My Kia

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

My Kia

Post by Silvester »

Duminica! Duminica asta de-a trecut am luat-o! Cum de duminica? pai... venise de vineri, dar eram pe drumuri si abia duminica m-am intors acasa si am luat-o... Prime impresii... masina in sine e mai mult decat ma asteptam... N-a mai avut timp sa-mi monteze senzorii de parcare... o sa ma duc eu la craiova some day sa-i montez, momentan oricum nu le simt lipsa...
De duminica pana azi am 650 de km si un consum mediu de 8.2 l/100 km si cu greu ma abtin sa nu trec de 3500 de ture pana la prima mie de km. Recunosc ca am un mers cat de cat mai sportiv deci nu ma astept sa obtin consumuri record. Am fost si am pus azot in roti, nu stiu de ce am tot timpul impresia ca o roata e "lasata" desi doar cand o urc pe vreo bordura sau cand e luat viraj maxim... la mers nu se simte nimic. Mi se parea un pic ciudata pozitia la volan la inceput, as fi vrut sa stau mai jos decat stau normal, dar m-am obisnuit prea repede si nu mai simt "nevoia" asta... Imi place si sistemul audio, se aude foarte bine. Poze... nu am poze momentan, astept s-o spal candva, caci evident am luat 270.000 de muste, tantari si alte gongi care sunt bine imprimate pe tot botul masinii si mai ales pe oglinzi :D

Multumesc Onutzei pentru stickere si lui Titi pentru bunavointa, imi cer scuze ca am fugit asa rpd duminica, aveam un examen de dat si nu stiam cand naibii trebuie sa fiu prezent sa-l dau. Am vizitat pensiunea Teddy, la recomandarile "cuiva" de pe forum (nu mai tin minte cine, imi cer scuze) si trebuie sa spun ca oamenii aia m-au tratat ca pe copilul lor... recomand calduros.

Aveam impresia ca "ambreiajul" agata la inceput, dar era doar o impresie, se pare ca nu calcam suficient cand schimbam treptele ...

Momentan atat... fug la serviciu, sper deseara sa ajung la o ora mai ... normala si sa am timp sa scriu mai multe :D

Ca sa nu uit, e o Cassa White 1.4 GSL city.

Salutari!!

carcotashu
Posts: 11
Joined: 24 May 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: My Kia

Post by carcotashu »

S-o stapanesti sanatos !!! milioane de km fara probleme !!! :D
Kia Ceed 1.4 Best, Hike Green - Masina parintilor
GJ 31 MAR
Album foto cu Marcela: http://picasaweb.google.com/carcotashu. ... directlink
ODO: 3500 KM

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: My Kia

Post by LeCCa »

felicitari pentru achizitie! zeci de mii de km fara probleme! 8)
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: My Kia

Post by gguramulta »

felicitari pentru achizitie, drumuri line si cel putin eu ma bucur ca a mai aparut cineva cu o masinuta noua !
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

marceli
Posts: 279
Joined: 17 Sep 2008, 12:13
Auto:
Location: Deva
Contact:

Re: My Kia

Post by marceli »

Felicitari pentru masinuta, sper sa ne vedem in iunie la intalnirea de la Petrosani =D>
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT black pearl
comanda: 27.09.2008, achitata integral: 02.10.2008, intrat in posesie: 13.10.2008
HD-03-TAT
http://picasaweb.google.com/marcelikia/ ... JHOW51jjS0#

Image

alexandrub
Posts: 47
Joined: 20 Apr 2009, 10:10
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: My Kia

Post by alexandrub »

Spune te rog, cand ai dat comanda, cand a venit seria de sasiu, si cand ai ridicat masina? Eu am dat comanda pe 26 martie si nu a veenit pana acum nici seria de sasiu?
KIA CEED 1.4 CITY ISG CU OPTIONALE

alexandrub
Posts: 47
Joined: 20 Apr 2009, 10:10
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: My Kia

Post by alexandrub »

Si sa nu uit : Felicitari pentru masina!
KIA CEED 1.4 CITY ISG CU OPTIONALE

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: My Kia

Post by Silvester »

Multumesc tuturor pentru urari! (asta in primul rand!) - sper sa apar la intalnire, desi nu vad de ce nu, petrosaniul pana la urma e la o aruncatura de bat...
alexandrub wrote:Spune te rog, cand ai dat comanda, cand a venit seria de sasiu, si cand ai ridicat masina? Eu am dat comanda pe 26 martie si nu a veenit pana acum nici seria de sasiu?
Alex... eu am primit seria de la sasiu in aceeasi zi, masina era pe stoc prin fabrica pe undeva... am vrut doar sa fie city, nu m-a interesat nimic altceva (ok, recunosc ca nu am vrut sa fie roz :D ) ... si am asteptat 2 saptamani aproximativ. o zi minus una plus. Din impresia mea, dilaru "s-a dat peste cap" cum zice el si a adus-o la o zi sau doua de cand a intrat in tara. adica pe o platforma de o singura masina, nu in transport cu mai multe... zic asta, pentru ca in aceeasi zi a mai comandat o doamna tot un model de pe stoc, care a aparut vreo 2-3 zile mai tarziu si fara numere... deci omu, jos palaria, mi-a adus masina mai devreme si cadou numere rosii... so i'm happy.

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: My Kia

Post by Silvester »

Azi am trecut de 1000 km, in drum spre herculane. am reusit sa fac si cateva poze... :D

Here goes nothing...

