fixe si alte completari facute in 2008. Harta de pe al meu fiind igo 2006.
Image

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

asta e o veste buna...oricum, eu cand merg in mld, stiu drumul si catre balti, si catre chisinau.
observ totusi ca in ultima vreme nu mai e atat de convenabil sa faci astfel de drumuri pentru aprovizionare...
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rayman »

Pictore, ti-am citit jurnalul si apreciez sinceritatea unui incepator, cat si perseverenta! Bravo la tine, si felicitari pentru masinutza!

Am trecut si eu (si inca mai trec uneori) prin aceleasi faze cu comenzile masinii - am permisul abia de doua luni, insa nush cum se face ca de cand am masina - o luna si ceva - am ajuns la vreo 5500... incep sa regret ca nu mi-am luat diesel :)

Eu am inca probleme la gararea cu spatele - ca sa nu mai zic de parcarea laterala (m-am facut de ras de cateva ori blocand traficul si de atunci practic stilul liber - daca e ceva loc o bag cu botul, apoi inainte-inapoi-inainte-inapoi-etc :) ).

Iti doresc numai drumuri faine, si s'auzim de bine!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Multumesc rayman de incurajari. Intre timp pot sa ma laud si eu ca am depasit 5000km.
Am fost cu ea la mare saptamana trecuta. La dus, am urmat traseul indicat de manucu01, 460 km din fata blocului. Drumul dintre barlad -galati a fost teroare, probabil navigatorul a ales un drum aiurea. Am mers prin sate cu carute cu drumuri foarte foarte nasoale. Am ajuns in 7 ore jumate cu tot cu ratacirea prin Galati in cautarea bacului si ratacirea prin Eforie in cautarea adresei in care aveam rezervare. La bord au fost 5 persoane cu tot cu soacra si multe bagaje. Consum cu aer conditionat non-stop 6,4. Bineinteles ca acolo nu mai aveam loc de parcare in curtea vilei asa ca am lasat-o prima noapte afara. Dimineata... soc, portiera dreapta fata, zgaraiata de bineprimitorii din Eforie. Faza era ca la fel au patit inca 3 masini din apropiere. Ziua a fost stricata si inca incerc sa nu bag in seama evenimentul. Proprietarul vilei si-a cerut scuze pentru eveniment, si-a scos masinele lui din curte si am bagat-o pe a mea ca sa pot dormi linistit macar in alte nopti.
La intoarcere am facut 540 km, alt traseu ales fara bac. am trecut peste un pod cu taxa, nu tin minte detalii. Consumul sa mentinut tot la 6,4 si la intoacere. si tot 7 ore am facut cu cateva pauze.
La sosire am trecut pe la o saplatorie, capat pacurari, si un baietas sa oferit s-o poliseze si s-o ceruiasca. Mi-a zis ca poate scoate zgaraietura dar o sa se cunoasca putin, in schimb mi-a facut o demonstratie de ceruire cu ceara solida pe un colt sa vad cum iese. A iesit super. Pentru o ceara poate o sa-l contactez ca mi-a lasat nm de tel. Dar la polish ma abtin.
La mare vremea superba. Plajele foarte aglomerate. O zi am fost in Mamaia la aqua magic. La intrare aveti grija ca e mai rau ca la vama. Imi facusem provizii de suc apa minerala si papica pt bebe,cumparate la pret de plaja, adica foarte scumpe, 6 lei sticla de 2 litri apa mineral si 8 lei sucul si au fost confiscate la intrare si aruncate la cos. A trebuit sa cumpar apa cu 5 lei din interior la jumate de litru. Chestii romanesti.
Image

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Inter timp eu nu mai sunt incepator deoarece am depasit ce-i 5000 km, insa de azi oficial este si sotia mea soferita incepatoare. Azi din a 8-a incercare la convins pe nenea politist ca merita. Mentionez ca de fiecare data a picat doar traseul. N-am vrut sa apelez la spagi, pentru ca tin la masina.
Image

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

salut!!!
Esti fenomenal in povestit!!!
mi-a facut placere sa citesc aventurile tale !!!!
Te rog sa continui cu scrisu ca scri bine!!
Multa sanatate si drum bun!!! :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Post by thor29b »

Si eu sunt incepator cu toate ca am carnetul de anul trecut.

Cand o sa iau masina o sa merg prima data de unul singur prin oras (Pitesti)

Va anunt sa stati pe acasa.
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

trutzydany wrote:salut!!!
Esti fenomenal in povestit!!!
mi-a facut placere sa citesc aventurile tale !!!!
Te rog sa continui cu scrisu ca scri bine!!
Multa sanatate si drum bun!!! :lol:
Multumesc, acum o sa inceapa sotia, o sa-i fiu copilot. :D
Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”