Image

http://img30.imageshack.us/gal.php?g=imag183.jpg

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: My Kia

Post by Teddy »

Bine te-am gasit la JB =D>
Felicitari pentru SAGEATA ALBA :smt023 , sa te bucuri de ea cum ne bucuram si noi de Sageata Blue a noastra =D> ,multi,multi km fara incidente :smt045
Foarte fotogenica masinuta ta :wink: ...pozele sunt facute pe traseu Tg.Jiu-Baia de Arama-Herculane :?: (acum 2 saptam.am fost la Herculane dar prin Drobeta Turnu Severin-Orsova...cum e drumul pe acolo?)
Sper sa ne vedem si ...live :idea:
Drum bun !!! :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

enio_conti
Posts: 134
Joined: 23 Mar 2009, 22:31
Auto:
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by enio_conti »

@Silvester

Salut,

Cand ai facut comanda la masina?Ai luat-o de pe stoc?
Eu am facut comanda pe 24 martie mi-au spus sa astept 2 luni dar cica mai trebuie sa mai astept cam o luna.

S-o stapanesti sanatos norocosule:)
Kiac Cee'd 1.4 GSL Classic Machine Silver
Comanda 24 martie 2009-ridicata pe 9 iulie 2009.
Claxon dual,Geamuri electrice spate,Climatronic,Volan imbracat in piele,Consola centrala cromata,ISG
http://picasaweb.google.ro/catalin.rasv ... 3876033218

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: My Kia

Post by Silvester »

Multumesc inca odata pentru urari :D

Da, pozele sunt facute pe Godeanu, in drum spre herculane, recomand calduros traseul, chiar daca drumul nu e cel mai bun pe care am mers vreodata, peisajele merita toti banii.

@enio_conti ... sa zicem ca de pe stoc... am asteptat un pic (2 saptamani am zis?? ) era pe stocul fabricii din zilina... dar am luat-o asa cum "mi-a dat-o" (nu va ganditi la prostii :D ), adica varianta CITY fara nimic in plus.

Intre timp, am ajuns la 3000 km (adica chiar asta seara) si ... : batai nu mi se pare ca aud, desi in week-end se auzea "ceva" la volan in viraje un zgomot ciudatel, dar acum nu il mai aud desi am fost atent... am pus prietena sa conduca azi si am sesizat si eu ca daca impingi in torpedo cu picioarele in timp ce merge scartaie de-l ia naiba... consumul mixt s-a pus pe 6.9 litri ceea ce pentru mine e foarte bine tinand cont ca merg relativ sportiv. Mentionez ca-l resetez (chestia cu consumu) cand pun benzina (cand fac plinu). Motorul e ... nu stiu cum :D habar nu am ce asteptari aveam de la el... (sunt fost posesor de seria 3, 320i 6 in linie), dar m-am obisnuit repede totusi... adica: treapta 1, pleci de pe loc, 2 imi place, cuplu bun, dar evident, scurta, sare in tura maxima repede, 3 ... lasa de dorit... mi-as dori sa vad ca se duce mai bine, parca ii lipseste un pic de cuplu... adica mi se pare ca urla motorul si nu trage cat as vrea, desi merg peste 6k ture uneori. 4 imi place, si la turatie mica are cuplu ok.

Imi place tare tare tare stabilitatea masinii in viraje... cand m-am intors de la Herculane, am tras mai tare pe dealurile alea pana in motru si intr-un viraj, 2 in blana, evit o groapa cat un camion si masina nu cracneste... nici un scartait, nimic, pur si simplu a facut exact ce a trebuit, a stat pe drum :D... desi recunosc ca de doua ori am facut-o sa derapeze de spate, in doua viraje de 90 de grade, din cauza vitezei prea mari si a faptului ca am tras de volan ca un apucat a fugit spatele ... dar extrem de putin, adica a fost controlabil, nu a facut, cum imi facea la bmw de exemplu unde cand intra sistemul de control al tractiunii masina se comporta cam ciudat... eu trasesem concluzia la timpul respectiv ca era din cauza ca era ... prea MARE ... si probabil asta era :D

In rest... doar ganduri bune, sunt multumit de masina, e peste asteptarile mele.

onutza
Posts: 93
Joined: 04 Jul 2008, 20:50
Auto:
Location: TG-JIU

Re: My Kia

Post by onutza »

Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara probleme! Vei vedea ca , cu cat mergi mai mult, cu atat mai mult te vei indragosti indragosti de ea. Are ceva irezistibil... :wink:
KIA CEED- 1.4 BEST- SO RED
Comanda:24.07.08
Achitata integral:13.08.08
Serie:15.08.08
Intrare in posesie:17.09.08
http://picasaweb.google.com/onutza82

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: My Kia

Post by Teddy »

@Silvester :
Merci fain ptr. recomandarea traseului ,prin toamna am sa-l fac acum sunt f ocupat.Daca vrei sa vezi/simti drum rau iti recomand si eu o deplasare la Vidra (lacul + vilele Olanesti-Vidra).
In cca 2 saptam. ai facut 3000 km =D> felicitari si cati mai multi km fara incidente :D
Drum bun !!! :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: My Kia

Post by Aimar »

Salut Silvester ! Sa o stapanesti sanatos ! cati mai multi km mii ...mii ...milioane fara probleme si sa auzim numai de bine !
Ne bucuram ca te-ai alaturat clubkia :)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”